Перевірено на собі: чи можна швидко і без проблем вийти з самоізоляції

Перевірено на собі: чи можна швидко і без проблем вийти з самоізоляції

Ексклюзивно
Перевірено на собі: чи можна швидко і без проблем вийти з самоізоляції
Колаж, Денис Пристай

Пандемія COVID-19 не відступає, проте українці продовжують подорожувати. Станом на 2 жовтня Міністерство охорони здоров'я зарахувало до "червоної" зони за рівнем поширення коронавірусу 43 країни, серед яких опинилися популярні курорти — Мальдіви, Багамські острови, Бразилія,Чорногорія, Іспанія, Франція, Чехія та Ізраїль. Наявність країни у "червоному" списку передбачає 14-денну самоізоляцію для українців після повернення. Вийти з неї можна лише після отримання негативного ПЛР-тесту на COVID-19.

Кореспондентка Суспільного вирушила до однієї з країн "червоної" зони — Чорногорії, а після повернення перевірила на собі, як контролюється самоізоляція українців у додатку "Дій вдома" та за яких умов можна позбутися "домашнього арешту".

Тестування в аеропорту

13 вересня літак Тіват-Київ з громадянами України приземлився в Міжнародному аеропорту "Бориспіль". Прикордонники одразу сказали людям встановити додаток "Дій вдома"Дій вдома — застосунок для запобігання поширенню COVID-19 в Україні. Якщо людина повернулася з країн, де зафіксовано спалах COVID-19, контактувала з хворим або в неї є ознаки вірусу, вона мусить дотримуватися самоізоляції або обсервації. Функціонал застосунку:— Реєстрація в місці проходження самоізоляції або обсервації.— Фотопідтвердження перебування за місцем проходження самоізоляції або обсервації.— Екстрений виклик на гарячу лінію МОЗ України. на смартфони, внести туди особисті дані, зокрема, ім'я, адресу, номер закордонного паспорта та дату народження, і вказати, за якою адресою вони планують перебувати на самоізоляції. Багато пасажирів плуталися, завантажували додаток "Дія""Дія" дозволяє користуватися цифровими документами. Зокрема, оплачувати банківські та комунальні послуги онлайн, штрафи за порушення ПДР, борги за виконавчими провадженнями. Для отримання цифрових версій своїх документів треба завантажити "Дію" та авторизуватися. Документи "підтягнуться" автоматично, якщо в реєстрах є ваші дані. замість "Дій вдома".

Громадяни активно спілкувалися між собою, уточнювали, як можна встановити додаток, демонстрували внесені дані прикордоннику, і лише після цього перетинали "червону" лінію і проходили далі — за багажем, на тестування або додому — відбувати самоізоляцію.

Читайте також: "Ще чотири країни відкрили кордони для українців — Кулеба"

На те, щоб дістатися вказаної адреси, кожному дається 24 години. Нині у Борисполі працює один пункт забору біоматеріалу — на другому поверсі терміналу D (у зоні вильоту внутрішніх рейсів), де найдешевший і найшвидший тест коштує 990 гривень. Який би тест ви не замовили, процедура для всіх одна: заповнити кульковою ручкою (яку аеропорт не видає) дві сторони анкети, зробити грошовий переказ на рахунок обраної лабораторії, зареєструватися і відстояти чергу на сам тест, який робить одна людина для різних лабораторій. Вона ж розподіляє біоматеріали по різних контейнерах із назвами медичних установ.

Таким чином, відстояти потрібно мінімум чотири черги: за анкетами, до терміналів, на реєстрацію і тестування.

Пункт тестування у Борисполі
Пункт тестування у Борисполі. Суспільне

Які проблеми можуть виникнути

Перед здачею тесту слід перевірити дві речі: чи сертифікована обрана вами лабораторія Центром громадського здоров'я і чи правильно на етапі реєстрації перенесли від руки заповнені вами дані до електронної системи.

"Бориспіль" обіцяє, що всі лабораторії, послуги яких вони пропонують, — сертифіковані, проте цю інформацію все одно треба уточнити у консультанта або перевірити на сайті МОЗ. Якщо лабораторії не виявиться у списку МОЗ, ви дарма витратите час, гроші й не зможете вийти з самоізоляції, оскільки результати вашого негативного тесту не підтягнуться у додаток "Дій вдома". У Центрі громадського здоров'я МОЗ заявили Суспільному, що з моменту отримання цих результатів і до їхньої обробки у додатку теж має пройти певний час — від кількох годин до трьох діб.

Важливо, що тестування після прибуття можна робити не лише в аеропорту: ви можете скористатися послугами будь-якої з лабораторій, які мають ліцензію МОЗ. Таким чином можна уникнути черг і зробити сам тест у безпечніших умовах

Перевірка ваших даних вплине на факт і швидкість виходу з самоізоляції, оскільки, якщо під час реєстрації виникне помилка й інформацію перенесуть невірно, додаток вас не відпустить. Якщо ви забули зробити це відразу, подивіться на довідку із результатами тесту, яка прийде вам на пошту: чи немає там помилки.

Так, на реєстрації у Борисполі співробітники переплутали дату народження кореспондентки Суспільного, через що додаток "Дій вдома" не відпускав її з самоізоляції понад 2 доби.

Додаток "Дій вдома"
Додаток "Дій вдома". Ukrinform

Як завершити самоізоляцію

Перебувати на самоізоляції необхідно допоки не стане активною кнопка "вийти" у додатку "Дій вдома", навіть якщо ваш ПЛР-тест виявився негативним. Результат тесту зазвичай приходить на пошту приблизно за 8 годин після тестування. Після цього залишається лише чекати, поки цей результат підтягнеться в додаток і кнопка завершення самоізоляції стане активною.

