Ще 10 схем ухилення від призову на військову службу нейтралізувала Служба безпеки України у столиці та інших регіонах. Про це повідомила пресслужба СБУ.
“За суми від 1 до 10 тис. дол. організатори оборудок пропонували громадянам свою “допомогу” в уникненні мобілізації та нелегальному виїзді за кордон”, — йдеться у повідомленні.
У Києві:
Співробітники військової контррозвідки СБУ затримали контрактника Національної гвардії та представника добровольчого формування місцевої громади, які пропонували чоловікам уникнути призову через фейкові документи про “погане” здоров’я.
На Кіровоградщині:
на оборудках викрили керівництво ВАТ “Кіровоградгаз”. За гроші посадовці фіктивно працевлаштовували на підприємство людей призовного віку і таким чином “бронювали” їх на час мобілізації.
Крім того, фейкові робітники окрім бронювання отримували і зарплати. Через “схему” посадові особи розтратили майже 400 тис. грн.
“Наразі голові правління і керівнику відділу кадрів підприємства повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України”, — зазначили в СБУ.
У Дніпрі:
кіберфахівці СБУ затримали очільника місцевої благодійної організації, який оформлював ухилянтів як волонтерів. Ухилянти намагались виїхати за кордон нібито для перевезення гуманітарної допомоги.
У Запоріжжі:
затримали голову районної комісії медико-соціальної експертизи. Вона оформляла фіктивні групи інвалідності для незаконного виїзду за межі України. Під час обшуків у жінки виявили понад 100 тис. дол.
На Житомирщині:
викрили посадовців місцевої фірми, яка отримала оборонне замовлення і таким чином набула право бронювати від призову до 50% своїх працівників.
Скориставшись цією нагодою, фігуранти “працевлаштовували” своїх знайомих на підприємство.
На Закарпатті:
співробітники військової контррозвідки СБУ ліквідували ще три канали втечі “ухилянтів” за кордон.
“Ділки пропонували виїзд з України на підставі фіктивних документів та в обхід пунктів пропуску. Двох фігурантів було затримано “на гарячому” під час спроби нелегального переправлення за кордон групи місцевих жителів через річку на човнах”, — йдеться у повідомленні.
У Миколаєві:
затримали посадовця військової служби правопорядку, який сприяв ухилянтам у виїзді за кордон за допомогою фіктивних довідок про стан здоров’я.
У Вінниці:
повідомили про підозру місцевому перевізнику, якого викрили на внесенні недостовірних відомостей до системи “Шлях”.
“За всіма викритими фактами тривають розслідування. Викриття злочинних схем проводили спільно з Національною поліцією за процесуального керівництва органів прокуратури”, — повідомили в СБУ.
30 травня Верховна рада проголосувала за зменшення граничного віку перебування призовників на військовому обліку з 27 до 25 років.
2 травня Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та мобілізації ще на 90 днів — до 18 серпня.
Що відомо про призов в Україні
18 жовтня торік Верховна рада підтримала законопроєкт щодо призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій. Згідно з текстом проекту закону №8109, під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.
Крім цього, призовні комісії створюються для розгляду питань щодо організації медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку:
- організації й проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку (25 -річного — після ухвалення 30 травня 2023 року закону про зниження граничного призовного віку), взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку;
- направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.
При цьому 20 грудня 2022 року начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач повідомив, що мобілізація в Україні трохи знизилася за темпами, порівняно з початком повномасштабного вторгнення. Її посилення після Нового року не планували.