Президент Азербайджану Ільхам Алієв повідомив про звільнення військовими під контроль низку населених пунктів, які були під контролем невизнаної Нагірно-Карабаської республіки. Водночас прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян визнав, що вірмени відступили у двох напрямках.
Як повідомив Алієв на своїй сторінці у Twitter, "відважна азербайджанська армія звільнила від окупації села Гарадагли, Хатунбулаг, Гараколлу Фізулінського району, села Булутан, Мелікджанли, Кемертюк, Теке, Тагасер Ходжавендського району".
Зі свого боку прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян у новому зверненні до народу розповів про деталі мирних перемовин та ситуацію в Нагірному Карабаху. Як повідомляє "Радио Азатутюн", очільник уряду Вірменії повідомив, що за 18 днів боїв армія була змушена відступити на двох напрямах — на південному та північному.
"Армія оборони Карабаху в результаті важких боїв, втрат у живій силі і техніці зберігає контроль над загальною ситуацією, завдавши ворогові величезних втрат в живій силі і військовій техніці, заявив Пашинян. Він зазначив, що наразі число жертв з вірменської сторони дуже велике. Зараз офіційно опубліковані імена 532 загиблих", — повідомив він.
Пашинян додав, що "противник змінив тактику, диверсійними групами намагаючись посіяти паніку в тилу" і наразі "армія оборони тримає під контролем ситуацію, завдаючи противнику важкі втрати в живій силі та техніці".
За словами прем'єр-міністра Вірменії, азербайджанська сторона вимагає негайно передати їй 5 із 7 районів, які контролюються невизнаною Нагірно-Карабаською республікою, а також озвучити чіткий графік передачі інших двох. Ще однією умовою було визнання статусу Нагірного Карабаху як території Азербайджану.
"Наш уряд, який отримав цю переговорну базу в спадок, або точніше, як переговорний майданчик, фактично відмовився від обговорення цього питання у такій формі, оскільки це було неприйнятно. У цих умовах, коли ми намагалися чітко констатувати, що врегулювання питання без визначення статусу Нагірного Карабаху неможливе, Азербайджан відхиляв будь-яке серйозне обговорення питання статусу, фактично заявивши, що єдиний статус, який може мати Арцах, - це щось автономне в складі Азербайджану, і, фактично, закладалися основи для структури, щоб Карабах був повністю звільнений від вірмен. Водночас він розвивав військову риторику та антивірменську пропаганду", — заявив він.
Що сталося в Нагірному Карабаху
27 вересня в Нагірному Карабаху почався наступ азербайджанських військ. Азербайджан назвав відкриття вогню його військовими "контрнаступом", заявивши, що йдеться про відповідь на обстріли з боку вірменських сил. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян звинуватив Азербайджан у початку війни. Обидві країни заявили про вбитих і поранених та оголосили воєнний стан.
Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах розпочався в 1988 році. До укладення угоди про припинення вогню Баку втратив контроль над Нагірним Карабахом і частиною прилеглих районів країни – всього до 20% міжнародно визнаної території. Режим припинення вогню був встановлений у травні 1994 року. Посередником у налагодженні переговорів про мирне врегулювання конфлікту є Мінська група ОБСЄ.
Що відомо
- Франція оголосила дати переговорів щодо конфлікту у Нагірному Карабаху. Франція, Росія та США проведуть ці переговори, щоб спробувати переконати Вірменію та Азербайджан припинити вогонь та розпочати діалог.
- 5 жовтня США, Франція та Росія оприлюднили спільну заяву щодо ситуації в Нагірному Карабаху, запевнивши, що готові виступити посередниками у мирному врегулюванні ситуації.
- Міністерство оборони Вірменії стверджує, що Азербайджан обстріляв столицю невизнаного Нагірного Карабаху Степанакерт та розпочав наступ на південь регіону. Офіційний Баку, зі свого боку, наказав продовжувати контрнаступ.