Теледебати у Сумах: як це було у 2015-му та якими вони можуть бути за участі Лисенка та Акпєрова

Теледебати у Сумах: як це було у 2015-му та якими вони можуть бути за участі Лисенка та Акпєрова

Теледебати у Сумах: як це було у 2015-му та якими вони можуть бути за участі Лисенка та Акпєрова

12 листопада – рівно п’ять років з моменту перших політичних дебатів на Сумському телебаченні (зараз Суспільне Суми) між двома кандидатами на посаду мера, які вийшли у другий тур виборів. Тоді, у 2015-му, це були Олександр Лисенко від партії ВО “Батьківщина” та Анатолій Єпіфанов, що представляв партію “Воля народу”. Аби допомогти сум'янам із вибором мера, тоді ще обласний державний телеканал (тепер Суспільне Суми) запросив обох політиків на дебати. Розповідаємо історію дебатів в Сумах напередодні чергових дебатів між кандидатами в мери Сум – Вадимом Акпєровим та Олександром Лисенком.

Як виникла ідея

На той момент, у 2015-му році, директором обласного мовника був Микола Чернотицький і проведення дебатів було його ідеєю. Спершу були дебати перед першим туром виборів між кандидатами, (хоча саме головні гравці і не зголосились взяти у них участь), а дебати перед другим туром, за його словами, були логічним продовженням.

“Шкода, що не пригадаю хто саме першим погодився, однак точно пам’ятаю, що з обома кандидатами були досить тривалі перемовини, обговорення формату, допоки вони погодились і дійшли спільної думки, яка, передусім, влаштовувала телеканал, щодо формату,” – розповідає Микола Чернотицький.

Формат дебатів-2015

“Перемовини зі штабами й кандидатами тривали довго і тяжко. Ми майже до останнього моменту не знали, з’являться вони на ефір, чи ні,” – пригадує модераторка дебатів-2015, нині продюсерка Суспільного Суми Оксана Кириленко.

Утім, остаточно формат дебатів визначав та затверджував телеканал. Він базувався на форматі, який запропонувала Національна Суспільна телекомпанія України. Однак, його адаптували під сумські реалії. В процесі підготовки формату, окрім питань редакції та експертів, збирали також питання від глядачів у Facebook - використали ті, що отримали найбільше уподобайок від користувачів.

У підсумку, "Теледебати" складалися з семи раундів:

Перший раунд – "Перша спроба". Кандидати ставили по одному запитанню один одному. Тривалість запитання - 30 секунд, відповіді – 1 хвилина + 2 репліки по 30 секунд.

Другий раунд – "Комунальне господарство". На цьому етапі учасники відповідали на три запитання:

  • від модератора,
  • від експерта
  • від аудиторії у соціальних мережах.

Тривалість питання – 30 секунд, а відповіді – 1 хвилина.

За аналогічним принципом провели ще три етапи: "Розвиток міста", "Бюджет”, “Кадри і політика”.

Шостий раунд називався – "Другий шанс". Учасники знову отримали змогу поставити запитання одне одному – по два від кожного. Питання – 30 секунд. Відповідь – 1 хвилина.

І завершальний, сьомий раунд, під час якого кандидати мали по 2 хвилини для підсумкового слова. Експерти також мали по дві хвилини, щоби проаналізувати відповіді кандидатів на їхні питання.

Як тривали дебати, відповідали кандидати можна переглянути на сторінці Суспільного Суми в YouTube.

Складнощі та дотримання формату

Окрім узгодження формату, було також не просто з фінансуванням. Адже у 2015-му телеканал був державним, це було регіональне мовлення. І додаткове фінансування на проєкт ніхто не виділяв.

“Ми робили все власними силами. Переформатовували студію. Намагалися зробити так, щоб вона не була схожою на жоден наш інший формат. Самостійно робили заставки, перебивки, вирішували купу поточних технічних моментів. Разом з тим, що це було складно і ново, це було для всієї команди телеканалу дуже цікавим досвідом, який згуртовував,” – згадує Оксана Кириленко.

Головним острахом у 2015-му було: чи відбудуться дебати взагалі. Команда готувалась, але ніхто не знав до кінця чи вдасться реалізувати проєкт.

Теледебати у Сумах: як це було у 2015-му та якими вони можуть бути за участі Лисенка та Акпєрова

Після того, як обидва кандидати прийшли у студію, на перший план вийшло завдання жорсткого дотримання рівних умов. Оскільки дебати відбувались у прямому ефірі, важливо було витримувати таймінг відповідей. А це залежало ще й від мовного темпоритму кожного кандидата.

“Звичайно ж, якщо хтось не встигав договорити речення, ми давали таку можливість, однак це не перевищувало 10-15 секунд. І була у нас одна “вилазка” за межі формату, коли кандидати виявили бажання поставити ще по запитанню один одному. Під час перебивки між блоками ми це узгодили. Після хвилинної перерви вийшли в ефір і я оголосила, що кандидати погодились поставити ще по одному питанню один одному,” – розповідає продюсерка.

Дебати – важливий інструмент демократичної політики

Практика дебатування на виборах стала популярною в Америці та Європі. Це допомагає виборцю остаточно визначитись, познайомитись із кандидатами, дізнатись їх погляди, риторику та ідеї. Останні дебати Трампа та Байдена транслювали в різних країнах світу, а слова кандидатів досі розбирають на цитати. Для Сум, вважають на Суспільному, дебати можуть стати важливими у виборі мера не менше, ніж дебати у виборах президента США.

“Я впевнена, що потрібно продовжувати практику політичних дебатів. Брати участь у дебатах - це, перш за все, нести відповідальність перед виборцями за свої слова і вчинки. Адже опонент знайде найтонші місця і акцентує увагу на головних проколах конкурента. Тому й відмова політика від участі у дебатах має розцінюватись виборцями, як слабкість кандидата, неготовність відстоювати свою точку зору і неспроможність доводити правильність своїх дій,” – стверджує Оксана Кириленко.

“Дебати – це дуже правильна історія, але це й еволюційний процес для суспільства. Щоб оцінити користь дебатів, нам треба ще трохи дорости. Треба піднімати рівень культури дебатів. Наприклад, в Англії дебати – це як частина шкільної програми. Там є дебатні клуби. Люди вчаться цьому змалечку. Водночас будь-яка дискусія, яка призведе до позитивного результату – корисна” – висловлює свою думку ексдиректор Суспільного в Сумах, а нині член правління АТ “НСТУ” Микола Чернотицький.

Зиск для кандидатів від участі у дебатах

“У прогресивних країнах світу неучасть у політичних дебатах – це політична смерть, – наголошує Оксана Кириленко, – і дуже хочеться, щоб в Україні підхід політиків до дебатів теж був таким.”

Кандидати, приходячи на дебати, мають дати відповіді на питання, які цікавлять громаду. Якщо громаду влаштовує бачення кандидата, він отримує свій зиск – голоси виборців.

Дебати-2020

На 13 листопада Суспільне Суми запланувало дебати між кандидатами в мери - Олександром Лисенком та Вадимом Акпєровим. Попередньо, команди кандидатів пообіцяли участь обох претендентів на крісло мера.

Теледебати у Сумах: як це було у 2015-му та якими вони можуть бути за участі Лисенка та Акпєрова

Дебати між Олександром Лисенком та Анатолієм Єпіфановим у 2015

Проте, як і у 2015, так і у 2020 команда телеканалу не до кінця впевнена у тому, що дебати відбудуться за присутності обох кандидатів. Варто наголосити, що обидві сторони були попереджені про те, що за умови неявки одного з учасників, проєкт все одно відбудеться.

Глядачам під час перегляду дебатів продюсерка Суспільного: Суми, Оксана Кириленко радить звертати увагу на те, наскільки добре кандидати знаються на проблемах міста та які рішення цих проблем вони пропонують. Головне, щоб ці варіанти були конкретними та реальним, а не узагальненими та нездійсненними.

Авторка: Ганна Веретенник

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди