Відсутність обігових коштів та кадрів. У Херсонській ОВА назвали головні проблеми місцевих аграріїв

Відсутність обігових коштів та кадрів. У Херсонській ОВА назвали головні проблеми місцевих аграріїв

Херсонщина, аграрії, фермери
Засіяне озимими поле на Херсонщині, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

Найбільшою проблемою аграріїв на Херсонщині є відсутність обігових коштів. Кредитування вони не мають, оскільки знищені склади та майно, яке могло бути залоговим. Тому наразі обласна військова адміністрація допомагає шукати шляхи доступу до кредитних ресурсів.

Про це у марафоні "Суспільне. Спротив" повідомив виконувач обов'язків директора департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської обласної державної адміністрації Дмитро Юнусов.

За його словами, місцеві аграрії — це люди, які будуть шукати вихід із будь-яких ситуацій. Через суттєві руйнації та знищене внаслідок російської агресії майно їм завдали великих збитків, тому фермери навчилися економити, каже Юнусов.

"Ця економія не завжди йде на користь, тому через економію на добривах, на обробітку полів наша врожайність зменшена суттєво. Уряд вніс ряд необхідних норм до чинної постанови про державні кредити, завдяки чому навіть агропідприємства на території активних бойових дій, мають доступ до кредитних ресурсів. Крім того, зараз ми відпрацьовуємо з банками механізм щодо спрощення нормативів Національного банку України, для того, щоб кожне підприємство могло отримати кредит", — говорить він.

Крім цього, каже Дмитро Юнусов, аграріям не вистачає кадрів, оскільки багато людей виїхали з Херсонщини. Він додав, що необхідно створювати умови для повернення людей та збільшення посівних площ з кожним роком. Станом на 12 лютого розмінували 171 тисячу гектарів сільгоспземель, за цей тиждень розмінували понад сім тисяч гектарів.

"На 2024 рік є дуже амбітні плани щодо розмінування — майже 260 тисяч га. Допомагають з розмінуванням у першу чергу державні саперні групи — спеціалізована служба транспорту, ЗСУ, Нацгвардія, поліція, ДСНС. Аграрії наші теж не сиділи склавши руки, а навчилися розміновувати, хоча це дуже небезпечно. Зокрема, за 2023 рік багато нещасних випадків загибелі трактористів у полях. Це негативний досвід, але він є і про нього треба говорити. Щоб таких випадків не було, треба всі наші сили кинути на розмінування земель", — каже в. о. директора департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської ОВА.

Також Юнусов розповів, що обласна військова адміністрація працює з міжнародними організаціями, щоб відбирали проби ґрунту після вибухових предметів — це воронки від авіабомб, воронки від протитанкових і протипіхотних мін, щоб зрозуміти, чи є хімічна та екологічна дія, як впливає на плодючий шар сільгоспугідь.

"Це треба, щоб розуміти, яким чином діяти, якими культурами краще засівати ці землі, щоб повернути їхні плодючі властивості. Якщо ж такі землі неможливо відродити, то якось використовувати їх в інших цілях, для промислових об'єктів тощо. Ми відібрали такі зразки на деокупованих територіях і чекаємо результати досліджень у наших інститутах, а також направили їх в міжнародні організації, в закордонні інститути, щоб врахувати всі думки. Першочергове завдання — повернути цим землям можливість використання у сільськогосподарських цілях", — каже Юнусов.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок