У Києві близько сотні людей під будівлею КСУ протестували проти скасування мовного закону

У Києві близько сотні людей під будівлею КСУ протестували проти скасування мовного закону

У Києві близько сотні людей під будівлею КСУ протестували проти скасування мовного закону
. Суспільне, Дар'я Кінша

Зранку 3 листопада у Києві розпочалася акція протесту "Зазіхаєте на мову? Вам дорога до Ростову!" під будівлею Конституційного суду, де мають продовжити розгляд питання конституційності Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Учасники вимагали не допустити скасування мовного закону.

"Продовження розгляду справи за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України „Про забезпечення функціонування української мови як державної“ (закрита частина пленарного засідання)", — йдеться у порядку денному засідань КСУ, що розміщений на сайті суду.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликав Конституційний суд проявити державницьку позицію в ухваленні рішення щодо "мовного закону".

"Звертаюся до суддів Конституційного суду України – проявити державницьку позицію та ухвалити рішення на користь національних інтересів України. Питання мови є фундаментальним для нашої держави: для зміцнення незалежності, утвердження ідентичності, єдності та перемоги України", – заявив Кремінь і додав, що мовний закон повністю відповідає Конституції України й "жодних підстав для того, щоб визнати ці документи неконституційними, немає".

Як передає кореспондентка Суспільного Дар'я Кінша, під будівлею Конституційного суду зранку зібралося близько 30 осіб, згодом учасників акції стало близько сотні. Будівлю суду охороняли нацгвардійці та поліція.

Акцыя пыд кс
Правоохоронці охороняють будівлю суду. Суспільне, Дар'я Кінша

Люди зібралися під будівлею КСУ з прапорами та увімкнули гучну музику.

Журналістам активісти розповіли, що зібралися під судом, щоб "українці мали свій закон, який захищає мову".

Кілька десятків людей зібралися під будівлею КСУ у Києві на протест проти скасування мовного закону
Суспільне, Дар'я Кінша

"Як відомо, українці були дискриміновані впродовж кількох століть, а цей закон відновлює справедливість. Основна вимога - не допустити скасування мовного закону", — заявив громадський активіст Дмитро.

Учасники прийшли на акцію з плакатом у вигляді квитка на потяг для голови Конституційного суду Олександра Тупицького.

Акцыя пыд кс
Квиток для Тупицького. Суспільне, Дар'я Кінша

Активісти намагалися занести квиток голові КС, утім суд наразі зачинений, тому вони повісили його на паркан під будівлею.

Акцыя пыд кс
Суспільне, Дар'я Кінша

Учасники акції запалили фаєри із кольорами українського прапора.

Десятки людей зібралися під будівлею КСУ у Києві на протест проти скасування мовного закону

Що не так із мовним законом

21 червня 2019 року до КСУ надійшло подання 51 народного депутата щодо конституційності Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". 25 квітня 2019 року Верховна рада ухвалила цей закон, а 16 липня він набув чинності. Один з авторів подання, народний депутат 7-8 скликань від "Опозиційного блоку" Олександр Долженков на засіданні заявив, що закон був ухвалений із порушенням процедури, а також дискримінує нацменшини.

Так, у матеріалах подання зазначено, що під час ухвалення закону про мову нібито було порушено вимоги особистого голосування народних депутатів. Зокрема, закон ухвалили за підтримки 278 народних депутатів, утім серед тих, хто проголосував, 22 народні депутати не були зареєстровані того дня під час письмової реєстрації у Верховній раді.

7 липня 2020 року Велика палата Конституційного Суду розпочала розгляд справи про конституційність закону про мову.

На початок