FT: Велика Британія виступила з планом врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту

FT: Велика Британія виступила з планом врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту

ЗМІ
Британія, Ізраїль, війна, ХАМАС
Міністр закордонних справ Сполученого Королівства Девід Кемерон. Фото: AP

Сполучене Королівство ознайомила кілька інших країн з планом врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту. Він містить пʼять пунктів.

Про це повідомляє Financial Times.

За інформацією видання, глава МЗС королівства Девід Кемерон цього тижня обговорив пропозиції Лондона з керівництвом Ізраїлю та Палестинської національної адміністрації під час свого туру по Близькому Сходу. План, який раніше згадував у публічних виступах як сам міністр, так і його заступники, передбачає негайне оголошення гуманітарної паузи, створення палестинського уряду технократів, який буде керувати Західним берегом річки Йордан і сектором Гази, звільнення всіх заручників, утримуваних бойовиками ХАМАС, а також підкріплені арабськими країнами гарантії того, що радикальний рух назавжди припинить удари по території Ізраїлю. Військове керівництво руху, включаючи Яхью Сінвара, має покинути територію Гази.

Крім того, пропонується визначити чіткий "політичний горизонт" утворення палестинської держави в рамках концепції двох держав для двох народів.

"Ми намагаємося закріпити уявлення про те, що після оголошення паузи необхідно докласти всіх зусиль, щоб перетворити її на міцне перемир'я і зосередитися на тому, що реально, досяжно і зможе зробити перемир'я стабільним і постійним", — сказав неназваний британський чиновник.

Раніше, виступаючи на відкритих дебатах у Раді Безпеки ООН щодо Близького Сходу, заступник Кемерона Тарік Ахмад підкреслив "досконалу неприпустимість примусового переміщення палестинців з Гази в будь-якій формі".

FT підкреслює, що крім британської ініціативи, лідери країн Заходу та Близького Сходу обговорюють кілька альтернативних пропозицій.

Вторгнення бойовиків палестинського руху ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня 2023 року Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектора Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.

13 жовтня 2023 року Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". 27 жовтня речник ЦАХАЛу контрадмірал Хагарі заявив, що сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари. Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони палестинського руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт "Рафах", що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.

Згодом війська

Через війну між Ізраїлем та бойовиками ХАМАСу в Червоному морі єменські хусити, яких підтримують терористичні угруповання та Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що завдають ударів по кораблях Ізраїля та їх союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно зі Сполученим Королівством завдали ударів по силах хуситів в Ємені.

На початок