Прем'єр Ізраїлю Нетаньягу вперше офіційно представив план післявоєнного управління Сектором Гази

Прем'єр Ізраїлю Нетаньягу вперше офіційно представив план післявоєнного управління Сектором Гази

Ізраїль
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу. AP

Очільник уряду Ізраїлю Біньямін Нетаньягу ввечері у четвер, 22 лютого, представив Кабміну документ про принципи управління Сектором Гази після завершення війни з угрупованням ХАМАС.

Про це повідомляє The Times of Israel.

Як пише видання, документ називається "День після ХАМАС" і є збіркою переліку принципів, які Нетаньягу оголошував від самого початку війни між Ізраїлем та угрупованням ХАМАС, яка почалась у жовтні 2023 року. Однак це вперше, коли вони були представлені офіційно.

У документі ізраїльського прем'єра немає конкретної згадки про Палестинську автономію та не виключається її участь у післявоєнному управлінні Газою. Проте там вказано, що цивільними справами у Секторі будуть керувати "місцеві посадовці", які мають "адміністративний досвід" і не пов’язані із країнами або організаціями, які підтримують тероризм. Також зазначається, що Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) у середньостроковій перспективі отримає "силовий контроль" над Газою, і що на кордоні Ізраїлю буде створена буферна зона.

"Однак ця ідея суперечить принципам адміністрації президента США, які є союзником Ізраїлю, щодо післявоєнної Гази, згідно з яким територія анклаву не скорочуватиметься. Окрім цього, Ізраїль закриє південний кордон Сектору Гази для попередження терористичної діяльності", — йдеться у матеріалі.

Серед іншого план Нетаньягу передбачає "повну демілітаризацію Гази" задля забезпечення громадського порядку, тоді як усі релігійні, освітні установи та установи соцзабезпечення в анклаві мають бути "дерадикалізованими". Також Нетаньягу наполягає на закритті Агентства ООН для допомоги палестинським біженцям (UNRWA) у Газі та подальшій заміні агентства "більш відповідальними організаціями з надання допомоги".

Вторгнення бойовиків руху ХАМАС в Ізраїль 7 жовтня 2023 року

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня 2023 року Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектора Гази. Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 11 жовтня погодився сформувати уряд національної єдності з членами опозиції, включаючи колишніх генералів, щоб керувати країною через кабінет міністрів у воєнний час.

Того ж дня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу на території анклаву.

13 жовтня 2023 року Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". 27 жовтня минулого року речник ЦАХАЛу контрадмірал Даніель Хагарі заявив, що ізраїльські сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари у Секторі Гази.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 28 жовтня 2023 року повідомив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада 2023 року сухопутні сили Ізраїлю прорвали передову лінію оборони палестинського руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня вперше для евакуації іноземців відкрили контрольно-пропускний пункт "Рафах", що на кордоні з Єгиптом.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант 13 листопада заявив, що бойовики угруповання ХАМАС втратили контроль над містом Газа. Через місяць стало відомо, що ЦАХАЛ зруйнував мережу тунелів ХАМАСу в Газі. 24 грудня 2023 року прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу оголосив, що ЦАХАЛ посилює бойові дії на території Сектору Гази.

Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, яке супроводжувалося щоденним звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та бойовиками ХАМАСу в Червоному морі єменські хусити, яких підтримують терористичні угруповання та Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що завдають ударів по кораблях Ізраїля та їх союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно зі Сполученим Королівством завдали ударів по силах хуситів в Ємені.

На початок