Що лякає інвесторів в Україні. Пояснює експерт

Що лякає інвесторів в Україні. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Що лякає інвесторів в Україні. Пояснює експерт pixabay

Співробітник Інституту економіки та прогнозування НАННаціональної академії наук Владислав Зимовець вважає, що інвесторів в Україні найбільше лякає відсутність судової незалежності.

"Судді не приймають неупереджені рішення, відповідно до верховенства права. Вони є вмотивованими та грають на користь тієї чи іншої сторони. За останні рік-два позитивних зрушень ми не бачимо. Але наука орієнтується на довгострокові тенденції. Є міжнародний індекс захисту прав власності. У цьому індексі є показник "судова незалежність". Максимальна оцінка 10. За останні десять років в Україні він практично не змінився. У 2012 році він складав 3, а зараз – 2,9. Це говорить про те, що судова реформа не те щоб гальмує, вона не відбувається", – сказав він в ефірі Українського радіо.

Експерт прокоментував результати п’ятого щорічного опитування іноземних інвесторів, яке провели наприкінці жовтня Європейська Бізнес Асоціація, Dragon Capital та Центр економічної стратегії. Згідно з ними, 48% опитаних іноземних інвесторів вважають, що інвестиційна привабливість України знижується, 42% не вбачають суттєвих змін, тільки 9% бачать покращення.

"Прогресу не вдається досягти саме через те, що взагалі судова система, яка зараз існує, побудована кланово-олігархічною системою. Це є її представники, це люди, які туди інтегровані, кооптовані, задля того, аби вирішувати в інтересах не верховенства права, а певних осіб", – уточнив експерт.

Читайте також: Як отримати пасивний дохід: експерт розповів про інвестиції у цінні папери

Також Зимовець пов'язує з корупцією те, що протягом цього року заяви про відставку подали 219 суддівЗа повідомленням Вищої ради правосуддя, а торік таких було 132.

"Я думаю, що одна з причин (чому судді звільняються - ред.) – це те, що стає складніше і складніше приховувати свої статки від антикорупційного законодавства. Маючи накопичений багаж і добробут, ці судді вирішили закінчити судову діяльність і перейти в інші сфери діяльності: займатися бізнесом у своє задоволення, а не для збагачення, адже вони забезпечили не тільки себе, а й майбутнє покоління коштами, які були отримані корупційним шляхом. Це гіпотеза, що все-таки почало діяти антикорупційне законодавство, відстежуватися незаконне збагачення і судді розуміли, що приховувати буде складніше", - резюмував він.

Що відомо

  • П'яте щорічноге опитування іноземних інвесторів Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), Dragon Capital та Центр економічної стратегії (ЦЕС) провели наприкінці жовтня 2020 року.
  • Вперше за п’ять років недовіра до суддів очолила список перешкод для іноземних інвестицій в Україну. Корупція, яка була першою під час попередніх опитувань, тепер перемістилася на друге місце. На третьому місці серед перешкод для інвесторів – монополізація ринків та українська олігархономіка.
  • При цьому, і стратегічні, і портфельні інвестори поділяють думку, що ефективна боротьба з корупцією матиме найбільший сприятливий влив на інвестиційний клімат.
  • Серед інших важливих факторів інвестори назвали перезапуск судової системи та призначення на ключові позиції реформаторів з високою репутацією.

Читайте також

Кіпр припинить давати громадянство в обмін на інвестиції

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди