"Нігті випалювали, аж до тіла, папіросами". Історія зв’язкової Романа Шухевича

"Нігті випалювали, аж до тіла, папіросами". Історія зв’язкової Романа Шухевича

"Нігті випалювали, аж до тіла, папіросами". Історія зв’язкової Романа Шухевича Суспільне Львів

Дарка, або Нуся – так називали одну із зв’язкових генерала Української повстанської армії Романа Шухевича. З дитинства в неї був зв’язок з повстанцями. А в 19 років вона повністю перейшла в підпілля через загрозу арешту.

Зараз зв’язковій Романа Шухевича під псевдонімом Нуся — 96 років. Дарка Гусяк розповіла Суспільному свою історію про українське підпілля.

Дарії Гусяк було 19 років, коли вона разом із мамою пішла у підпілля через зв’язки із повстанцями. Її родичі були одними з керівників повстанців в Трускавці, з ними і тримала зв’язок.

Нігті випалювали аж до тіла папіросами. Історія зв’язкової Романа ШухевичаСуспільне Львів

Дарія Гусяк

У 1943 році Дарка Гусяк отримала завдання – організувати підпільну квартиру, де зимуватиме головний командир УПА Роман Шухевич. Саме він через п’ять років прймав її упівську присягу.

"Він умів з усіма знайти тему і розмовляти, і бути цікавим розмовником. Його страшно хлопці любили. Він був дуже такий товариський, дуже товариський і надзвичайна скромність", — так Дарія Гусяк характеризує Романа Шухевича.

Після присяги Дарка Гусяк стала особистою зв’язковою Шухевича. 4 березня 1950 року її заарештували солдати НКВС. І впродовж року допитували в Тюрмі на Лонцького, випитуючи, де Шухевич.

Зазвичай, у тюремній камері не було ліжка. Стояло лише відро. За словами працівника меморіального музею "Тюрма на Лонцького" Віктора Секницького, допити проводили вночі.

Нігті випалювали аж до тіла папіросами. Історія зв’язкової Романа ШухевичаСуспільне Львів

Одиночна камера в Тюрмі на Лонцького

Про допити у стінах Тюрми на Лонцького Дарія Гусяк розповідає неохоче. Спогади важкі і через 70 років.

"Нігті випалювали, аж до тіла, папіросами. Так візьме покурить, покурить, щоби роз’ятрити вогник і прикладає. І так один припалив до тіла і другий ніготь. Я так тримала і навіть не рушилася. В мене почався психічний розлад. Галюцинації слухові, знаєте. Як я була в кабінеті, а хтось двері відкривав, то я не чула скрип дверей, а крик мами", — розповідає Дарка Гусяк.

Зв’язкову Романа Шухевича засудили до 25 років тюрми.

Жінка показує чимало фото уже після ув’язнення. А ось світлин з часу підпілля немає, каже НКВС усе знищило.

Нігті випалювали аж до тіла папіросами. Історія зв’язкової Романа ШухевичаСуспільне Львів

Фото Дарії Гусяк

Дарка Гусяк вийшла з в’язниці, коли їй був 51 рік. І лише через майже півстоліття змогла повернутися додому до Львова.

Читайте також: У Львові майже 200 ліцеїстів склали урочисту клятву

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди