Нобелівську премію з економіки присудили за вдосконалення теорії аукціонів

Нобелівську премію з економіки присудили за вдосконалення теорії аукціонів

Нобелівську премію з економіки присудили за вдосконалення теорії аукціонів nobelprize.org

Лауреатами Нобелівської премії з економіки у 2020 році стали Пол Мілгром і Роберт Вілсон зі Стендфордського універсету за "вдосконалення теорії аукціонів та винайдення нових форматів аукціонів".

Як повідомляє Шведська королівська академія наук, Мілгром і Вілсон вивчили, як працюють аукціони і використовували свої ідеї для розробки нових форматів аукціонів для товарів і послуг, які складно продати традиційним способом, наприклад, радіочастот. Їх відкриття принесли користь продавцям, покупцям і платникам податків по всьому світу.

"Люди завжди продавали речі того, хто більше заплатив, або купували їх у того, хто робив найдешевшу пропозиція. Нині на аукціонах кожен день з рук в руки переходять предмети на астрономічні суми грошей, не тільки предмети домашнього вжитку, предмети мистецтва та старовини, але також цінні папери, корисні копалини і енергія. Державні закупівлі також можуть проводитися у формі аукціонів. Використовуючи теорію аукціонів, дослідники намагалися зрозуміти результати різних правил торгів і остаточних цін, форматів аукціону", — розповіли в академії.

Нобелівський комітет оцінив аналіз дослідників як складний, оскільки учасники таких аукціонів діють стратегічно, грунтуючись на наявній інформації. Вони беруть до уваги як те, що знають самі, так і те, що, на їхню думку, знають інші учасники торгів.

Роберт Вілсон, якому нині 83 роки, розробив теорію аукціонів предметів із загальною вартістю, яка заздалегідь не визначена, але, врешті-решт, однакова для всіх. Приклади включають майбутню вартість радіочастот або обсяг корисних копалин у певній галузі. Вілсон показав, чому раціональні учасники торгів, як правило, розміщують ставки нижче їхньої власної найкращої оцінки загальної вартості: вони турбуються про "прокляття переможця", тобто про те, що вони заплатять надто багато і програють.

Пол Мілгром, якому нині 72 роки, сформулював більш загальну теорію аукціонів, яка допускає не тільки спільні цінності, а й приватні цінності, які варіюються від одного учасника торгів до іншого. Він проаналізував стратегії призначення ставок у низці добре відомих форматів аукціонів, продемонструвавши, що такий формат принесе продавцю вищий очікуваний дохід, коли учасники торгів дізнаються більше про оцінювальну вартість один одного під час торгів.

Згодом у суспільстві почали продавати на ауціонах не предмети, а, наприклад, радіочастоти. У відповідь Мілгром і Вілсон винайшли нові формати одночасного продажу на аукціоні багатьох взаємопов'язаних об'єктів від імені продавця, мотивованого ширшою громадською вигодою, а не максимальним доходом. У 1994 році влада США вперше використала один з форматів аукціонів для продажу радіочастот операторам зв'язку. Відтоді цей приклад наслідували й багато інших країн.

"Цьогорічні лауреати економічних наук почали з фундаментальної теорії, а потім використовували свої результати в практичних додатках, які поширилися всім світом. Їх відкриття приносять велику користь суспільству", — сказав голова комітету з присудження премії Петер Фредрікссон.

Що відомо

  • Нобелівську премію з медицини та фізіології у Швеції 5 жовтня отримали троє американців, які зробили вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом С.
  • Нобелівську премію з фізики 6 жовтня отримали Роджер Пенроуз за дослідження поведінки чорної діри, а також Райнхард Генцель та Андреа Гез за відкриття надмасивного компактного об'єкта в центрі нашої галактики Чумацький Шлях.
  • Лауреатками 112-ї Нобелівської премії з хімії 7 жовтня стали Еммануель Шарпентьє та Дженніфер А. Дудне за розробку методу редагування геному.
  • Лауреаткою Нобелівської премії з літератури у 2020 році стала американська поетеса Луїза Глюк "за її безпомилковий поетичний голос, який суворою красою робить індивідуальне існування універсальним".
  • Норвезький Нобелівський комітет в Осло 9 жовтня оголосив лауреата Нобелівської премії миру 2020 року. Найвищу відзнаку за зусилля із досягнення миру у світі отримала Світова продовольча програма за її зусилля у боротьбі з голодом.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди