Історія хлопця з Одеси, який навчається за інклюзивною програмою. СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІ

Історія хлопця з Одеси, який навчається за інклюзивною програмою. СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІ

Історія хлопця з Одеси, який навчається за інклюзивною програмою. СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІ Фото: Суспільне Одеса

Понад 100 класів одеських шкіл мають інклюзивну форму навчання. Про це розповіла директорка департаменту освіти і науки Одеської міської ради Олена Буйневич. За її словами, послуга індивідуальної програми навчання нова для міста. Однак і досі є вчителі, які не готові працювати з дітьми з особливими освітніми потребами, впевнена мати хлопця, який навчається за інклюзивною програмою.

З 7 вересня упродовж 7 тижнів у виборчому марафоні “Місцеві” Суспільне на всіх платформах розповідає історії з усієї країни про проблеми, якими живуть люди в регіонах і як їх можна вирішувати на місцевому рівні, не чекаючи політичних рішень. Це медицина, інфраструктура, житлово-комунальне господарство, екологія, освіта, безпека, економіка. Цей тиждень марафону присвячений освіті.

Як це навчатися в інклюзивному класі

Микола Есаулов – один з тих, хто скористався послугої індивідуальної програми навчання. Однак зробити це хлопець зміг лише у 8-му класі. Його мати Олена розповіла, коли він пішов до школи, законодавство не дозволяло оформити інклюзивну освіту, тому Микола спочатку навчався за звичайною формою.

як СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІФото: Суспільне Одеса

Микола Есаулов

Наразі Миколі 17 років і він 11-класник. Хлопець розповів, що в групі усі товаришують один за одним, а його улюблені предмети – правознавство та географія.

"Ми з батьками подорожуємо і тому, напевно, сподобалась географія. У нас у класі дуже мало дітей і дуже часто буває так, що всі сидять по одному. У порівняні з іншими школами там найкраще", – поділився Микола.

За словами Олени, у її сина дислексія, дисграфія та дизартрія. Через це у хлопця виникають труднощі з письмом, читанням та математикою.

"Це те, що не дає засвоїти програму, якщо вона звичайна. Якщо дитина навчається на інклюзивній формі навчання, то для нього створюється індивідуальний навчальний план, індивідуальна програма розвитку. І за рахунок цього вона може вчитися на рівні з іншими дітьми", – пояснила Олена.

Олена Есаулова розповіла, що в першому класі Микола потрапив до вчительки, яка не була готова працювати з дітьми з такими освітніми потребами.

як СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІФото: Суспільне Одеса

Олена Есаулова

"Викладачка, яка психологічно тисла на мене, що моя дитина не успішна, що вона ніколи не зможе реалізувати себе. Казала, що треба забрати його з цього класу, що йому може бути ліпше у спецшколі", – поділилася Есаулова.

Олена займається громадською діяльністю та надає консультації батькам, чиї діти потребують інклюзії. На її думку, у школах досі є педагоги, які "не приймають" дітей з такими освітніми потребами.

"Нажаль, і зараз багато таких викладачів, є такі директори, які нахабно брешуть батькам, що в них у школі немає інклюзії, що вони не мають права на інклюзію, що вони не можуть відкрити інклюзію, вигадують різні причини", – запевнила жінка.

Про досвід роботи з інклюзією

В Одеській загальноосвітній школі №8, до якої ходить Микола, працюють з інклюзивною формою навчання протягом 5 років. Учителька початкових класів Олена Антимонова розповіла, що у закладі адаптували програму для дітей з різними освітніми потребами.

як СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІФото: Суспільне Одеса

Олена Антимонова

"Об'єм роботи зменшуємо. Всі діти розв'язують задачі, а ця дитина у першому класі розв'язує якісь вирази, у них є картки особливі", – пояснила вчителька.

Вона вважає, наразі кожен вчитель має збагатити свій досвід знаннями про інклюзивне навчання.

як СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІФото: Суспільне Одеса

Одеська загальноосвітня школа №8

Якщо у школі створюють інклюзивний клас, то до цього треба готувати не лише вчителів, а й весь заклад, запевнила Олена. Для кожної дитини складають команду супроводу, до якої входить вчитель, адміністратор, батьки, а також "вузькі" спеціалісти.

"Бувають такі моменти, коли нелегко, виникають якісь моменти непорозумінь між батьками. Що собі кажеш? Ну, я зможу, це діти, це звичайні діти, їм потрібна допомога", – поділилася Олена.

За словами директорки департаменту освіти і науки Одеської міської ради Олени Буйневич, кількість класів з інклюзивною формою навчання у місті залежить від запиту батьків.

як СУСПІЛЬНЕ | МІСЦЕВІФото: Суспільне Одеса

Олена Буйневич

"В Одесі понад 100 інклюзивних класів та понад 40 вже груп закладів дошкільної освіти. Майже щомісяця їх кількість збільшується. Це залежить від того, коли батьки приймають рішення для проведення комплексної оцінки. Це ще нова послуга для України і не завжди батьки готові звертатися до фахівців", – пояснила директорка.

Вона додала, що до складання індивідуальної програми залучають психологів, дефектологів, логопедів, педіатрів та вчителів, які надають рекомендації щодо навчання конкретної дитини.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди