Напередодні обміну утримуваними особами, який офіційно має відбутися 29 грудня, українські суди перейшли в турборежим. Вони почали масово відпускати засуджених і підозрюваних у скоєнні терактів і вбивств "з метою реалізації мирного плану президента України".
Очевидно, що всіх звільнених готують на обмін, хоча точної кількості заручників, яких поверне Україна за цих осіб, досі не називають, так само, як і їхніх імен. Списки й досі узгоджуються, так само як і точний час обміну. Офіційно відома лише дата (29 грудня). Увечері 28 грудня усіх нижчевказаних мали зібрати під Києвом та організовано повезти на Донбас для обміну на українських заручників. Офіс президента приховує імена заручників, "щоб не нашкодити", а список затриманих за злочини проти України взагалі не збирається публікувати. Тих, кого будуть міняти, швидше за все, буде більше, але ми зібрали коротку довідку про тих, кого останнім часом випустили українські суди.
Терористи з Харкова. Засуджені довічно та звільнені з СІЗО
1. Володимир Дворніков. На сайті “Миротворець” вказано, що Дворніков, 1978 року народження, з позивним “Рижий” був бойовиком незаконних збройних формувань. ЗМІ повідомляють, що Дворніков також був бійцем “Беркуту”.
2. Віктор Тетюцький. 1982 року народження.
3. Сергій Башликов. 1986 року народження.
Довідка. 22 лютого 2015 року в Харкові від вибуху біля Палацу спорту під час ходи активістів, присвяченої пам'яті Героїв Небесної сотні, на місці загинуло двоє людей, ще двоє померли в лікарні, поранено 9 осіб. Через три дні за підозрою у теракті затримано харків'ян Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького, Сергія Башликова. За даними силовиків, їх завербували російські спецслужби, вони проходили підготовку в Бєлгороді, і за теракт мали отримати $10 тис. Усі троє обвинувачених відмовилися визнати провину.
"Терористи-комуністи" з Одеси. Звільнені з СІЗО
1. Олександр Шевцов. 1960 року народження.
2. Ігор Удовенко. 1963 року народження. Бойовик незаконних збройних формувань. Прапорщик запасу. Воював на території колишньої Югославії.
3. Євген Подмазко. 1969 року народження. Член забороненої в Україні КПУ.
4. Катерина Фотева. 1979 року народження.
Довідка. Підозрювані у серії вибухів в Одесі у 2014-2015 роках. Йдеться про 14 вибухів і підготовку до ще одного в кінці 2014 – на початку 2015 року в Одесі. Тоді підозрювані підривали приміщення волонтерських центрів та проукраїнських організацій. Слідство встановило, що діяльність підривників фінансували з Росії.
"Підривник одеського СБУ". Звільнений
1. Володимир Грубник
1983 року народження. Співробітник кафедри хірургії №1 Одеського національного медуніверситету, який є племінником завідувача цієї ж кафедри, лауреата державної премії України і заслуженого діяча науки і техніки. Батько затриманого свого часу очолював іншу кафедру ОНМУ.
Довідка. У ніч на 27 вересня 2015 року перед входом в спортзал у будівлі Служби безпеки на розі Єврейської та Катерининської в Одесі стався теракт. У результаті вибуху було пошкоджено будівлю СБУ, вибито скло, а місцями і віконні рами в будинках в сусідніх кварталах. Постраждали кілька припаркованих автомобілів.
Інші звільнені через обмін:
1. Віктор Шатков. Засуджений до 9 років колонії за участь в "ЛНР". Як пише сайт "Ґрати", харків'янин Шатков був на війні менше двох місяців: з 5 липня по кінець серпня 2014 року. Прокуратура вважала, що Шатков "керував діями артилерійського відділення підрозділу "КДБ" терористичної організації "ЛНР". Підсудний також звинувачувався в тому, що з вересня 2016 до липня 2017 року він збирав для сепаратистів розвідувальну інформацію в Харкові і Києві, "зокрема , у Верховної Ради, про місце перебування" одного з народних депутатів. Засуджений до 9 років ув'язнення.
2. Дарія Мастікашева. Обвинувачена у державній зраді. Мастікашева була затримана в Кам'янському Дніпропетровської області в серпні 2017 року за підозрою в державній зраді. Одночасно з нею був затриманий місцевий житель Олександр Каратай.
За версією слідства, Мастікашева і Каратай вербували колишніх учасників АТО, щоб згодом покласти на них відповідальність за інсценовані диверсії і теракти на території Росії. Красногвардійський районний суд Дніпра 27 грудня затвердив угоду зі слідством Дар'ї Мастікашевої. Мастікашева визнала свою вину і була звільнена, оскільки відбула в СІЗО той термін, до якого її засудили.
