Прототип прототипу. Що таке українська вакцина проти COVID-19 та коли вона з'явиться

Прототип прототипу. Що таке українська вакцина проти COVID-19 та коли вона з'явиться

Прототип прототипу. Що таке українська вакцина проти COVID-19 та коли вона з'явиться
AP

Українська вакцина від COVID-19 успішно пройшла доклінічну фазу досліджень, і, за словами її розробника, буде готова приблизно через рік. Президент Володимир Зеленський під час інтерв'ю чотирьом каналам назвав її "унікальною", натомість українські вчені до її розробки ставляться скептично.

Суспільне розбиралось, чи зможе Україна повноцінно конкурувати з іншими розробниками вакцини від коронавірусу, скільки на це потрібно коштів та чи взагалі поява вітчизняного препарату від COVID-19 є реальною.

Що за вакцина

Прототип прототипу. Що таке українська вакцина проти COVID-19 та коли вона з'явиться
Хто розробляє українську вакину. Associated Press

Потенційну вітчизняну вакцину від COVID-19 розробив консорціум компаній DiaPrep System Inc.На сайті компанії вказано, що це альянс організацій, який здійснює науково-практичну, освітню, консультативну та інші види діяльності в рамках програм, спрямованих на поліпшення здоров'я населення в країнах Східної Європи, Центральної Азії та інших. Також вказано, що компанія була заснована в м. Атланта, США в 1996 році. спільно з українськими вченими, зокрема, з Інститутом мікробіології НАНУ. Вартість розробки та виготовлення – близько 100–150 мільйонів гривень, які виділять із держбюджету.

Президент компанії DiaPrep System Inc., професор і доктор медичних наук Михайло Фаворов розповів, що після публікації у січні 2020 року послідовності вірусу, група українських вчених розробила проєкт білку та досліджувала його. За його словами, імунізація тварин, зокрема кроликів, мишей та пацюків була вдалою, що свідчило про вдале вироблення антитіл, які можуть використовуватися для потенційної вакцини.

"Наша вакцина — це поки що навіть прототип прототипу. Від самого початку вона задумувалася як традиційна вакцина. Ви добре, напевно, знаєте, що всіх новонароджених в Україні щеплюють від гепатиту В. Наша вакцина побудована за тим самим принципом", — розповів професор на брифінгу разом з очільником Міністерства охорони здоров'я Максимом Степановим.

Розробники начебто створили людський рекомбінантний білок паличкоподібної бактерії. Фаворов припускає, що його можна перевести в інший носій. Утім, це стане відомо ближче до стадії виготовлення, яка відбудеться, за прогнозами професора, приблизно за рік.

Чим українська вакцина відрізняється від інших

Прототип прототипу. Що таке українська вакцина проти COVID-19 та коли вона з'явиться
Українська вакцина створюється на основі N-протеїну. Associated Press

Академік-секретар відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України Сергій Комісаренко розповів, що українська вакцина базується на традиційному принципі з використання антигенів, тобто білків, які входять в структуру вірусу. Він пояснив, що абсолютна більшість, або навіть всі вакцини, які наразі проходять клінічні випробування, побудовані на виклику імунної відповіді у людей на введення так званого шипоподібного протеїну, або S-протеїну коронавірусу. Натомість в українській вакцині робиться акцент на антиген, тобто на частину протеїну, який називається N-протеїн - це нуклеокапсидний протеїн, який є сильно імуногенним, тому його часто використовують для діагностики

"Ви напевне бачили малюнки коронавірусу – він круглий, і з нього виступають такі шипи, схожі на морські міни. Цей шипоподібний протеїн відіграє і центральну роль і в індукції імунної відповіді, і в розвитку вірусної інфекції. Він несе на собі сайт зв’язування – місце, яке відповідає за зв’язування з відповідним рецептором на клітині хазяїні, і зрештою перетворення цього шипоподібного протеїну призводить до того, що вірус проникає в клітину і починається його розмноження в клітині організму людини", - розповів науковець.

За його словами, N-протеїн поки що ніколи не використовувався для створення вакцини. Він зазначив, що дослідники продемонстрували, що отримані антитіла проти цього білка повністю перешкоджали взаємодії вірусу з клітинами-мішенями в культурі клітин і мали захисний ефект.

"Але це був тест in vitro Техніка виконання експерименту чи інших маніпуляцій у пробірці, або, більш загально, у контрольованому середовищі поза живим організмом., навіть не на тваринах. Це важливий дуже тест, але звичайно не він є головним. Головним буде, чи викликає ця вакцина імунну відповідь у людей. Це буле з’ясовуватись на 1 і 2 стадії випробувань. Ми, вчені, дуже сподіваємось, що це буде успішним, але це покаже тільки час і саме випробування", - розповів Комісаренко.

За словами вченого, як правило, для створення вакцини використовують цілий вірус – вбитий чи ослаблений. Утім для цього слід накопичити велику кількість вірусів, що незручною. Тому, щоб отримати сильну імунну відповідь обирали лише 2 чи 3 сильні імуногенні протеїни, тобто ті, які викликали сильнішу імунну відповідь. Науковці вважали, що ним є шипоподібний протеїн.

Українська вакцина, за словами Комісаренка, побудована на використанні не шипоподібного протеїну, а іншого, який теж знаходиться на оболонці, але входить до складу так званого нуклеокапсида, який прикриває рибонуклеїнову кислоту – геном вірусу.

"Вчені працюють з протеїнами, які входять у склад вірусу. Зрештою у багатьох країнах вірусу довго не було, 10 січня китайці опублікували структуру його геному. Маючи цю структуру можна було передбачити, які білки він кодує. Це дозволило за тиждень клініці Charité отримати вже перші тести. А фірма Moderna у США зробила і вже закінчила доклінічні та перейшла до клінічних випробувань за 2 місяці після публікації, вже у березні. І "Модерна" є одним з лідерів у створенні вакцини, вони завершують вже 3 фазу випробувань", - зазначив академік.

Читайте також: Вакцина від коронавірусу: хто розробляє та скільки ще чекати

Більше, ніж 150 мільйонів гривень

Прототип прототипу. Що таке українська вакцина проти COVID-19 та коли вона з'явиться
На вакцину необхідно витратити набагато більше, ніж 150 мільйонів гривень. Associated Press

Доктор фармацевтичних наук, професор Костянтин Косяченко в ефірі Українського радіо розповів, що для виготовлення вакцини потрібні дуже потужні фінансові вливання і "набагато більше, ніж 150 мільйонів гривень".

Розробка одного препарату часто забирає до мільярда доларів в Європі. Це процес, який дорого коштує. Це новітні технології. У нас дуже талановиті науковці, але часто вони їдуть закордон і розробляють вже там для нас вакцини", - зазначив експерт.

Він пояснив, що за останні 15-20 років у нас власне виробництво дуже багатьох вакцин зійшло на нуль через те, що їх виробництво просто не фінансувалося.

"Цикл виробництва вакцини – це не один день. Це майже рік. Плюс специфічні умови зберігання. Там дуже багато нюансів, які відрізняють вакцину від інших лікарських засобів. Тому тут потрібна гарантія того, що держава буде закуповувати ці вакцини", - додав професор.

Косяченко також наголосив, що створювати окремий інститут вакцин не потрібно, а достатньо перепрофілювати ті, що вже існують, зокрема Інститут академії медичних наук токсикології і фармакології. Він додав, що це має бути науковий підрозділ, а не відділ у міністерстві чи Офісі президента.

В Україні створити вакцину неможливо

Прототип прототипу. Що таке українська вакцина проти COVID-19 та коли вона з'явиться
В Україні немає лабораторій для розробки вакцини. Associated Press

Провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України Семен Єсилевський заявив, що створити вакцину у заявлені терміни можливо, утім не в Україні.

"Якщо фірма Фаворова буде проводити клінічні дослідження, які вимагають роботи з вірусними частинками не в Україні, а скажімо у Туреччині, як він це сказав у своєму інтерв’ю у липні місяці, то тоді це цілком можливо. Через рік вони зможуть це зробити, чому ні. Це досить реалістично. Чи за рік можна щось зробити в Україні в цьому плані? Якщо в це не будуть вкладатися мільярдні гроші, то ні. У нас просто немає, де їх (випробування — ред.) проводити. У нас фізично такої можливості немає, у нас немає жодної лабораторії з таким рівнем біологічної безпеки, де це можна робити. А організація такої лабораторії - це такі кошти, які я дуже сильно сумніваюсь, що їх хтось зараз буде вкладати", - зазначив науковець.

Створення вакцини – це завжди ризик

Прототип прототипу. Що таке українська вакцина проти COVID-19 та коли вона з'явиться
Вартість вакцини приблизно 400-500 мільйонів доларів. Ілюстративне фото, Unsplash

Сергій Комісаренко розповів, що був присутній на нараді у президента, слухав та виступав на дискусії стосовно вітчизняної вакцини.

"Створення вакцини – це завжди ризик, чи буде вона викликати імунну відповідь. Пропозиція цікава дуже, я не знаю, чи вийде вона чи ні. Поки що проведені тільки доклінічні випробування, і тільки клінічні випробування 1 і 2 фази покажуть, чи вона буде викликати імунну відповідь у людей. Якщо так, то тоді перейдуть до третьої фази, коли шукатимуть велику кількість людей, різних зовсім. 1 і 2 фазу зазвичай проводять на здорових і молодих людях, щоб просто отримати імунну відповідь, то на 3 фазі будуть випробовувати на різних людях різного віку, і різними захворюваннями із тим, щоб відстежити, чи буде ця вакцина ефективна та чи матиме вона побічні ефекти", - розповів експерт.

На його думку, для її розробки необхідно буде виділяти додаткові кошти, скільки ті, які що виділили зараз, підуть на створення зразків вакцини, які будуть використовувати на 1 і 2 фазі випробувань.

"9 місяців – то, думаю, занадто короткий термін, який називався, але рік чи трошки більше за рік – я думаю, це реально. Але все одно її не буде наступного року, і тому Україна, думаю, буде закуповувати тільки якісну вакцину для того, щоб провести першу імунізацію тоді, коли вона стане доступною, з початку наступного року, можливо навіть в середині наступного року", - наголосив він.

Комісаренко також наголосив, що Україні не потрібно створювати лабораторії четвертого рівня, оскільки вони занадто дорогі, складні, й вимагають дуже високого рівня фінансування. Вартість її приблизно 400-500 мільйонів доларів, а її експлуатація коштує 100-150 мільйонів доларів на рік. Він пояснив, що такі лабораторії створюють для тих збудників хвороб, проти яких немає ліків і їхня летальність досягає 50-70% - це вірус Ебола, чума, холера. За його словами, в Україні достатньо було б мати лабораторію 3 рівня.

"Такої в нас немає, крім як в Одеському протичумному інституті. Але там вона більше використовується для демонстрацій, викладання, персоналу – досліджень там не проводять. Але, звичайно, бажано б було її мати, бо тоді ми могли б працювати безпосередньо з вірусом і створення вакцини було б значно простішим. Ту вакцину, про яку ми зараз говоримо, проходила випробування на нейтралізацію в Техаському університеті. В Україні це неможливо.", - пояснив академік.

Недостатньо потужності

Професорка та епідеміологиня Світлана Доан у коментарі Суспільному розповіла, що, на її думку, Україна наразі не зможе виробити вакцину від COVID-19.

"У нас немає ні виробництва, ні можливостей, щоб займатися серйозно цією проблемою. Це треба починати. Виділяти кошти, запрошувати фахівців, щоб можна було робити (вакцину - ред.). Тим більше таку вакцину, про яку заявили на телебаченні", - зазначила професорка.

Що відомо

  • Всесвітня організація охорони здоров'я розраховує, що вакцинація від COVID-19 розпочнеться у середині 2021 року. Тим часом розробники вже представили президенту Володимиру Зеленському результати доклінічної фази дослідження української вакцини.
На початок