Скільки військовозобов'язаних притягнули до відповідальності за ухилення від служби — Опендатабот

Скільки військовозобов'язаних притягнули до відповідальності за ухилення від служби — Опендатабот

Скільки ухилянтів притягнули до відповідальності — Опендатабот
Ухилення від військової служби . Фото: Західне управління Держприкордонслужби України-Західний кордон

​​Понад тисячу військовозобов’язаних притягнули до відповідальності у 2023 році за ухилення від військової служби. При цьому кількість “ухилянтів” стрімко росте.

Про це повідомляє платформа “Опендатабот”.

“Обвинувачені отримали як умовні, так і реальні строки позбавлення волі до 5 років”, — відзначили аналітики платформи.

Зазначається, що  від самого початку війни у 2014 році щодо військовозобов’язаних, які ухиляються від військової служби, сумарно ухвалили 3 746 вироків. Третина з них припадає на 2023 рік.

Перший пік покарань ухилянтів трапився у 2015 році: тоді ухвалили 1 596 вироків. Далі їх кількість поступово спадала, досягнувши 8 доведених до кінця справ у 2021 році. Проте вже в перший рік повномасштабної війни таких справ побільшало у 20 разів — до 249 вироків.

Кількість справ у 2023 році зросла у 5 разів — до 1 257. 60 кримінальних проваджень завершилися реальним ув’язненням.

Наприклад, у вересні торік військовозобов`язаний пройшов медкомісію, отримав повістку, але не прийшов до пункту збору. Як наслідок він отримав вирок про позбавлення волі на 3 роки.

Судові справи про ухилення від мобілізації
Судові справи про ухилення від мобілізації. Фото: Опендатабот

Судові справи про ухилення від мобілізації
Судові справи про ухилення від мобілізації. Фото: Опендатабот

120 вироків “ухилянтам” винесли у січні 2024 року. Це вже 54% від загальної кількості вироків за цією статтею за увесь 2022 рік.

Раніше президент Володимир Зеленський підписав закони №10456 та №10457про продовження воєнного стану та загальної мобілізації. Згідно з документами воєнний стан і мобілізацію продовжено з 14 лютого 2023 року на 90 днів, до 13 травня 2024 року.

Це вже десяте рішення по дії воєнного стану та загальної мобілізації з початку повномасштабної війни.

5 лютого президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкти про продовження в Україні воєнної стану та загальної мобілізації ще на 90 днів. 6 лютого Рада ухвалила закони.

Що відомо про призов в Україні

18 жовтня торік Верховна рада підтримала законопроєкт щодо призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій. Згідно з текстом проекту закону №8109, під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.

Крім цього, призовні комісії створюються для розгляду питань щодо організації медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку:

  • організації й проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку (25 -річного — після ухвалення 30 травня 2023 року закону про зниження граничного призовного віку), взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку;
  • направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.

На початок