Зеленський підписав законопроєкт "про аграрні ноти"

Зеленський підписав законопроєкт "про аграрні ноти"

Зерно
Колоски пшениці під час збирання врожаю на одному з агропідприємств у селі Томилівка Київської області, 1 серпня 2022 року. УНІАН

Президент України Володимир Зеленський підписав проєкт закону № 9266 "Про аграрні ноти", який почне діяти з 1 січня 2025 року. Документ запроваджує новий фінансовий інструмент для кредитування сільськогосподарського виробництва.

Картка законопроєкту із підписом глави держави опублікована на сайті Верховної ради.

Як пояснили у Міністерстві аграрної політики та продовольства України, новий закон не поширюється на відносини, що регулюються законом "Про аграрні розписки". Традиційні паперові аграрні розписки продовжать використовуватись.

Серед ключових переваг аграрних нот:

  • аграрна нота як неемісійний цінний папір є самостійним предметом обігу на ринках капіталу, відповідно кредитор зможе легко її продати та використати отримані гроші для подальшого кредитування аграріїв за новими електронними аграрними нотами;
  • закон розширює як коло суб’єктів, які можуть видавати електронні аграрні розписки коштом сільськогосподарських кооперативів, так і види застав: продукція тваринництва та первинної переробки.
  • спрощення та здешевлення порядку видачі, обігу та припинення електронної аграрної розписки у порівнянні з традиційними паперовими. Аграрій зможе самостійно видати електронну аграрну ноту з особистого е-кабінету в спеціально створеному Реєстрі аграрних нот, не сплачуючи гроші за послуги нотаріуса;
  • закон забезпечує надійність аграрної ноти. Якщо боржник не виконує зобов’язання за аграрною нотою, то кредитор може отримати виконавчий лист на відповідне стягнення, звернувшись до Реєстру аграрних нот;
  • перевагою документа є розширення, у порівнянні з традиційними паперовими аграрними розписками, можливих варіантів застави, в тому числі можливість застави живих тварин та продуктів тваринного походження, продуктів їх первинної переробки, що створює умови для залучення ресурсів у тваринницькі господарства.

У відомстві додали, що закон допоможе виробникам сільськогосподарської продукції отримати ширший доступ до кредитів, також збільшить коло кредиторів, здатних фінансувати агросектор, та зменшити витрати на отримання грошей.

22 лютого 2024 року Верховна рада у другому читанні ухвалила законопроєкт "Про аграрні ноти", спрямований на збільшення можливостей залучення фінансування для товаровиробників в агросекторі.

На початок