"Ми повинні почати говорити про 14-й пакет санкцій вже зараз" — заступник глави МЗС Литви

"Ми повинні почати говорити про 14-й пакет санкцій вже зараз" — заступник глави МЗС Литви

Санкції ЄС проти РФ
Кремль у Москві. AP

Заступник міністра закордонних справ Литви Сімонас Шатунас заявив, що, завершуючи 13-пакет санкцій проти Росії, Європейський Союз має одразу почати говорити про наступні секторальні санкції, зокрема, щодо російського скрапленого газу (СПГ), алюмінію, ядерної енергетики.

Про це політик сказав перед початком Загальної Ради ЄС у вівторок, 20 лютого.

За його словами, питання України залишається пріоритетним для обговорення — і те, що відбувається на фронті, і те, як Україна продовжує реформи. Дипломат додав, що союзникам потрібно максимально оптимізувати зусилля і продовжувати підтримку.

“Перш за все, очевидно, ми завершуємо 13-й пакет санкцій проти Росії. Цього недостатньо. Ми повинні почати говорити про 14-й пакет санкцій вже зараз. І ми очікуємо, що Європейська Рада це обговорить”, — сказав Шатунас.

За його словами, потрібно говорити не лише про окремих осіб, бо сотні осіб — цього недостатньо з огляду на те, що зараз відбувається на фронті. Також  потрібно продовжувати говорити про секторальні санкції.

“Нам потрібно, щоб там були СПГ, алюміній, “Росатом”, ядерна енергетика. Це єдиний спосіб, яким ми можемо впливати на російську економіку”, — сказав дипломат.

Також, за його словами, слід потурбуватися щодо підтримки української армії.

Коментуючи ухвалення рішень щодо розширення блоку та відкриття процесу вступу до ЄС України та Молдови, Шатунас сказав, що тепер потрібно зробити дуже чіткі наступні кроки. За його словами, йдеться про узгоджені переговорні рамки. Також потрібно скликати міжнародну міжурядову конференцію та отримати звіт від Європейської Комісії про те, як Україна і Молдова виконують рекомендації.

Він додав, що це орієнтир, який у ЄС повинні мати зараз, тому очікується, що Комісія надасть звіт до березня, як це обговорювалося раніше.

“І, нарешті, ми повинні взяти хороший приклад з наших партнерів по G7, а саме зі Сполучених Штатів, Японії та Великої Британії, які починають обговорювати, як ми збираємося конфісковувати не тільки надприбутки, отримані від російських активів, але й самі російські активи”, — сказав заступник міністра закордонних справ Литви.

Як наголосив дипломат, потрібно бути дуже стратегічними, адже у ЄС не так багато часу, але є засоби, якими можна суттєво вплинути на Росію і які допоможуть продовжувати підтримувати Україну.

Що відомо про санкції ЄС проти Росії

У лютому 2023 року країни ЄС ухвалили 10 пакет санкцій проти Росії. Обмеження запровадили проти 121 російської фізичної та юридичної особи, зокрема трьох банків, Міноборони та Служби зовнішньої розвідки РФ.

21 червня 2023 року Єврокомісія погодила 11 пакет санкцій проти Росії, який включає заходи, спрямовані на протидію обходу обмежень.

18 грудня 2023 року Рада Європейського союзу схвалила дванадцятий пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів у зв'язку з продовженням війни Росії проти України.

На початок