МН17: Росія припиняє тристоронні консультації. Учасники розслідування розкритикували рішення

МН17: Росія припиняє тристоронні консультації. Учасники розслідування розкритикували рішення

Оновлено
МН17: Росія припиняє тристоронні консультації. Учасники розслідування розкритикували рішення

Росія вважає неможливою подальшу участь у консультаціях з Австралією та Нідерландами щодо катастрофи малайзійського Boeing MH17 через продовження звинувачень на свою адресу у збитті літака. Австралія, Україна та Нідерланди засудили це рішення російської влади.

Заява МЗС Австралії

Міністерка закордонних справ Австралії Меріс Пейн заявила, що австралійський уряд розчарований через рішення Росії відмовитись від участі у тристоронніх переговорах із Нідерландами.

"Уряд Австралії глибоко розчарований рішенням Росії вийти з тристоронніх переговорів з Нідерландами щодо її ролі в катастрофі MH17 17 липня 2014 року. Від самого початку підхід Австралії в тісній співпраці з Нідерландами ґрунтувався на бажанні конструктивної взаємодії для досягнення узгодженого результату", – йдеться в оприлюдненому міністерством повідомленні.

Пейн зазначила, що Австралія як і раніше прагне встановити істину й притягнути до відповідальності винних у трагедії, а також закликала Росію негайно повернутися до переговорів.

Що сказали в Нідерландах

Міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок заявив що розчарований та здивований рішенням Росії, додавши, що це "особливо боляче" для сімей жертв.

"Російська Федерація оголосила про своє одностороннє рішення призупинити переговори про свою відповідальність за збиття рейсу MH17. Нідерланди глибоко жалкують про це рішення з боку Росії. Ця відмова від продовження переговорів особливо болісно для найближчих родичів жертв", – йдеться у заяві, яку міністр оприлюднив у своєму Twitter.

Реакція України

Українське міністерство зовнішніх справ назвало таке рішення свідчення страху.

"Вихід РФ з консультацій щодо МН17 — це промовисте свідчення її страху перед правдою про те, що сталося 17 липня 2014 року у небі над Донбасом", – заявив під час телефонної розмову з міністром закордонних справ Королівства Нідерланди Стефом Блоком голова МЗС України Дмитро Кулеба, передає пресслужба відомства.

Як відзначається, під час розмови Кулеба наголосив, що Україна завжди була відкритою до співробітництва та надавала всю необхідну інформацію голландським органам влади у зазначеній справі.

Що сталось

Росія ухвалила рішення припинити консультації у відповідь на міждержавну скаргу проти РФ, подану Нідерландами до Європейського суду з прав людини через катастрофу МН17.

"Розцінюємо цей крок як черговий удар по російсько-нідерландських відносинах і демонстрацію Гаагою твердого наміру всупереч здоровому глузду продовжити хибний шлях однобічного покладання відповідальності за те, що трапилося в небі над Донбасом на Росію", – йдеться у заяві, оприлюдненій на сайті МЗС Росії.

Як зазначили в російському МЗС, Нідерланди подали скаргу, не дочекавшись, навіть, проміжних підсумків консультацій.

"Подібні недружні дії Нідерландів позбавляють сенсу продовження тристоронніх консультацій і нашу участь в них. Відповідальність за зрив тристоронніх консультацій, таким чином, повністю лежить на офіційній Гаазі", – наголосили в установі.

В російському МЗС вважають, що Нідерланди від початку дотримувались єдиної версії катастрофи, яка покладає провину РФ, і просували цю версію в межах технічного та кримінального розслідування. При цьому Росія повністю відкидає звинувачення на свою адресу.

Що відомо

  • 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Boeing-777 компанії "Малайзійські авіалінії", що виконував регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб).
  • Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука".
  • Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирьох підозрюваних: Сергій Дубінський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрелок"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Кріт").
  • У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі МН17 передали до суду Гааги.
  • 9 березня 2020 року розпочалися судові засідання окружного суду Гааги щодо перших чотирьох підозрюваних у справі щодо збиття літака рейсу МН17 у 2014 році.
  • Прокуратура Нідерландів під час судового процесу щодо збитого над Донбасом у 2014 році літака рейсу MH17 представила запис нових телефонних розмов, які є "найбільш конкретним доказом" причетності чотирьох підозрюваних у цій справі.
  • Родичі загиблих у катастрофі заявили, що планують вимагати фінансового відшкодування шкоди.
На початок