Перейти до основного змісту
35% українців вірять в астрологію, а 25% — в екстрасенсорні здібності — КМІС

35% українців вірять в астрологію, а 25% — в екстрасенсорні здібності — КМІС

Опитування

35% українців вірять в астрологію, ще 25% – в екстрасенсорні здібності, а 15% вірить у тарологію. Принаймні в одне з цього переліку вірять 43% людей.

Про це свідчать результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Соціологи зазначають, що як чоловіки, так і жінки вірять в астрологію, екстрасенсорні здібності й тарологію Водночас вищий показник серед жінок (49% вірять у принаймні одне з переліку проти 36% серед чоловіків).

При цьому показник зростає з 26% серед респондентів до 30 років до 51% серед респондентів старших за 60 років. Якщо серед опитуваних з високим рівнем достатку 34% вірять у принаймні одне з переліку, серед осіб з дуже низьким достатком – 65%.

Астрологія
Частка українців, які вірять у астрологію, екстрасенсорні здібності, тарологію. Інфографіка КМІС

Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький прокоментував результати опитування і зазначив, що кризові та психологічно складні періоди (як на суспільному, так і на особистісному рівнях) є "сприятливим" середовищем для зростання інтересу до астрології, екстрасенсорних здібностей і тарології. Він нагадав, що за результатами опитування КМІС для NDI у листопаді 2023 року, 66% українців відзначали погіршення психічного здоров’я після повномасштабного вторгнення (73% серед жінок і 56% серед чоловіків). Крім цього, за його словами, "вибуховий" розвиток цифрових технологій та їх міцне проникнення у повсякденне життя людей значно "спрощує" дотик мешканців до астрологів і віщунок.

"Враховуючи масштаб ситуації, у разі бажання вести дискусії навряд чи доцільно вдаватися до простого таврування людей, які вірять в астрологію тощо. Основа віри є досить складною і її швидко не розвіяти простими аргументами (чи тим більше глузуваннями). Разом з цим питання також потребує уваги, оскільки багато людей у складних обставинах можуть під впливом недобросовісних людей зазнати значних втрат або вдатися до деструктивних дій", — сказав Грушецький.

Як формулювали запитання для респондентів

Соціологи ставили запитання так: "Деякі люди вірять в астрологію, тарологію, екстрасенсорні здібності. Інші люди не вірять у це. А як щодо Вас? Ви особисто скоріше вірите чи ні у…":

  • астрологію – вплив небесних тіл на земний світ і людину (на її темперамент, характер, вчинки та долю), при цьому соціологи також зауважували, що астрологія і наука "астрономія" — це різні речі;
  • тарологію – читання життя/майбутнє по картах;
  • екстрасенсорні здібності – ясновидіння, можливість рухати предмети силою думки тощо.

Як проводилось опитування

Київський міжнародний інститут соціології упродовж 17 лютого — 5 березня 2024 року провів власне всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус". Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) було опитано 2008 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України, а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10%, 1,1% — для показників, близьких до 5%.

Раніше Інститут масової інформації (ІМІ) повідомляв, що українські медіа за період 24 лютого 2022 по 16 січня 2023 року опублікували понад 21 800 матеріалів з передбаченнями екстрасенсів, астрологів, тарологів, мольфарів, нумерологів та медіумів. У сумі вони набрали понад 150 мільйонів переглядів.

Топ дня
Вибір редакції
На початок