Дізнатися, чому ваш результат не з'являється у додатку і як прискорити процес — дуже складно: гарячої лінії "Дій вдома" не існує, а запропонований чат-бот відразу читає повідомлення, але ігнорує їх.

За кілька звернень авторки до чат-бота відповіді не було, телефони Мінцифри не відповідали. А в Центрі громадського здоров'я пояснили: "На жаль, те що ви отримали результати тесту, не гарантує, що лабораторія передала ваші дані в базу до електронної системи Центру громадського здоров’я України. Якби передали дані та вказали номер телефону у вірному форматі (номер, який у вас в застосунку та який ви вказали на кордоні), то вас би виключили — це відбувається автоматично. Будь ласка, переконайтеся, що вказали лабораторії номер телефону, який введено у "Дій вдома"; переконайтеся, що медзаклад або лабораторія, що проводили ПЛР-тестування, передали ваші дані та результат у Центр громадського здоров'я".

Читайте також: "Україна знову дозволила в’їзд іноземцям, але додала умови"

Коли ЦГЗ синхронізує дані, у меню з'явиться кнопка "Вийти", й одразу після отримання негативного результату тесту можна завершувати самоізоляцію. А поки цього не відбулося, слід звернутися до медичного закладу, де ви проходили тест, і попросити повторно передати дані про ваші результати до Центру громадського здоров"я.

Таким чином, при виникненні проблем із виходом з-під самоізоляції, за умови наявності негативного тесту, у першу чергу слід звертатися до лабораторії, яка надала вам цей результат.

Хто відповідає за синхронізацію даних

Мінцифри не відповіло на запит Суспільного щодо уточнення, хто відповідає за вчасну передачу та обробку персональних даних громадян додатком "Дій вдома". Утім, у Центрі громадського здоров'я пояснили, що ЦГЗ забезпечує збір негативних результатів ПЛР-тестів для припинення самоізоляції.

"Центр самостiйно не знiмає осiб з самоізоляції або обсервації. Дана процедура автоматизована та у разі внесення коректних даних лабораторією, яка провела дослiдження, зняття з додатку "Дій вдома" відбувається автоматично", — відповіли у відомстві.

На сайті Мінцифри міститься чимало скарг на затримки в роботі додатку "Дій вдома". Люди пишуть, що змушені чекати офіційного завершення самоізоляції днями попри негативні тести на коронавірус.

Мінцифри, коментарі по роботі додатку "Дій вдома"
thedigital.gov.ua

У ЦГЗ уточнили, що збір необхідної для припинення самоізоляції інформації відбувається шляхом заповнення онлайн-форми сертифікованими лабораторіями. Але багато хто порушує правила самоізоляції не дочекавшись офіційного дозволу на її завершення.

Користувачі Google Play теж критикують роботу додатку.

Коментарі роботи додатку Дій вдома
play.google.com

Як контролюють порушення

На сайті Кабінету міністрів опублікований алгоритм реагування Національної поліції на випадки порушення умов самоізоляції громадянами.

"Якщо особа не надсилає фото до додатку, надає фото іншої особи або геолокація не збігається з локацією місця ізоляції верифікація вважається неуспішною. Тому застосунок надсилає ще одне сповіщення про необхідність зробити фотопідтвердження перебування у місці самоізоляції. Якщо особа після п’ятого попередження не надсилає фото, застосунок автоматично формує та надсилає повідомлення про неуспішну верифікацію до Національної поліції", — йдеться на сайті уряду.

Зазначається, що верифікація також буде неуспішна, якщо застосунок видалять, або зареєстрований телефон не буде активним. У цих випадках "Дій вдома" надсилає до Нацполіції прізвище, ім‘я та по батькові, адресу проходження самоізоляції та номер телефону. Далі поліцейські мають навідатись до місця проходження самоізоляції особою, попередньо здійснивши контрольний дзвінок. У випадку підтвердження порушення поліція має оштрафувати громадянина на суму від 17 до 51 тисячі гривень.

Суспільне з'ясувало, що дехто не витримує і не залишається вдома, маючи негативний тест. На практиці, якщо не видаляти додаток, вимкнути геолокацію та проігнорувати сповіщення від "Дій вдома" — дзвінків і візитів від поліції не надходить. Якщо розібратися з лабораторією, через деякий час після порушення умов самоізоляції до додатку підтягується результат тесту і кнопка "Завершити самоізоляцію" стає активною.

Юрист Павло Богомазов пояснив, що суд дійсно може оштрафувати на 17 тисяч гривень, однак здебільшого таких випадків не дуже багато через "неділоки роботи поліції, яка вчасно не приїзджає і не складає протокол". За його словами, якщо у людини дійсно є результат тесту, який виявив, що COVID-19 немає, то вона може відлучатися.

"Є стаття 20 (п. 5) постанови Кабміну за 22 липня "Про встановлення карантину і запровадження посилених протиепідемічних заходів". У ній ідеться, що якщо особа отримала негативні результати тесту, то самоізоляція або обсервація може бути припинена. І там не написано, чи має тест передаватися до поліції чи закладів охорони здоров'я. Тому, якщо додаток "Дій вдома" просигналізував про порушення, а поліція приїхала і виписала — в суд можна принести дані цього тесту з числом, коли отриманий результат і на цій підставі навряд чи суд винесе штраф", — розповів Богомазов.

Юрист зазначив, що така процедура буде затратною за часом, адже поліція приїжджає, шукає "порушника", витрачається час на складання протоколу з двома свідками, і лише потім цей протокол подається до суду. Водночас бажано контролювати, коли буде засідання, щоб воно не пройшло без людини. Далі необхідно з'явитися до суду і продемонструвати там довідку. За словами Богомазова, це відбирає час, але додаткових грошових витрат за собою не тягне.

На початок