Боррель підтвердив наміри ЄС щодо передачі заморожених російських активів Україні

Боррель підтвердив наміри ЄС щодо передачі заморожених російських активів Україні

ЄС
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. Getty Images

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що у Європейському Союзі обговорюється можливість використання заморожених російських активів на користь України для збільшення військового потенціалу.

Про це Жозеп Боррель сказав на пресконференції, 5 березня.

"Ми домовилися, що російські заморожені активи можуть бути використані для підтримки України", — сказав він.

Боррель додав, що їх (активи РФ — ред.) також можна використовувати для того, щоб уникнути "руйнування України". Він уточнив, що це, зокрема, означає збільшення військового потенціалу або оборонної технологічної бази України.

"Але для цього нам все ще потрібна згода держав-членів ЄС, нам потрібна єдина база угоди, пропозиція спільної політики фінансової безпеки, наразі ми продовжуємо працювати на початковому етапі, щоб досягти результату з цього питання", — сказав глава європейської дипломатії.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

У липні 2023 року повідомлялось, що лідери Європейського союзу підтримують плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

У жовтні 2023 року влада Естонії схвалила і направила до парламенту поправку до закону про міжнародні санкції, яка серед іншого передбачає використання російських заморожених активів для відшкодування збитків, завданих Україні через війну.

30 листопада 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що до Конгресу Сполучених Штатів внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росії на користь відновлення України.

Наприкінці грудня 2023 року Сполучені Штати запропонували “Групі семи” (G7) план конфіскації російських активів на 300 млрд доларів.

На початок