Пошкоджена гребля загрожує затопленням селища на Кіровоградщині – орендар водосховища

Пошкоджена гребля загрожує затопленням селища на Кіровоградщині – орендар водосховища

Пошкоджена гребля загрожує затопленням селища на Кіровоградщині – орендар водосховища
Суспільне: Кропивницький

У трьох сотень жителів селища Устинівка на 3-4 метра знизився рівень води у криницях. Причина в тому, що засипали водоспускну споруду на греблі через річку Березівка, яка знаходиться за кілометр від Устинівки – розповіла Суспільному начальниця регіонального офісу водних ресурсів Катерина Гайдук. Місцеві жителі проти спуску води. За словами орендаря водосховища, це загрожує затопленням частини селища.

16 жовтня невідомі закидали споруду мішками з глиною. Орендар Устинівського водосховища Валерій Клочко розповів, що це, за максимального рівня води, може призвести до руйнування греблі: ”Це може статись в кінці лютого – на початку березня. Відбудеться екологічна катастрофа, якої район ще не бачив. Об’єм водосховища – більше мільйона кубічних метрів. Якщо ця вода за 20-30 хвилин піде вниз, то п’ята частина Устинівки припинить своє існування”.

Працівник орендаря В’ячеслав Любченко 16 жовтня зняв на свій телефон, як люди на човні плавали біля споруди. З його слів, вони привезли глину, солому і набрали їх у мішки: ”Їх було близько 30 людей. Я викликав поліцію. Приїхали поліцейські, але ніяк не відреагували. Запитали – навіщо я їх викликав. В присутності поліції місцеві жителі почали забутовувати шахту, щоб не проходила вода”.

Зі слів В’ячеслва Любченка, свої дії невідомі пояснили тим, що це їхня річка і вони не дозволять зливати воду – ані для ремонту споруди, ані для вилову риби.

Пошкоджена гребля загрожує затопленням селища на Кіровоградщині – орендар водосховища
16 жовтня невідомі закидали водоспускну споруду мішками з глиною. Суспільне: Кропивницький

Валерій Клочко розповів, що, за умовами оренди, протягом 2 років випустив у річку 5 тонн риби і має право її виловлювати в межах угоди з Держрибагенством. За фактом руйнування водоспускної споруди написав заяву у районне відділення поліції. За словами начальника відділення Дмитра Меделяна, заяву розглянули: ”У відкритті кримінального провадження відмовили, бо встановлених нами збитків недостатньо для порушення кримінального провадження. У разі збільшення збитків, рішення переглянемо”.

Орендар водосховища розповів, що після забиття водоспускної споруди рівень води у річці Березівка за дамбою знизився на пів метра. Показав металеву трубу, через яку вода з водоспускної споруди потрапляла в річку: ”Рух води повністю зупинено. Влітку води зовсім не буде”.

Зі слів орендаря, через водоспускну споруду вода текла на іншу сторону дамби. Її збудували у 1982 році: ”Ремонтувати збирався, але громада проти, тому що для ремонту потрібно спусти водойму”.

Заступник селищного голови Устинівки Олександр Щерюк сказав, що знає про руйнування водоспускної споруди на дамбі. З його слів, на громадських слуханнях висловилися проти зливу води: ”Це знищує водойму. Люди не можуть заборонити злив на слуханнях, але ми маємо прислухатися до них. Відповідно, на підставі цих громадських слухань, ми не погодили повний скид води. Без цього неможливо відремонтувати цю споруду”.

За словами орендаря Устинівського водосховища, він готовий відремонтувати водоспускну споруду на дамбі із залученням представників регіонального офісу водних ресурсів за 150 тисяч гривень власних грошей. Для того, щоб витягти мішки, не спускаючи воду, потрібні водолази.

Що відомо

У 2012 році облрада передала дамбу з водоспускною спорудою, як безхазяйну, на баланс Устинівської селищної ради. За словами начальниці регіонального офісу водних ресурсів Катерини Гайдук, місцева влада не ремонтувала і не підтримувала споруду у задовільному стані: ”Її загатили, не працює донний водовипуск, вода не поступає у нижній б’єф, не йде річкою Березівка. Річка пересохла і люди, які живуть нижче греблі, потерпають від відсутності води. Гребля розрахована на утримання води в обсязі 1 мільйон метрів кубічних. Внаслідок того, що зараз не буде переливу через шахтний водовипуск, ще на 1 мільйон 600 кубометрів води у водосховищі стане більше. Дамба може не витримати такого об’єму”.

На початок