Всі VIP-камери зайняті, але є місця у звичайних — начальник Хмельницького слідчого ізолятора

Всі VIP-камери зайняті, але є місця у звичайних — начальник Хмельницького слідчого ізолятора

Всі VIP-камери зайняті, але є місця у звичайних — начальник Хмельницького слідчого ізолятора
Коридор Хмельницького слідчого ізолятора, лютий 2024, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

Заповненість Хмельницького слідчого ізолятора знизилася, бо зменшився рівень злочинності, розповів начальник ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор", полковник внутрішньої служби Руслан Сухораб, в етері Українського Радіо Хмельницького.

Скільки камер з поліпшеними умовами зараз у вас є і чим вони вирізняються?

На сьогодні в установі функціонує дві камери з поліпшеними умовами. Вони мають кращі умови ніж інші. Камери додатково обладнані мультиваркою, кондиціонером, мікрохвильовою піччю. Там є цілодобово гаряча вода, встановлений бойлер. Нині ці камери в нас зайняті. Одна камера розрахована для чоловіків, одна камера для жінок.

Скільки коштує перебування у камері з поліпшеними умовами?

За користування камер з поліпшеними умовами тепер визначено вартість проживання за добу — 1050 грн. Вартість проживання за сім діб — 3 660 грн і за 30 днів — 6 610 грн. Це з однієї особи. Чим довший термін особа перебуває в камері, тим, відповідно, дешевше вартість проживання.

Всі VIP-камери зайняті, але є місця у звичайних — начальник Хмельницького слідчого ізолятора
Камера з поліпшеними умовами у Хмельницькому слідчому ізоляторі, 2020, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

А за останні роки оскільки камер було оновлено, окрім цих покращених?

Камерних приміщень у нас десь приблизно 100. З них 20% ми з 2019 року відремонтували й поліпшили умови. Це ремонти за єдиним дрес-кодом і відповідно до тих міжнародних стандартів, які визначені міжнародними нормативно-правовими актами з метою недопущення порушення, в першу чергу, норм житлової площі. Ми скорочуємо кількість спальних місць, щоб забезпечити необхідну норму площі.

Нещодавно ви зробили ремонт ще в одній камері, що це за камера?

Дійсно, в нас було завершено ремонтні роботи в камерному приміщенні в збірному відділенні. Камера передбачена для утримання двох осіб. Це збірне відділення, де новоприбулі особи в установу поміщаються туди не більше, як на дві години й перебувають там, поки з ними проведуть всі необхідні заходи, тобто дактилоскопіювання, проведення санітарної обробки. При проведенні ремонту ми дотримуємося державних будівельних норм і, відповідно, наших нормативно-правових актів, які передбачають, що на одного ув'язненого має бути не менше двох з половиною квадратних метрів житлової площі.

За які кошти ви робите ремонти?

Ці ремонти ми проводимо здебільшого користуючись коштами, які самі заробляємо і за рахунок коштів, які нам виділяє Хмельницька міська рада. У нас затверджена програма надання шефської допомоги державній установі "Хмельницький слідчий ізолятор" до 2025 року. І коштом тої субвенції ми маємо можливість покращувати житлові умови для наших ув'язнених. Також ремонтні роботи відбуваються за кошти, які ми заробляємо з камер з поліпшеними умовами. У 2020 році було затверджено експериментальний проєкт, щодо надання послуг з поліпшеними умовами для ув'язнених, які утримуються в установі. За ті кошти, які ми отримуємо щомісячно за ці камери, ми витрачаємо на покращення умов утримання в установі іншим ув'язненим. На інші цілі ці кошти не використовуються.

Хто виконує ремонтні роботи?

Звичайні будівельні матеріали ми купуємо через прописані процедури закупівлі, які визначено чинним законодавством. Силами ув'язнених ми виконуємо всі господарські роботи, щоб максимально здешевити вартість цих робіт. Законом передбачено, що ми їх працевлаштовуємо. І ми за це їм платимо зарплату. Держава платить. Передбачено відповідні штатні розписи й вони отримують заробітну платню.

Всі VIP-камери зайняті, але є місця у звичайних — начальник Хмельницького слідчого ізолятора
У СІЗО відремонтували камеру збірного відділення, яка розрахована на утримання шести осіб, січень 2024, Хмельницький. Фото: Хмельницький слідчий ізолятор

Що змінилося у вашій роботі після повномасштабного вторгнення?

Після початку повномасштабного вторгнення ми були переведені всі на посилений варіант несення служби. Додалися особи, які вже засуджені за державну зраду, ухилянтів від мобілізації вже є багато.

То заповненість збільшилася?

Ні. Тенденція навпаки йде до зменшення кількості осіб, які утримуються під вартою. Якщо, наприклад, на 2020 рік в нас утримувалося понад 500 осіб, то на сьогодні середня чисельність в установі десь 300-310 осіб. При плановому наповненні 472 особи. Так відбувається, тому що зменшився рівень злочинності. Комендантська година зокрема вплинула на це. Особи які, наприклад, до нас зазвичай потрапляють, могли вночі вчиняти крадіжки, розбої, а під час комендантської години їх нема.

От днями виявили в посилці ув’язненому в салаті "Шуба" мобільний телефон. Що іще незаконного ви знаходите в таких передачах?

Торік ми перекрили 65 каналів потрапляння заборонених предметів. З яких 35 — це наркотичні речовини. Особи, які це передають, примудряються використати різні способи для приховування цих предметів. Це і розчинення їх в різних рідинах, соках, водах. Маскують їх в засобах гігієни, шампунях, зубних пастах. Наші співробітники вживають всіх заходів, для того, щоб не допустити потрапляння цих заборонених предметів. Крім наркотиків, також знаходимо мобільні телефони, wi-fi роутери, дріжджі. Був випадок, коли дозволили передати холодильник і користуватися ним в камері. В тому холодильнику в прихованому вигляді знайшли до 40 мобільних телефонів і wi-fi роутери. Але наші працівники оглядають і техніку, яку передають: телевізори, холодильники. Оглядаємо, розбираємо й оформляємо відповідно матеріали для притягнення до відповідальності, якщо знаходимо заборонені речі.

Авторка: Алла Коломея.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок