Столтенберг: Китай є рушійним фактором війни Росії проти України

Столтенберг: Китай є рушійним фактором війни Росії проти України

Єнс Столтенберг
Генсек НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції у Брюсселі 28 10 2023. Фото: AP

Китай надає Росії обладнання подвійного призначення, мікроелектроніку та багато інших інструментів, які дозволяють Росії будувати ракети, бомби, літаки, зброю, яку вони використовують для нападу на Україну.

Про це повідомив на пресконференції генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

"Той факт, що зараз це чітко заявлено, погоджено всіма членами НАТО, є важливим повідомленням для Китаю. Ми також заявляємо, що це не може тривати так, не вплинувши на інтереси та репутацію Китаю", — підкреслив генсек.

Столтенберг наголосив, що повідомлення, надіслане Китаю із саміту НАТО "є дуже сильним і дуже чітким".

"Ми чітко визначаємо відповідальність Китаю, коли йдеться про військову агресію Росії проти України", — підкреслив посадовець.

Програма допомоги НАТО

Також Генсек відзначив, що країни-члени НАТО погодилися започаткувати програму допомоги та підготовки в галузі безпеки для України.

"Ми візьмемо на себе координацію та надання більшої частини міжнародної безпекової допомоги Україні під командуванням тризіркового генерала та близько 700 співробітників, які працюватимуть у штаб-квартирі НАТО в Німеччині та в центрах у східній частині Альянсу, щоб забезпечити підтримку України", — сказав Столтерберг.

НАТО координуватиме підготовку українських сил і засобів у країнах Альянсу, організує передачу та ремонт обладнання, сприятиме довгостроковому розвитку Збройних Сил України.

Фінансування від НАТО

Окрім того, Альянс узгодив, що 40 мільярдів євро є мінімальною базовою лінією протягом 2025 року, щоб забезпечити стабільне фінансування для України.

"Ми це робимо, бо хочемо якомога швидше закінчити війну. Найшвидший спосіб закінчити війну — це програти війну. Але це не принесе миру, а лише окупацію. Отже, якщо ми не хочемо, щоб Україна програла, якщо ми не хочемо схилитися перед Путіним, нам потрібно продемонструвати відданість і рішучість. Чим надійнішою та стійкішою буде наша підтримка, тим швидше Москва зрозуміє, що не може підкорити нас. І тим швидше війна може закінчитися", — сказав посадовець.

Саміт НАТО у Вашингтоні 2024 року

У Вашингтоні, округ Колумбія, з 9 по 11 липня, проходить саміт НАТО. На захід також запрошені міністри закордонних справ 35 країн-партнерів, які не входять до Альянсу. Серед відомих учасників – міністри закордонних справ Ізраїлю, Єгипту, Йорданії, Катару та Об’єднаних Арабських Еміратів. Також на Саміті буде й Україна.

Це вже буде третій саміт поспіль, у роботі якого візьмуть участь не лише глави держав усіх 32 країн-членів НАТО, а і лідери індо-тихоокеанських країн-партнерів: Австралії, Японії, Південної Кореї та Нової Зеландії.

На початок