Bloomberg: ЄС розробив механізм надання Україні заморожених російських активів

Bloomberg: ЄС розробив механізм надання Україні заморожених російських активів

Жозеп Боррель
Глава зовнішньополітичного відомства Європейського Союзу Жозеп Боррель, Брюссель, 18 березня 2024. AP

Європейський Союз підготував законодавство, згідно з яким Україна почне отримувати прибутки від заморожених російських активів вже в липні цьогоріч.

Про це повідомив Bloomberg із посиланням на документ.

Зазначається, що законопроєкт передбачає запровадження податку на прибуток від заморожених російських активів та використання цих отриманих грошей для постачання зброї Україні та стимулювання оборонної промисловості країни. Йдеться про близько 3 млрд євро на рік.

Проєкт документа мають схвалити усі члени Євросоюзу. Згідно з пропозицією, частина доходів, отриманих з 15 лютого, двічі на рік передаватиметься до Європейського фонду миру, з якого оплачуються постачання зброї Україні, а також — Фонду підтримки України Ukraine Facility (затверджена у Євросоюзі чотирирічна програма допомоги на 50 млрд євро).

Ще частина грошей залишиться у європейському центральному депозитарії для покриття витрат на утримання активів і на випадок можливих ризиків, зокрема заходи у відповідь з боку Росії.

Якщо ризики з боку Росії будуть втілюватися (можливі судові позови), то отримані центральним депозитарієм гроші до 15 лютого 2024 року, мають бути використані насамперед для покриття відповідних витрат. Лідери ЄС також обговорять пропозиції на зустрічі у Брюсселі пізніше цього тижня.

Що відомо про зустріч глав МЗС 18 березня

18 березня у бельгійській столиці зустрічалися глави МЗС країн Євросоюзу. Вони обговорювали зокрема тему заморожених російських активів. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що на зустрічі було ухвалено політичне рішення щодо використання доходів на користь України.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель своєю чергою сказав, що серед міністрів є сильний консенсус щодо ухвалення такого рішення. За його словами, деякі держави-члени об'єднання хочуть отримати докладнішу інформацію.

Що відомо про заморожені російські активи

З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС. Більшість цих активів перебуває у бельгійській Euroclear, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд.

29 січня посли Європейського союзу досягли згоди щодо використання прибутку від заморожених російських активів для допомоги Україні.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

У липні 2023 року повідомлялось, що лідери Європейського союзу підтримують плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

У жовтні 2023 року влада Естонії схвалила і направила до парламенту поправку до закону про міжнародні санкції, яка серед іншого передбачає використання російських заморожених активів для відшкодування збитків, завданих Україні через війну.

30 листопада 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що до Конгресу Сполучених Штатів внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росії на користь відновлення України.

Наприкінці грудня 2023 року Сполучені Штати запропонували “Групі семи” (G7) план конфіскації російських активів на 300 млрд доларів.

На початок