Дожити до пенсії. Що таке ґіґ-економіка та як використати її переваги з користю для гаманця

Дожити до пенсії. Що таке ґіґ-економіка та як використати її переваги з користю для гаманця

Дожити до пенсії. Що таке ґіґ-економіка та як використати її переваги з користю для гаманця Суспільне

Світ такий мінливий, що ми не можемо бути впевненими, навіть, у завтрашньому дні. Що вже казати про період тривалістю в 10, 20, 50 років. Саме тому ми вирішили покластися на себе й почати потроху заощаджувати вже зараз.

"Дожити до пенсії" – періодичний формат, в якому Суспільне ділиться ідеями про те, як отримувати пасивний дохід, керувати своїми фінансами та звідки брати гроші на те, щоб їх заощаджувати. 

Сьогодні поговоримо про те, що таке ґіґ-економіка, чому ми давно знайомі з таким форматом роботи та як використати його переваги з користю для гаманця.

Що таке ґіґ-економіка. Плюси та мінуси

За "страшною" невідомою назвою насправді криються досить звичні речі – сервіси замовлення таксі типу Uber, Uklon чи Bolt, сервіси з оренди/здачі квартири на кшталт Airbnb, сервіс для спільних поїздок BlaBlaCar, заняття з викладачем онлайн, а також різноманітні варіанти фрілансу. 

По суті, це модель трудових відносин, яка ґрунтується на короткострокових контрактах або ж неформальних домовленостях. Її ще називають економікою вільного заробітку. Якщо говорити простіше – це вже звичні для нас фріланси, підробітки та частково пасивний дохід.

Основний плюс для працівника – це гнучкість, тобто можливість керувати власним часом. Такий формат дозволяє самим обирати коли та скільки працювати, тобто не ви підлаштовуєтеся під роботу, а вона під вас.

Ще до плюсів варто додати можливість кардинально змінити сферу діяльності та отримувати гроші “за фактом” виконаної роботи, а не в конкретні дні раз чи кілька разів на місяць.

Серед мінусів варто виділити відсутність переваг, які пропонують штатним працівникам (наприклад, медична страховка, лікарняні або курси підвищення кваліфікації). Також суттєвими недоліками є нестабільність такого доходу (якщо він основний), а також можливість вигорання і втрата вільного часу через роботу над кількома проєктами паралельно.

Проте все ж найбільший ризик такого формату роботи – часта відсутність гарантій з боку роботодавця, а з нею й ризики не отримати оплату й не мати жодних юридичних підстав її вимагати. При такому форматі роботи з працівниками, на жаль, часто не підписують контракти і, як правило, вони першими потрапляють під скорочення.

Як використовувати з користю для гаманця

Попри всі мінуси не варто забувати, що більшість з недоліків розглядалися для ситуацій, в яких це основний варіант доходу. Якщо ж використовувати всі переваги такого формату, то можна не тільки отримати додатковий дохід, а й чудово провести час чи завести нові знайомства. Заробляти у вільний час таким чином можна за тим же профілем, у новій сфері, або ж просто використовуючи наявні навички. 

Можна зробити такий заробіток відносно стабільним. Наприклад, вже звичним стало підпрацьовувати водієм в одній зі служб таксі або ж подобово здавати квартири, проте є й багато інших можливостей.

Наприклад, якщо ви працюєте з документами чи бухгалтерським обліком, то можна знайти клієнтів серед малого та середнього бізнесу, яким або не потрібен, або вони не мають можливість взяти працівника в штат. Проте раз на місяць чи квартал їм необхідна допомога з заповненням документів чи сплатою податків. Плюси такого формату роботи – за один раз ви можете отримати ту ж суму, яку на роботі отримуєте за набагато більший обсяг роботи.

Так само можна монетизувати свої вміння, наприклад, ремонту сантехніки чи електрики в домі. Витративши один вихідний можна заробити досить пристойну суму.

Насправді можна заробляти просто на знанні рідної мови. Є достатня кількість додатків, де ви можете навчати іноземців української. Багатьом з них важлива власне розмовна практика з носієм, а не зазубрювання граматики. До того ж часто такі додатки пропонують формат бартеру: ви навчаєте іноземця української мови, а він вас, в свою чергу, своєї рідної.

Заробляти можна й на хобі. Наприклад, якщо ви для себе малюєте, випалюєте по дереву тощо, то можете продавати результат своєї роботи, створивши сайт-магазин на спеціалізованому сервісі, або ж використовуючи можливості соціальних мереж, які створюють все більше функціоналу для продажів.

Крім того, є сервіси на кшталт BlaBlaCar, які допомагають знайти попутників і, якщо не заробити, то хоча б окупити поїздку, зекономивши на бензині.

Закриті кордони, звичайно, звузили кількість варіантів заробітку. Проте, коли вони все ж відкриються, ви можете заробляти відпочиваючи. Наприклад, проводити екскурсії для іноземних туристів чи людей, які приїхали по роботі. При чому екскурсії не тільки пам’ятками архітектури, музеями чи історичними місцями, це може бути дорога через ваші улюблені місцеві кав’ярні, клуби, нетуристичні місця тощо.Варіанти заробітку обмежені лише фантазією.

Без посередників

Загальний тренд, який спостерігається в останні роки й властивий економіці вільного заробітку – боротьба з посередниками. Точніше автоматизація цієї ланки. 

До прикладу, якщо раніше для пошуку таксі необхідно було спілкуватися з диспетчером, то зараз цю роль на себе забрали додатки та сайти. Власне спеціалізовані додатки й сайти тепер допоможуть вам знайти клієнтів й за необхідності нададуть необхідний функціонал. Зокрема й той, який стосується оплати. Своєю чергою, це може як врятувати від недоброчесних клієнтів, так і клієнтів від недоброчесних виконавців.

Крім того, часто такі сервіси використовують рейтингову систему, що будується на взаємних відгуках. Виконавців це додатково мотивує виконувати роботу якісно, а замовників вести комунікацію без підвищених тонів.

Загалом, при правильному використанні плюсів та мінімізації ризиків, ґіґ-економіка може не тільки покращити фінансове становище, а й гарно провести час.

Читайте також

У чому проблема вищої освіти та в якому напрямку їй варто рухатися

Вимушений експеримент. Як змінилося ставлення до віддаленої роботи

"Дожити до пенсії". Як накопичити на старість

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди