Ексклюзивно
Українська каноїстка кинула виклик чемпіонці світу і майже виграла. Боротьба в Токіо буде спекотною Planet Canoe

Людмила Лузан точно їхатиме в Токіо за нагородами.

23-річна Людмила Лузан — одна з лідерок українського жіночого веслування на каное. Довгий час вона вважалася вкрай перспективною юніоркою, яка ніяк не могла реалізувати свій потенціал на дорослих змаганнях: в активі Лузан було кілька нагород етапів Кубка світу, але на ключових стартах українка не заявляла про себе.

Так було до єдиного в 2020 році міжнародного старту - етапу Кубка світу в угорському Сегеді. Там Людмила Лузан оформила медальний хет-трик: два золота та срібло. Це перші золоті нагороди українки на змаганнях такого рівня.

Що робить ці медалі більш значущими - дві з трьох нагород (золото в парі на 500-метрівці та срібло в одиночці на 200-метрівці) завойовані на олімпійських дистанціях.

Людмила ЛузанФедерація каное України

Людмила Лузан

Основна дистанція Людмили — 200-метрівка, це саме та спринтерська дистанція, де два золота Олімпіади завоював Юрій Чебан.

Битва Лузан проти американської чемпіонки світу Невін Гаррісон на 200-метрівці в Сегеді стала чи не головною окрасою усього змагального сезону з веслування. Людмила програла її, але вперше в кар’єрі підібралася настільки близько - переможницю визначав фотофініш.

Чому така важлива дуель саме з Гаррісон

Жіноче каное дебютує на Олімпіаді-2020 в Токіо, ніколи раніше жінки не розігрували нагороди у цій дисципліні. На дебютних Іграх буде розіграно два комплекти нагород — в одиночці на 200 метрів, а також в парі на 500 метрів.

Невін Гаррісон — чинна чемпіонка світу (перша в історії жіночого американського каное) та одна з головних фавориток на олімпійське золото саме на 200-метрівці. 18-річна американка переростає у флагмана спринтерського жіночого каное.

«Я хотіла вийти на старт з Невін. Тож коли дізналася, що вона приїхала на Кубок світу — це була радість для мене. Я вже знала, що буду рівнятися на неї та зрозумію свій рівень», — пояснює Лузан в інтерв’ю Суспільне Спорт.

І хоча українка на п’ять років старша за американку, саме Гаррісон є орієнтиром для Людмили. Зрештою, як і для багатьох інших атлеток.

І, власне, в Сегеді саме Гаррісон була основною претенденткою на перемогу. Попри те, що на змагання приїхала не лише вона, але й чинна віцечемпіонка світу.

Як склалася фінальна гонка

Людмила Лузан та Невін Гаррісон виграли свої попередні запливи, тож напряму кваліфікувалися до фіналу. Саме фінал мав показати рівень Лузан на реальну боротьбу з Гаррісон та елітою світового жіночого каное.

Українка показала максимум. Вона на рівних пройшла усю дистанцію з Невін, каноїстки майже одночасно фінішували - фотофініш показав мінімальну перевагу американки. Вона виграла золото з різницею в 0.02 секунди.

Відео фінального заїзду

«Я стала другою, але це найважливіша медаль етапу Кубка світу для мене. Програти такій людині, чемпіоці світу, достойно, — пояснює Лузан, та водночас додає. — Але я думаю, що в майбутньому перемога має бути за мною, тому буду над цим працювати. Ці змагання запевнили мене, що перебуваю на правильному шляху. Мене точно не зупинити».

Хто ще претендує на медаль в Токіо

Важливе уточнення: у веслуванні на байдарках та каное розіграні ще не всі ліцензії. Тому це лише список ймовірних фаворитів.

Які країни (а ліцензії не іменні) уже точно відібралися на жіночу 200-метрівку: США, Канада, Росія, Білорусь, Чилі, Польща, Японія, Нігерія, Нова Зеландія,

• Дві ключові фаворитки: Невін Гаррісон (США) та Лоренс Венсан-Лапуан (Канада).

Гаррісон — чинна чемпіонка світу на 200-метрівці, тоді як Венсан-Лапуан чи не найтитулованіша каноїстка в історії. Вона 11-разова чемпіонка світу, причому 6 разів вигравала золото саме на 200-метрівці.

За кілька днів до чемпіонату світу-2019 (була головною фавориткою на золото) її відсторонили за позитивну допінг-пробу. На початку 2020 року Лоренс виправдали — вона повернеться на Олімпіаду, у цьому нема сумнівів.

• Тіньові претендентки: Олеся Ромасенко (Росія), Альона Наздрова (Білорусь), Людмила Лузан (Україна)

Ромасенко - триразова чемпіонка Європи та триразова віцечемпіонка світу саме на дистанції 200 метрів. Вона двічі програвала золото світової першості Венсан-Лапуан, а ще одного разу - Гаррісон.

У Наздрової по дві нагороди на чемпіонаті Європи (срібло та бронза), а також дві бронзи чемпіона світу. Альона — одна з найстабільніших каноїсток.

Хто з фавориток виступав на Кубку світу? Гаррісон, Лузан та Ромасенко. Вони взяли перше, друге та четверте місце.

Прогрес Людмили Лузан: за рахунок чого він трапився

Як пояснює сама спортсменка, справа в переході до нового тренера, вона тренується під керівництвом Миколи Мацапури, який ніколи раніше не працював з жінками.

«Результати двох останніх сезонів показали, що я навіть не стою на одному місці, а починаю робити кроки назад. Після зміни тренера я наче розправила крила. Тренер мене запросив і прийняв, бо повірив у мене та побачив потенціал. Можна сказати, що я сама в себе не вірила. А ще не вірила, що наші тренування дадуть ось такий результат», — зазначає Людмила Лузан.
Людмила ЛузанPlanetCanoe

Та успіх на етапі Кубка світу не заспокоює каноїстку. Вона розуміє, що основна робота ще попереду. На Олімпіаді можуть вистрелити не лише головні чи тіньові фаворити, але й хороші каноїстки, які готуватимуться до перших Ігор в кар’єрі. Тож розслабляти не можна.

«Цей Кубок світу лише невеличка сходинка – поставила галочку і пішла далі. Такий успіх ніяк мене не зупиняє і не дає розслабитися, а навпаки - загартовує. Я розумію, що потрібно працювати іще більше, щоб проявити себе на Олімпіаді наступного року. Зараз усі мої думку пов’язані з цим завданням. Я засинаю та прокидаюся з думкою про них», — резюмує спортсменка.

До Олімпіади в Токіо залишається більше 9 місяців, попереду ще відбір та повноцінна підготовка, під час якої можна підтягнути свої слабкі сторони. І тренування під Ігри розпочинаються для української збірної уже наприкінці жовтня, відбудуться збори в Туреччині.

Сам виступ в Токіо — змагання з веслування на байдарках та каное — заплановані на кінцівку липня 2021 року. Крім 200-метрівки одиночної, у жіночому каное медалі також будуть розіграні в жіночій двійці на 500 метрів (там в України уже є ліцензія).

Олімпіада-2020Паралімпійський спортБаскетболВодний спортКомандні види спортуФормула 1MMAФехтуванняКіберспортІншеОлімпійський спортЗимовий спортPress Start