СБУ викрила нові схеми ухилення від мобілізації у п'ятьох областях України

СБУ викрила нові схеми ухилення від мобілізації у п'ятьох областях України

СБУ
Слідчі дії Служби безпеки України. Фото: Telegram/СБУ

Служба безпеки України (СБУ) заблокувала нові схеми ухилення від мобілізації та нелегального виїзду чоловіків призовного віку за кордон у низці областей. Зокрема серед тих, хто допомагав реалізовувати оборудки — троє посадовців медзакладів та адвокатка.

Про це йдеться у повідомленні СБУ.

"У результаті комплексних заходів у різних регіонах України затримано організаторів оборудок, які продавали військовозобов’язаним підроблені документи для втечі до країн Євросоюзу. Вартість підробки становила до 16 тисяч доларів США", — йдеться у повідомленні.

За даними СБУ:

На Миколаївщині нейтралізовано злочинну групу, що торгувала фіктивними довідками про непридатність до служби за станом здоров’я. Серед фігурантів – очільниця місцевого благодійного фонду, яка підшукувала ухилянтів, та її спільниця – посадовиця лікарні. "Далі фальшивку передавали заступниці головного лікаря обласного центру медико-соціальної експертизи, яка "підтверджувала діагнози" втікачів та призначала їм групи інвалідності. Таким чином понад 15 ухилянтів планували використати це для виїзду до ЄС, але співробітники СБУ запобігли втечі", — йдеться у повідомленні.

На Полтавщині викрито місцеву адвокатку, яка за гроші пропонувала втікачам від призову два варіанти "вирішення питання".

"Перший спосіб – надавала їм сфабриковані висновки ВЛК, другий – вносила до інформаційної системи "Шлях" для виїзду за кордон як водіїв міжнародних рейсів", — розповіли в СБУ.

На Хмельниччині ліквідовано ще одну схему нелегальної міграції за кордон. Як повідомили в СБУ, до її організації причетні лікар-психіатр військового шпиталю та представниця військово-лікарської комісії, які продавали фіктивні довідки про "погане здоров’я".

На Прикарпатті: затримано ділка, який "відмазував" ухилянтів від мобілізації. Для цього він продавав їм підроблені висновки про інвалідність, які отримував через власні зв’язки в одному з київських центрів медико-соціальної експертизи.

У Львові СБУ ліквідувала ще один канал втечі за кордон, що діяв під виглядом вантажних перевезень. Під час комплексних заходів затримано ділка, який оформлював своїх клієнтів водіями благодійного фонду.

Воєнний стан і мобілізація в Україні

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану.

Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 8 разів:

  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року;
  • з 14 лютого до 13 травня 2024 року.

На початок