3. Мехті Логунов. 85-річний харків'янин. Засуджений до 12 років за держзраду. Логунова затримали в серпні 2017 року співробітники СБУ. За даними спецслужби, Логунова завербувала російська військова розвідка, і протягом 2015-2017 років він збирав різнопланову інформацію, в тому числі з грифом "секретно", у військовій сфері та в сфері військово-оборонних розробок. Зокрема, він збирав дані за державним оборонним замовленням, яке виконується одним з наукових центрів Харкова на основі договорів з Міноборони України. Отримані дані він, нібито, передавав кураторам зашифрованим каналом зв'язку.
4. Микола Бутрименко. Фермер, обвинувачений в організації убивства українських військових. Бутрименко звинувачують в організації нападу бойовиків "ДНР" на групу з 19 українських військовослужбовців 29 липня 2014 року в Донецькій області. Інцидент стався на фермі Бутрименка, де група військових зупинилася на нічліг. На той момент військовослужбовці виконували завдання з пошуку льотчика Юрія Шевцова зі збитого 23 липня СУ-25.
За версією слідства, саме Бутрименко привів групу бойовиків "ДНР", які напали на українських військових. у результаті нападу 10 військовослужбовців загинуло, п'ятеро потрапили в полон. Бутрименко визнали винним у фінансуванні тероризму, призначивши покарання 8 років тюремного ув'язнення. За звинуваченням у скоєнні теракту фермера виправдали. Суд вважає, що цей злочин слідство не змогло довести. Бутрименко свою провину заперечує і подав апеляцію на вирок.
5. Валерій Єфіменко. Бойовик "ЛНР".
Єфіменко здійснював охорону захопленої адміністративної будівлі Управління СБУ в Луганській області та здійснював чергування на блокпостах біля Сєвєродонецька. Єфіменка засудили до 2 років 10 місяців без конфіскації майна. Обвинувачений свою вину визнав повністю.
6. Денис Петров. Бойовик "ЛНР".
За даними суду, здійснював збір та передачу інформації, пов'язаної із переміщеннями та місцями дислокації підрозділів ЗСУ та інших правоохоронних органів України на території проведення АТО. Обвинувачений за ч. 1 ст. 258-3 КК України – сприяння діяльності терористичної організації. Свою вину обвинувачений визнав повністю. Вироком суду Петрову призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 5 років без конфіскації майна.
7. Максим Мисяк. Обвинувачений у вбивстві трьох осіб. Слідство вважає його винним у вбивстві бізнесмена Ярослава Бисаги в серпні 2013 року, вбивстві підприємця Євгена Слоневського та його знайомого Олега Литвинова в березні 2014 року та підготовці замаху на тодішнього депутата Харківської обласної ради Ігоря Котвіцького в червні того ж року. Крім того, Мисяку інкримінують зберігання вогнепальної зброї та вибухових пристроїв. Запобіжний захід змінено судом на особисте зобов'язання.
Обвинувачені в захопленні маріупольського управління МВС. Звільнені без вироку
1. Євген Дружинін.
1975 року народження. Бойовик, позивний "Лис". Народився у Костромській області Росії.
2. Олександр Стрельнікович.
1992 року народження. Бойовик. Родом з Маріуполя.
3. Віктор Скрипник.
1987 року народження. Бойовик.
4. В'ячеслав Бірюков.
1990 року народження. Бойовик "Востока". Позивний "Сява".
Довідка. 9 травня 2014 року група під керівництвом колишнього міліціонера Олега Недавнього на прізвисько "Мангуст" захопила будівлю міського управління МВС і захопила заручників. В операції зі звільнення будівлі брали участь кілька силових підрозділів, в тому числі міліція, Збройні сили України, добровольчі батальйони "Дніпро" і "Азов". В результаті перестрілки загинули шестеро правоохоронців і семеро цивільних осіб. Під час звільнення будівлі частина нападників переодяглася і зуміла безперешкодно покинути оточений район.
Беркутівці, підозрювані в розстрілі протестувальників під час Революції Гідності. Звільнені без вироку
1. Олег Янішевський.
1977 року народження. Заступник командира підрозділу спецпідрозділу "Беркут". Знаходився у СІЗО.
2. Сергій Зінченко.
Екс-боєць "Беркуту". ЗМІ повідомляли, що суд встановив факт убивства ним протестувальника. Знаходився у СІЗО.
3. Павло Аброськін.
1989 року народження. Співробітник "Беркуту". Знаходився у СІЗО.
4. Сергій Тамтура.
1989 року народження. Знаходився під домашнім арештом.
5. Олександр Маринченко.
1986 року народження. Знаходився під домашнім арештом.
Довідка. П’ятьох колишніх беркутівців обвинувачують у вбивствах та інших злочинах, що 20 лютого 2014 року призвели до загибелі 49 людей на вулиці Інститутській у центрі Києва. Зокрема, їм інкримінують перевищення влади та службових повноважень (ст. 365), викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин чи радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживанням службовим становищем (ст. 262), вчинення терористичного акту (ст. 258), та умисне вбивство (ст. 115). Ці п'ятеро є останніми обвинуваченими у злочинах на Майдані, всі інші вже втекли з України.