Працюємо, щоб Китай був на Глобальному саміті миру, але точної дати ще немає — Єрмак

Працюємо, щоб Китай був на Глобальному саміті миру, але точної дати ще немає — Єрмак

ОП офіс президента Андрій Єрмак
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак на форумі "Україна. Рік 2024", Київ, 25 лютого 2024 року. Фото: Олександр Магула/Суспільне

Головна складність в організуванні першого Глобального саміту миру у Швейцарії — це поєднати графіки всіх запрошених лідерів держав. Україна працює над тим, щоб на цьому саміті був присутній Китай, який зокрема виступає за ядерну безпеку у світі.

Про це сказав керівник Офісу президента України Андрій Єрмак в кулуарах форуму "Україна. Рік 2024" на запитання нашої кореспондентки.

"Ми ніколи не говорили про конкретні дати [проведення першого саміту миру]. Залежить тільки від одного: коли ми зможемо зібрати і мати підтвердження від всіх лідерів, яких ми хочемо бачити. Я вам сказав кількість запрошень, які ми плануємо надіслати (понад 160 країн — ред.)", — зазначив посадовець.

Найбільша складність, за словами Андрія Єрмака, полягає в тому, щоб поєднати графіки всіх лідерів, аби вони змогли зібратися в одному місці.

"Ми готові чути всіх, хто поважає головні принципи, за якими ми сьогодні воюємо. Остання зустріч в Давосі показала, що таких країн достатньо багато. Ви самі бачили — 82 країни. Це практично Генеральна Асамблея ООН", — додав Єрмак.

Про діалог з Китаєм

Представників Китаю не було на зустрічі радників з нацбезпеки щодо Української формули миру в Давосі 14 січня. Але Китай був на зустрічі в Джеді, в Саудівській Аравії в серпні 2023 року.

"Китай — важливий гравець на міжнародній арені. Тому ми працюємо для того, щоб Китай був присутній на саміті. Безумовно, це важливо для нас", — наголосив Єрмак.

Він додав, що під час телефонних розмов президента Володимира Зеленського з президентом Китаю Сі Цзіньпіном неодноразово лунала позиція, що Китай категорично проти будь-якого застосування ядерної зброї щодо цивільних об'єктів. Країна виступає за безпеку ядерних об'єктів.

"Тому саме такий тиск на Росію з боку світового суспільства, особливо від тих країн, які є впливовими для Росії, — це дуже важливо", — підсумував глава Офісу президента.

Глобальний саміт миру на рівні лідерів держав має відбутися вже цього місяця, у лютому. Його проведуть у Швейцарії. Підготовка до саміту вже розпочалася, повідомляв 15 січня Зеленський. Єрмак уточнив, що запрошення для участі в саміті на сьогодні відправлені більш ніж 160 країнам.

Що передбачає українська "формула миру"

11 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

"Формула миру" включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

Наприкінці грудня 2022 року глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія не вестиме переговори на основі "формули миру" Зеленського.

На початок