У чому проблема вищої освіти та в якому напрямку їй варто рухатися

У чому проблема вищої освіти та в якому напрямку їй варто рухатися

У чому проблема вищої освіти та в якому напрямку їй варто рухатися
Суспільне

COVID-19 уже почав впливати абсолютно на різні сфери нашого життя. Освіта – не виняток. Проте, якщо говорити конкретно про цю галузь, то питання про необхідність її реформування назрівало давно. Пандемія просто може стати каталізатором цього процесу.

Ми звикли говорити про застарілі підходи до навчання в Україні загалом і вищу освіту зокрема. Насправді ж, ми не єдині, чия освітня система не встигає йти в ногу з часом. Питань, які порушують у контексті такої дискусії, багато – звертаємо увагу на кілька основних.

Акцент на професії майбутнього, а не минулого

Нині освітні системи сформовані таким чином, щоб навчати професій, які є популярними або набувають популярності. Потрібно ж акцентувати увагу на тому, які професії матимуть попит хоча б через років 5-10

По-перше, час, необхідний на здобуття звичної академічної освіти, занадто довгий: за 4-6 років те, що вивчається зараз, скоріш за все, буде неактуальним. Ба більше – деякі речі можуть втратити актуальність ще в процесі навчання. Найгірший же варіант – професія взагалі перестане бути затребуваною до того часу, як ви отримаєте диплом.

Згідно з прогнозами аналітичної компанії Oxford Economics, до 2030 року близько 20 мільйонів робітників заводів у світі замінять роботи. Прогноз Всесвітнього економічного форуму ще більш невтішний – до 2022 року роботу втратять понад 75 млн людей. 

Зрозуміло, що до таких прогнозів варто ставитися критично, про що говорять і самі автори, проте навіть якщо найгірші з передбачень справдяться, все не так погано. Такими ж темпами, як зникатимуть одні професії, з’являтимуться нові.

Зараз університети мають конкурентну перевагу перед іншими видами навчання, оскільки для роботи в багатьох компаніях досі потрібен диплом про вищу освіту. Проте вже зараз є всі передумови, що ця важлива перевага зовсім скоро може зникнути. 

"Одне життя – одна професія" більше не працює

Навіть якщо ваш фах забезпечить вам роботу зараз, не факт, що вам не доведеться з різних причин засвоювати нову професію. Наприклад, щоб отримувати вищу зарплату, перейти на менш конкурентний ринок чи адаптуватися до змін, яких зазнає ваша сфера від автоматизації.

Загалом у розмові про майбутнє професій науковці сходяться в тому, що принцип "одна професія на все життя" більше не актуальний. Не виключено, що людині доведеться освоювати впродовж життя кілька фахів.

Тому серед усіх навичок найкориснішою стане вміння вчитися. Насправді сама концепція безперервної освіти згадувалася ще в роботі "Значення освіти для дорослих" Едуарда Ліндемана, опублікованій у США майже в 1926 році. Крім іншого, Ліндеман вважав, що у звичайній освіті учень повинен пристосовуватися до встановленої навчальної програми, в освіті ж дорослих навчальна програма будується з урахуванням потреб та інтересів учнів.

У чому проблема вищої освіти та в якому напрямку їй варто рухатися
Принцип "одна професія на все життя" більше не актуальний. Ілюстративне фото

Проте втілюватися в життя ця концепція почала тільки зараз і трансформувалася в так званий lifelong learning (у перекладі – навчання впродовж життя) – постійний, добровільний та вмотивований пошук знань з певних особистих чи професійних причин.

Нішу тих, хто готовий підлаштовуватися під потреби й інтереси дорослих учнів, одразу ж зайняв EdTech, точніше компанії, які використовують нові технології у процесі навчання. Мобільні додатки та платформи дають можливість освоїти величезну кількість нових професій, частина з яких взагалі не представлена в університетах. Крім того, такий варіант навчання дає можливість підлаштувати його під власний розклад, а також навчатися дистанційно.

За 2019 рік інвестиції в EdTech компанії побили власний рекорд і склали 18,66 млрд доларів. Це було до пандемії і глобального карантину, тому є всі причини очікувати на новий рекорд цьогоріч. Зростання попиту, своєю чергою, мотивує компанії покращувати власні освітні програми та продукти. І щороку звичній університетській освіті буде все важче конкурувати за студента.

Диплом – більше не знак якості

Диплом університету перестає бути знаком якості, яким він вважався раніше. Наприклад, за даними LinkedIn, найпопулярніші працедавці більше не вимагають дипломів у своїх працівників для влаштування на роботу. 

"Ми ніколи не думали, що вища освіта – це те, що потрібно, щоб добре вчитися. Ми завжди намагалися розширити наші горизонти", – сказав на одній із зустрічей в Білому домі голова компанії Apple Тім Кук. Не в останню чергу це пов'язано з тим, що один із засновників компанії Стів Джобс свого часу кинув університет, не довчившись до кінця. За словами Кука, близько половини співробітників компанії Apple не мають вищої освіти.

Alphabet, у яку входить Google, теж робить акцент на навички, а не диплом. У багатьох вакансіях компанії вимагають ступінь бакалавра або "аналогічний практичний досвід".

На цьому в Google не зупинились і анонсували запуск Google Career Certificates – свою заміну університетській освіті. В компанії навчатимуть основних навичок для різних популярних професій, проте замість чотирьох років на освоєння курсу знадобиться, в середньому, пів року. "При власному наймі ми тепер будемо розглядати завершення навчання у Google Career Certificates як еквівалент чотирирічного ступеня для відповідних фахів", – писав у Twitter старший віцепрезидент з глобальних питань у Google Кент Волкер.

У чому проблема вищої освіти та в якому напрямку їй варто рухатися
Диплом університету перестає бути знаком якості, яким він вважався раніше. Ілюстративне фото, Unsplash

У Microsoft настільки масштабного продукту не мають, проте в компанії теж створили внутрішні курси для навчання роботі у сфері штучного інтелекту (AI). Таким чином в компанії борються з браком фахівців у цій сфері. Замість чекати, коли університети даватимуть необхідну освіту, технологічний гігант вирішив сам створювати фахівців з необхідними навичками.

"У нас є така річ, як "AI University" – це внутрішня освітня програма, що допомагає неймовірно розумним та здібним людям, які навчені в іншій області, швидко вивчити машинне навчання як у теоретичному сенсі, так і в практичному", – говорив Кріс Бішоп, директор лабораторії досліджень Microsoft у Кембриджі (Велика Британія).

На щорічній сесії в січні 2020 року учасники програми Всесвітнього економічного форуму в Давосі запустили "Революцію перепідготовки" (Reskilling Revolution) – ініціативу, мета якої до 2030 року забезпечити 1 млрд людей кращими навички, освітою і робочими місцями. 

Ініціатива правильна, проте варто поспішити, оскільки зазначені вище пункти – лише мізерний відсоток питань до нинішніх систем вищої освіти.

Читайте також

Soft skills та критичне мислення: які навички знадобляться дітям у XXI столітті

На початок