Ранній підйом й артикуляційна гімнастика. Як Римма Зюбіна готувалася до диктанту єдності

Ранній підйом й артикуляційна гімнастика. Як Римма Зюбіна готувалася до диктанту єдності

Ексклюзивно
Ранній підйом й артикуляційна гімнастика. Як Римма Зюбіна готувалася до диктанту єдності
Суспільне

Акторка Римма Зюбіна, яка читала текст під час диктанту національної єдності 9 листопада, розповіла Суспільному, як проходила її підготовка до заходу.

За словами акторки, зокрема їй допомогла у підготовці артикуляційна гімнастика.

"Я займаюся артикуляційною гімнастикою з 15 років. Ти прокидаєшся, їдеш на виставу чи озвучку і все це розминаєш – верхню, нижню губу. Гімнастика для язика ще є", – зазначила вона.

Також для Зюбіної було важливо рано прокинутись.

"Перші дві години голос "спить". І ми можемо помітити, що вранці, коли ви прокидаєтесь, це один тембр. А коли ви вже розговорилися в середині дня – інший. Голосові м’язи – такі самі м’язи, як і на руках і на ногах. І спортсмен жоден не побіжить дистанцію чи марафон, не розім’явшись і не підготувавшись", – пояснила акторка.

Окрім того, Зюбіна розповіла, що під час підготовки неодноразово перечитувала текст диктанту.

"Я тренувалася, посадила маму і племінника – 80 і 30 років. І маму турбує каліграфія, тому вона кожну літеру виписує. Напише без помилок, але повільно. А от молоде покоління обирає темп. Їм головне темп, а от якість написання – не завжди", – зауважила вона.

За словами акторки, під час диктанту вона намагалася читати текст так, як хотіла б, щоб читали їй. При цьому деякі фрагменти тексту виявилися досить важкими.

"Важко, коли одне слово на голосну закінчується, а інше починається, і це "й" між ними. Читала максимально так, що вже точно напишеш, але от зі знаками – це поступово. В першому абзаці речення більш легкі, а от у третьому – там уже йдуть і речення дуже довгі. Але я озвучувала книгу Катерини Калитко, і у неї є такі речення, що починаються на початку сторінки й закінчуються в середині сторінки. Тому я навчена набирати дихання і говорити – я це вмію робити, але від хвилювання іноді дихання збивається. Тут я намагалася себе опанувати", – розповіла Зюбіна.

Як зазначила акторка, при цьому найголовніше було знайти середній темпоритм.

"Це акція. Це для мене не школа, не диктант. Тут я тут собі дозволила і акторське трохи читання. Будь-який текст, який я беру в руки, читаю як актриса. Я його не можу читати байдуже, сухо, без відношення", – пояснила вона.

За словами Зюбіної, найголовнішим у диктанті став об’єднувальний фактор для всіх, хто володіє українською мовою та вивчає її.

Що відомо

  • Радіодиктант національної єдності цьогоріч проводили вдвадцяте. Традиційно він відбувається у День української писемності та мови — 9 листопада.
  • Участь у його написанні взяли, серед інших, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, мовний омбудсман Тарас Кремінь, народні депутати та відомі артисти.
  • Диктант написав лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, письменник і видавець Іван Малкович.Текст читала актриса театру і кіно, голос театру перед мікрофоном на радіо "Культура" Римма Зюбіна.
  • Почути диктант можна було на "Українському радіо" та на радіо "Культура". На сайті ukr.radio у розділі "Як слухати" можна подивитися мапу частот "Українського радіо" для свого регіону.
  • Також радіодиктант можна було послухати в інтернеті, подивитися на телеканалах UA: Перший та UA: Культура й на каналах регіональної мережі. Крім того, спецпроєкт транслювався на сторінці Українського радіо та корпоративній сторінці Суспільного мовлення у Facebook та на YouTube телеканалу UA: Перший.

На початок