У Лозовій на Тернопільщині діє єдина в Україні шкільна автоматизована обсерваторія. У ній учні спостерігають за планетами, можуть фотографувати космічні об’єкти. Будували обсерваторію за кошти громади та американської програми з децентралізації DOBRE.
Створення обсерваторії ініціював вчитель Лозівської школи Михайло Шемеля. Мовляв, у такий спосіб хотів зацікавити учнів вивчати астрономію.
Урок з астрономії для 11-класників розпочинається з налаштування телескопа. Цей – один із 4, які є в шкільній обсерваторії. З його допомогою дивитимуться на сонце.
"Cьогодні ми будемо працювати з телескопом системи Ньютона. На нього ми ставимо фільтр для того, щоб спостерігати за Сонцем", – каже Шмеля.
Вчителька Лозівської школи Тетяна Свинарик каже, що з допомогою телескопа і фотоапарата учні також можуть робити фото:
"Найпростіший вид фотографії – це Сонце, оскільки ми завжди можемо сфотографувати його. Ми вставляємо фотоапарат в прямий фокус труби телефона і проводимо нашу зйомку. Після цього ми переносимо фотографії на комп’ютер".
Один із учасників астрономічного гуртка, 11-класник Устим Бутрин. Хлопець каже, щоб отримати фото витратив тиждень.

На Тернопільщині діє єдина в Україні шкільна автоматизована обсерваторія
Окрім Устима, в астрономічному гуртку Лозівської школи – 10 учасників. Наймолодша з них – Емілія Швед. Їй – 8 років.
"Ми вночі можемо дивитися в телескоп. На Венеру, Меркурій. Я до цього, чесно, не знала, що на Місяці є моря і кратери", – каже Швед.
Окрім телескопів діти працюють також з програмою інтерактивної симуляції Всесвіту. З її допомогою, для прикладу, можна побачити, що станеться, якщо Земля зіткнеться з Місяцем.

На Тернопільщині діє єдина в Україні шкільна автоматизована обсерваторія
Ініціатор створення шкільної обсерваторії Михайло Шемеля викладає у дітей фізику та астрономію майже 40 років. Чоловік каже, ця ідея виникла 2 роки тому:
"Якось зацікавити дітей вивченням астрономії. Яким чином? Самою книжкою зацікавити неможливо. Значить треба мати в школі телескопи, про обсерваторію ми навіть тоді не думали".
Проєкт будівництва обсерваторії розробив Сергій Вербицький. Чоловік каже, особливість Лозівської обсерваторії у тому, що вона автоматизована, тобто телескопом під куполом можна керувати дистанційно:
"Він може керуватися з середини приміщення, з класу фізики. Також він може керуватися з будь-якого смартфона, який має школяр.Будь-який учень не тільки цієї школи, а Тернопільської області і України може зайти і по фотографувати на нашому обладнанні".
Збудували Лозівську обсерваторію за півроку. Обійшлося це у мільйон гривень, – розповідає начальниця відділу освіти Байковецької сільської ради Віра Коршняк. Жінка каже, всієї суми одразу в бюджеті громади не було:
"Через те з такою ідеєю звернулися до представників програми DOBRE, які допомогли нам реалізувати програму".

На Тернопільщині діє єдина в Україні шкільна автоматизована обсерваторія
Сьогодні в Лозівській обсерваторії, окрім уроків, проводять також екскурсії, тут займаються учасники обласної малої академії наук, збирається клуб любителів астрономії. Вчитель Михайло Шемеля каже, тепер Лозівські школярі краще знають астрономію.
"Одна з мрій здійснюється, але на місці не стоїмо. Наші діти вже виконують такі науково-дослідницькі роботи. Є результат".
DOBRE – це програма, яка фінансує проєкти з розвитку громад. Зокрема, на Лозівську обсерваторію виділили 200 тисяч гривень, – розповіла начальниця відділу освіти Віра Коршняк.
Загалом, на розвиток громад в Україні DOBRE виділила 50 мільйонів доларів на 5 років – з 2016 по 2021 роки. Цю програму створила агенція Сполучених Штатів з міжнародного розвитку USAID. Вона працює в 100 країнах світу з 1961 року, повідомив керівник проєктів з місцевого самоврядування USAID Марат Кюрчевський.
У спецпроекті “Місцеві” до місцевих виборів Суспільне розповідає про проблеми й рішення, якими живуть люди по всій країні і які можна розв’язати не чекаючи великих політичних резолюцій.