100-річчя Ростислава Ганжі: що відомо про відомого дослідника грибів із Полтавщини

100-річчя Ростислава Ганжі: що відомо про відомого дослідника грибів із Полтавщини

Ростислав Ганжа
Ростислав Ганжа. Фото: pkm.poltava.ua/ pexels

Ростислав Ганжа досліджував різні види грибів на Полтавщині. Сам навчався на природничому факультеті, де згодом і викладав студентам.

Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіла завідувачка відділу природи Полтавського краєзнавчого музею Олена Шиян та професорка кафедри геоматики полтавського аграрного університету Світлана Гапон.

За словами Олени Шиян, 1950-го року Ростислав Ганжа став студентом природничого факультету тоді полтавського педінституту, а згодом викладав у студентів на кафедрі ботаніки цього вишу. