Уряд затвердив держстандарт освіти для учнів середніх класів. Що це означає

Уряд затвердив держстандарт освіти для учнів середніх класів. Що це означає

Оновлено
Уряд затвердив держстандарт освіти для учнів середніх класів. Що це означає УНІАН

Уряд затвердив Державний стандарт базової середньої освіти, який запрацює з 2022 року. Експерти пояснили Суспільному, що новий документ дозволить навчальним закладам підходити варіантивно до кількості предметів.

Як повідомляє пресцентр Кабміну, ключові компетентності в цьому документі, які мають здобути українські учні, базуються на практиках Євросоюзу. Усього їх є 11. Серед них:

  • вільне володіння державною мовою;
  • здатність спілкуватися іноземними мовами;
  • математична та технологічна компетентність;
  • інноваційність та відкритість до нових ідей;
  • підприємливість та фінансова грамотність;
  • спроможність навчатися впродовж життя.

За словами прем'єра Дениса Шмигаля, у проєкті державного бюджету на 2021 рік найбільше зростання передбачено на систему освіти.

"На 34 млрд грн більше для освітньої сфери, ніж цього року. Це рекордні 159 млрд грн для Міністерства освіти і науки, з яких 1,4 млрд грн буде виділено для програми «Нова українська школа", — сказав Шмигаль.

Як пояснив експерт програм освіти Українського інституту майбутнього Микола Скиба, затверджений стандарт дуже далекий від шкіл, які не завжди можуть з ним працювати.

"Це якщо вони (школи — ред.) відставляють в бік типову програму і розробляють свою на основі стандарту, тоді дійсно стандарт стає для них орієнтиром. Стандарт задає доволі широку сучасну рамку, де ми орієнтуємо наших учнів на те, щоб використовувати свої знання на практиці. Тому починати знайомство з математикою та природними науками слід із життєвих прикладів. І добре, що стандарт задає цей вектор. Але як це буде використано дуже багато в чому залежить від того, наскільки вчителі встигнуть перелаштуватися, а інституції допоможуть у цьому педагогам", — розповів Скиба в ефірі Українського радіо.

За словами заступника директора школи з навчальної роботи Володимира Онацького, державний стандарт є документом, який містить понад 500 сторінок.

"Це перш за все дороговказ для міністерства освіти і науки, тому що керуючись цим стандартом, міністерство розроблятиме програми для кожного навчального предмета. Для шкіл — це можливість підходити варіативно до кількості предметів. Наприклад, ми можемо у 5-9 класах орієнтувати учнів на вивчення або природничо-математичних дисциплін, або філологічних. Це нове", — пояснив Онацький.

За його словами, незмінним залишається лише одне: як було 3 години фізкультури так воно залишається, а всі інші предмети можуть або збільшуватися порівняно із запропонованим орієнтиром, або зменшуватися, залежно від потреб самих учнів та можливостей навчальних закладів.

Онацький додав, що стандарт освіти переглядається урядом один раз на 10 років, тобто він закладається не на все життя.

Що відомо

  • Раніше Міністерство освіти й науки змінило правила проведення тестувань. Державна підсумкова атестація з математики стане обов'язковою для випускників українських шкіл із 2021 року, а зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури розділять на два окремих тестування.
  • Також МОН розробило програму освіти для дорослих. Згідно з документом, освітою дорослих будуть займатися андрагоги — працівники галузі освіти, що володіють фаховими компетентностями для надання освіти дорослим з урахуванням їхніх вікових, освітніх, професійних характеристик.

Читайте також

На період карантину школи можуть відмовитись від оцінок, але тільки для деяких предметів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди