Були відверті несподіванки: соціолог оцінив проміжні результати виборів у Рівному

Були відверті несподіванки: соціолог оцінив проміжні результати виборів у Рівному

Були відверті несподіванки: соціолог оцінив проміжні результати виборів у Рівному на картинці зліва – дані в Рівнераду станом на 17-ту 26.10

Низька явка виборців цьогоріч "підіграла" деяким партіям, а рейтинг кандидата на посаду міського голови Рівного Олександра Третяка став справжньою несподіванкою. Так прокоментував результати екзитполу, проведеного групою соціологічних досліджень "Вибір", її керівник Роман Микитюк.

Трішки фактажу

Екзитпол, проведений на замовлення "ITV", на перше місце ставить Віктора Шакирзяна, Віталій Коваль та Олександр Третяк за результатами мають однаковий рейтинг:

 • Віктор Шакирзян – 21,3%
 • Віталій Коваль – 15,8%
 • Олександр Третяк – 15, 8%
 • Олег Осуховський – 9,1%
 • Олексій Муляренко – 7,1%
 • Юрій Вознюк – 6,2%
 • Галина Кульчинська – 5,5%

А це – дані міської ТВК станом на 17-ту годину 26 жовтня. Там опрацювали протоколи 43-х зі 111-ти дільниць:

 • Віктор Шакирзян – 19,42%
 • Олександр Третяк – 17,67 %
 • Віталій Коваль – 14,07%
 • Олег Осуховський – 8,65%
 • Галина Кульчинська – 7,64%
 • Юрій Вознюк – 6,76%
 • Олексій Муляренко 6,40%

А це дані міської ТВК по партіях до міської ради станом на 17-ту годину 26 жовтня:

 • "Європейська Солідарність" 19,69%
 • "Рівне разом" 13,7%
 • "Слуга народу" 12,48%
 • "За майбутнє" 8,6%
 • "Голос" 7,63%
 • "Свобода" 7,57%
 • "Батьківщина" 7,15%

Відносно близькою до подолання 5% бар'єру партія "Сила і честь", у неї 4,79% голосів.

Суспільне запитало в соціолога Романа Микитюка, як вплинула цьогорічна низька явка виборців на результати. Далі наводимо питання та його пояснення.

Наскільки ваш екзитпол відрізняється від результатів, які маємо нині?

По екзитполам ми бачимо співпадіння по всіх партіях, крім "Слуги народу". І, відповідно, її кандидата – Віталія Коваля. Це не тільки в нас тенденція по Рівному, це тенденція по всій країні.

Невелике неспівпадіння ми пов'язуємо з тим, що паралельно проводилось опитування "п'яти питань", і виборець "Слуги народу" був більш активним, більш відвертим. Як правило, в екзитполах є невелика кількість відмов, коли частина виборців відмовляється від того, щоб ще раз сказати, за кого вони голосували, і, відповідно, ще раз проголосувати для екзитполу.

Обидва екзитполи, які проводились у місті Рівному, вони показали по "Слузі народу" приблизно однакові результати. Як бачимо, реальні результати трішки менші, не критично менші, але вони трішки відрізняються. Всі інші партії – воно корелюється з тими даними, які вчора були оголошені о 20-й годині.

Читайте також: Вибори мера у Рівному: що кажуть у штабах лідерів

Хто голосував?

Слід зауважити, що на вибори прийшла достатньо велика кількість людей з вищою освітою. Можна вважати ці вибори виборами середнього класу. Тобто, на вибори прийшов виборець, який цікавився.

Чи "підіграла" комусь цьогорічна низька явка?

Так. Низька явка найбільше підіграла одній із партій. Це – "Європейська солідарність". Виборець "Європейської солідарності" просто прийшов на вибори 100%, на відміну від всіх інших виборців, які прийшли "як прийшли".

Якщо порівняти з тими цифрами соціології, які ми проводили за два тижні, вони всі однакові, однаково корелюються, крім "Європейської солідарності". Те, що цифри "Європейської солідарності" будуть кращі на виборах, ніж показує соціологія, це було очевидно. Але не настільки, наскільки вони показали результат.

Цифра "ЄС" по соціології по Рівному була 10%, я б собі це помножив на 1,5, тобто десь приблизно, я думаю, що буде 15%. Але, як бачимо, вони виграли вибори в міську раду, набрали більше 18%.

З чим пов'язана така низька явка?

Низька явка пов'язана з багатьма факторами. По-перше, на місцеві вибори завжди менше приходить виборець. Так було і в 2015-му році, якщо порівняти 2014-й з 2015-м, коли в 14-му році були парламентські вибори, в 15-му – вибори в місцеві ради. Те саме ми спостерігаємо і в 2020 році.

Люди не готові брати відповідальність за своє місто, за свій будинок, навіть на себе. Вони не асоціюють вибори в місцеві ради зі своїм кращим благополуччям. Вони достатньо пасивно та аполітично ставляться до таких процесів.

Плюс, звичайно, вплинула епідемія коронавірусу. Як показала наша соціологія, яку ми проводили перед виборами, найбільше цієї коронавірусної теми боявся молодий сегмент. На старших людей це майже не впливало. Як показують наші екзитполи, приблизно третина тих людей, які брали в них участь і які прийшли – це були люди старші 60-ти років. Тобто, з віком люди частіше починають ходити не тільки в церкву, але й на вибори.

Що скажете про нові партії?

Якщо казати про партію "Пропозиція", вона достатньо непогано набрала в Вараську об'єднану громаду, в Острозьку об'єднану громаду. Тобто, чим менше ОТГ – тим більше люди орієнтуються на прізвища, а не на партійні бренди. Відповідно, вони й голосували так.

По Рівному все залежало від того, скільки ресурсу вклали. Якщо порівняти з тим, скільки вклала ресурсу "Слуга народу" чи партія "За Майбутнє" – вони вклали багато ресурсу, відповідно, вони й набрали кращі результати. Хоча, по партії "За Майбутнє" і по їхньому кандидату великі сумніви – "потрапили в молоко".

Наскільки результати партій-лідерів по Рівному та області відрізняються від загальноукраїнських?

Якщо порівняти, ми бачимо такі нехороші тенденції, тому, що Схід і Південь підтримав "ОПЗЖ" – там, де не було якихось іменних блоків, як, скажімо, в Маріуполі – "Блок Бойченка" – міського голови, чи, відповідно, в Харкові "Блок Кернеса".

"ОПЗЖ" достатньо більше, ніж прогнозували соціологи, набрала по Півдню і по Сходу. Відповідно, "ЄС" набрала на порядок більше по Заходу і частково по Центральній Україні.

Як ви можете пояснити зростання "ЄС"?

Зростання "Європейської солідарності" пов'язане тільки з явкою виборців. Якби на вибори прийшло хоча б 50% виборців, результати в них були би на порядок нижче.

Ці вибори показують не те, що прихильників "Європейської солідарності" стало більше. Їх як була певна кількість, так і залишилась. Це тільки показує те, що в них достатньо мобілізований електорат, який просто ходить на вибори.

Чи стали результати Олександра Третяка несподіванкою?

Третяк, відверто, для нас був відкриттям. Ми десь прогнозували те, що в Третяка може таке бути. Цифри соціології не показували того. Відсоток, як і в "ЄС", так і особливо в Третяка, для нас став несподіванкою.

Коли ми проводили соціологію, ми досліджували особисті рейтинги, а також з прив'язкою до брендів. Тому, я думаю, що рейтинг Третяка – це більше партійний рейтинг, а вже потім – його особистий.

Що скажете за другий тур?

Другий тур буде цікавим тому, що різниця між Третяком і Шакирзяном – не настільки велика, і дуже багато так само буде визначати явка. Я думаю, що другий тур – це буде явка ще на порядок нижче, ніж була 25 жовтня. Все визначатимуть не цифри соціології, а люди, які прийдуть на вибори.

Прихильники кого куди "перекочують"?

Відверто кажучи, прихованим фаворитом я б назвав більше Третяка. Хоча сюрприз, я думаю, кожен зі штабів буде готувати. І тут велика проблема в тому, що між першим і другим туром – невелика різниця по часу, і тому будь-які якісь цікаві речі штаби просто не встигнуть запустити.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди