Захворюваність на сказ та лептоспіроз на Тернопільщині: інтерв’ю з директоркою обласного центру контролю хвороб

Захворюваність на сказ та лептоспіроз на Тернопільщині: інтерв’ю з директоркою обласного центру контролю хвороб

Головна державна санітарна лікарка області Оксана Чайчук в інтерв’ю Суспільному розповіла про ситуацію зі сказом на Тернопільщині. Жінка каже, у 2023 році фіксували і зараження лептоспірозом.

З чим може бути пов’язаний ріст захворюваності на сказ?

"Викликає занепокоєння ріст захворюваності на сказ серед тварин, що є небезпечно і для людей також. Це повʼязано з тим, що зараз у природі велика популяція лисиць. Наголошую на тому, що лисиці, які приходять у середовище, де живуть люди, то це вже є неадекватна поведінка. Це означає, що ця лисиця вже є хворою. Вона не боїться людського середовища, не боїться населення. Вона приходить, наражаючи на небезпеку домашніх тварин, приносить укуси, подряпини і хворіють домашні тварини. За 2023 рік реєструємо, що хворіють вже домашні тварини. Спільно з Держпродспоживслужбою ми проводили засідання комісії, прийняте рішення про щеплення домашніх тварин в обов’язковому порядку. Ми говоримо про необхідність проведення таких щеплень з органами місцевого самоврядування. Згідно з законом, на них лягають обов’язки проведення таких щеплень, а також контролю за такими тваринами".

Оксана Чайчук і Діана Качуровська
Головна державна санітарна лікарка області Оксана Чайчук і кореспондентка Діана Качуровська. Фото: Суспільне Тернопіль

Кому з людей потрібні постійні профілактичні щеплення проти сказу?

Це працівники ветеринарної медицини, які постійно контактують з тваринами. Вони отримують профілактичні щеплення від сказу, а також мисливці і працівники лісового господарства.

Як люди можуть розпізнати сказ у домашніх тварин?

Це є неадекватна і агресивна поведінка у тварини. Друга назва сказу це гідрофобія. Тварина боїться води, вона не пʼє воду і не підходить до посудини з водою. Це також є виділення слини.

Яких заходів мають вживати люди, які мають домашніх тварин, щоб убезпечити себе від сказу?

Потрібно звертатися самостійно до працівників ветеринарної медицини і проводити профілактичні щеплення.

Як ми можемо самі приблизно усвідомити, коли в нас може виявитися сказ? На що людина має звернути увагу?

Звертати увагу треба одразу, коли людині нанесені укуси твариною. Передається повідомлення у ветеринарну медицину і працівники ветеринарної медицини встановлюють нагляд упродовж 10 днів за домашньою твариною. Якщо у тварини адекватна поведінка, якщо вона не відмовляється від їжі, від пиття, якщо вона жива, то спостереження знімається. Тоді вважається, що тварина є здоровою і небезпеки для людини немає. Якщо ж така тварина через 10 днів починає поводитися неадекватно, бути агресивною, відмовляється від їжі та пиття, тоді така тварина вважається хворою на сказ і досліджується на патологічний матеріал. Коли встановлюється захворювання сказом, то тоді людина профілактично починає приймати щеплення проти сказу, не доводячи до перших симптомів. Якщо тварина бродяча, дика, то проводять щеплення. Також призначає щеплення лікар-біолог, він собі позначає важкість укусів, місце укусів, якщо це голова, чи близько до головного мозку, плечі, шия, то це вважається важкими укусами. Кисті, нижні кінцівки – це далеко від головного мозку, тоді вважається це легші укуси.

Головна державна санітарна лікарка області Оксана Чайчук
Оксана Чайчук. Фото: Суспільне Тернопіль

Сезоном лептоспірозу називають пізню весну або ж літо, у нас минулого року був зареєстрований у вересні такий випадок. З чим це може бути пов’язано?

Лептоспіроз має сезонний характер. Хворіють на лептоспіроз внаслідок порушення правил особистої безпеки. Це працівники сільського господарства, люди, які в домашньому господарстві мають домашніх тварин. Якщо маючи невеликі порізи, тріщини, травми на руках, працюючи з об’єктами зовнішнього середовища, де можуть розплоджуватися гризуни і виділяти з сечею лептоспіру. Це обробка домашніх тварин, це польові роботи, де ми бачимо також на полях і без захисту рук, можна заразитися лептоспірозом і захворіти.

Щодо того випадку, який у нас був зареєстрований. Яка зараз ситуація, чи був якийсь спалах, які заходи були вжиті?

Ні, у нас спалахів не було зареєстровано, у нас були поодинокі випадки, які не пов’язані між собою. Люди в яких діагностовано клінічно спочатку лептоспіроз, чи підозру на лептоспіроз, то вони проходять обстеження в нашій лабораторії. В заклад охорони здоров’я подають сироватку для приведення в реакцію на лептоспіри і ми діагностуємо, яким видом лептоспіри заражена людина. Відповідно лікарі приймають рішення щодо лікування таких людей.

Оксана Чайчук і Діана Качуровська
Головна державна санітарна лікарка області Оксана Чайчук і кореспондентка Діана Качуровська. Фото: Суспільне Тернопіль

Є інформація про те, що на ранніх стадіях лептоспіроз можна сплутати з ГРВІ, чи ж з отруєнням харчовим. Як можна відрізнити?

Лептоспіроз розпочинається, як звичайне ГРВІ. Це висока температура, недомагання, болі в м’язах, як буває і при грипі, але далі йдуть симптоми, які характерні тільки для лептоспірозу. З’являються крововиливи на шкірі, почервоніння очей, крововилив в слизових оболонках ока, є болі в області правого підребер’я. Це потемніння сечі і багато таких специфічних симптомів, які вже будуть підв’язуватись і під анамнезом, чи людина була на рибалці, чи має домашніх тварин, чи працює в домашньому господарстві.

Чи потрібно звертатися до сімейного лікаря людині, яка знає, що вона нещодавно побувала на природі і в неї є ознаки ГРВІ, кишкової інфекції?

Раджу звертатися до сімейного лікаря в будь-якому випадку. Якщо є ознаки захворювання. Лікар має поставити діагноз. Самому вилікувати лептоспіроз в домашніх умовах неможливо. Тому, вважаючи себе хворим, варто звернутися до сімейного лікаря, який поставить діагноз.

Носієм лептоспірозу є тільки миші?

Це є гризуни різного роду. Це можуть бути і сірі пацюки, миші польові, миші домашні, це можуть бути їжаки, білки. Будь-які гризуни можуть бути носіями лептоспірозу. Також це можуть бути свійські тварини, це коні, свині, рогата худоба.

Гризуни, щурі
Гризуни. Фото: Суспільне Тернопіль

У випадку цих захворювань, чи передають зразки сюди, у центр контролю хвороб і тут діагностується?

Тільки до нас передають для встановлення чіткого діагнозу біологічний матеріал. Це сироватка у крові, де ми встановлюємо діагноз і тип лептоспіри, якою уражена людина.

Бачила матеріал одного з наших колег, 5 років тому інфекціоністи у Львові казали про те, що кожен п’ятий щур у місті заражений лептоспірозом. Чи можемо ми говорити про таку статистику в нас?

Можемо говорити про таку статистику в нас. Ми зараз знаходимося в нашій лабораторії особливо небезпечних інфекцій, яка проводить дослідження саме гризунів на предмет зараженості їх лептоспірами. У нас є така зоогрупа, яка проводить вилов гризунів в літньо-осінній період. Ми надаємо дослідження і знаємо, яка популяція гризунів переносить лептоспіри. Також ми проводимо дослідження гризунів на середовище лептоспірозу, це вже безпосередньо там, де є випадок зареєстрованого лептоспірозу. Можемо сказати, що за попередній рік з 52 результатів серед лисиць – 10, серед котів – 27, в тому числі 3 невідомих, 24 домашніх котів, собак – 13 одна куниця і корова. Це така статистика захворюваності сказу у тварин. Бачимо, що хворіють найбільше за останніх два роки коти. Це стало вже традицією. Чому саме коти? Ми вважаємо, що збільшилася популяція гризунів, котики відловлюють гризунів, які також є переносниками сказу, тому така ситуація. У попередні роки були більшість захворювання через диких тварин і бродячих тварин. Але зараз бродячим тваринам надана більша увага. Ми бачимо, що на території нашого міста ходять собаки, які вже щепленні і вони не несуть загрози для людей. А ось саме домашні котики, які не щепленні, бо господарі не подбали про них, а вони ловлять гризунів, тому у нас така статистика по котах. Проводиться щеплення домашніх тварин працівниками ветеринарної медицини, ведуть подвірні обходи. Є люди, які не бажають щепити своїх тварин, з ними працюють. Надіюся, що ми доб'ємося позитивного результату у 2024 році.

На початок