"Як собаку витягують з громадського транспорту": інтерв'ю з адвокаткою про мобілізацію

"Як собаку витягують з громадського транспорту": інтерв'ю з адвокаткою про мобілізацію

Ексклюзивно

В Україні можуть змінитися правила мобілізації та демобілізації найближчим часом. Зокрема, повпливати на це може новий законопроєкт. Більше про те, що законно у діях ТЦКТериторіальний центр комплектування та соціальної підтримки, чому до військкоматів не хочуть пускати адвокатів, а також про актуальну ситуацію у цій сфері — в інтерв'ю Суспільного з адвокаткою Інгою Кординовською.

Останніми тижнями в мережі та новинних телеграм-каналах з'являються відео, як представники ТЦК в громадському транспорті затримують чоловіків. Інколи зі скандалом та штовханиною. Поясність, наскільки це відповідає нормі закону?

Дуже важке запитання насправді, бо немає такої норми закону, яка б врегульовувала, як можуть та не можуть діяти представники ТЦК. У них є обов’язок здійснювати мобілізацію. Є прогалина і немає чітко прописаної процедури. Все писалося, коли був мирний час і ніхто не знав, як це буде діяти під час воєнного стану й очевидно стало, що ці методи себе вичерпали.

Ці норми, що людині просто мають вручити повістку і вона має з’явитися у військкомат… Як ми бачимо, то більшість чоловіків цього не дотримуються. Коли їм вручають повістку, вони теж по нім не з’являються. Представникам ТЦК якось треба здійснювати мобілізацію і тому вони здійснюють її такими насильницькими методами, що абсолютно не є нормальним, але це прогалина законодавча і з нею поки неможливо боротися.

Працівники ТЦК також дуже часто зловживають і переходять усі можливі межі. Ми все-таки не Росія і мають бути законодавчі механізми, але їх немає і дуже довгий час тягнеться історія з врегулюванням, і багато законопроєктів внесли. І ось, маємо, що маємо, ось такі методи зараз застосовуються. Це не нормально, але ця прогалина ТЦК заповнюється тими методами, які вони вважають за нормальними.

«Як собаку витягують з громадського транспорту»: інтерв'ю з адвокаткою про мобілізацію
Адвокатка Інга Кординовська. Колаж: Суспільне Одеса

А що з попередніми правилами про мобілізацію було не так і чому зараз їх треба змінювати?

Ми бачимо, що мобілізація в той спосіб, в який вона проводилась – вона себе провалила і це потрібно визнавати. Держава, звісно, в особі президента і інших посадових осіб не скаже, що ми провалили мобілізацію, але ось ці методи, які застосовували представники ТЦК, вони відлякали усі тих, хто і пішов би туди. Дуже багато чоловіків, які зверталися, кажуть: "Я не хочу туди йти, бо почуваюсь абсолютно безправним". Людину, як собаку витягують з громадського транспорту, кудись тягнуть, не дають подзвонити ні дружині, ні близьким, ніяких прав немає. Кудись забирають, кудись везуть.

Медкомісія – це просто формальність. На тебе ніхто не дивися, а просто ставить всі галочки, що ти "придатний". Наслухавшись таких історій, інші люди не хочуть туди йти і це зрозуміла, здорова реакція. Ти туди з’являєшся – забудь про будь-які права – ти раб! Це багато людей відлякало. Такі методи себе абсолютно вичерпали.

Найбільш шокуюча останнім часом для мене була історія, що зараз набирає обертів нова схема: сім’ї готові, щоб матір позбавляли батьківських прав і аби у чоловіка з’явилося право на відстрочку. Люди готові відмовитись від власних дітей, аби чоловік не потрапив в лапи військкоматів. Треба було зробити багато вчинків, аби створити абсолютного монстра з військкоматів, який ось так до тебе буде ставитись.

Фактично, держава не визнає, що ми провалили мобілізацію, але те, що вносяться законопроєкти про мобілізацію один за одним – це показує, що є проблема і з нею треба щось робити. Держава показує, що є проблема і вона не знає, як це вирішити, але намагається якось це зробити.

А чи були проблеми з тим, що в ТЦК не було достатньо законних механізмів, аби нормально мобілізовувати людей?

Якщо особа не з’являється, то її мають право притягувати до адміністративної відповідальності, але це все. Зрозуміло, що якщо особа не з’явилася і її притягнули до адміністративної відповідальності, то більшість в нас скажуть: "так я заплачу штраф". В ТЦК немає повноважень, як вони далі будуть реагувати на дії цієї особи. Вони повторно вручають їй повістку і вона знову не з’явиться і далі знову адмінвідповідальність – це максимум.

У них зверху є наказ: мобілізувати, наприклад, 5000 людей з Одеської області – це дуже велика кількість. Зрозуміло, в таких умовах починаються методи, коли їм потрібно виконати свою роботу, але в них немає інших легальних механізмів тиску і впливу. Далі вони діють насильницькими методами – це їх ніяк не виправдовує, але дайте їм інші механізми роботи. Це треба вирішувати на законодавчому рівні.

Мені дуже шкода, що пройшло майже два роки війни й тільки зараз до цього прийшли, це треба було роботи через пів року, точно. Вже на початку почали з’являтися різні ситуацію з ТЦК і, на жаль, одеський регіон ними дуже славився. Такі випадки в Одесі почалися ще у перші пів року війни, коли закінчились добровольці. В інших регіонах якось порядніша ситуація. У нас і на право на відстрочку майже ніхто не зважає і ми бачимо максимальну маргінальну ситуацію з обох боків. Дії ТЦК інколи абсолютно неадекватні й люди просто не хочуть потрапити в цю машину, яка тебе просто розмаже і знищить.

Я в понеділок була в військкоматі, в двох, і так мені сказали: "Вибачте, в нас розпорядження, ми більше адвокатів не пускаємо". Це право гарантоване нам Конституцією. В цей момент мені хочеться сказати: "А чим ми відрізняємось від Росії?" У РФ вони просто не пускають адвокатів і в нас почалось теж саме. Зрозуміло, що туди вже ніхто добровільно не йде майже. В мене було купа клієнтів, які мають право на відстрочку і вони кажуть: "Ні, ми туди не підемо без вас, без адвоката, за жодних умов". І їх можна зрозуміти: коли ти бачиш ось таке свавілля, то ти не очікуєш, що до тебе якось інакше поставляться.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок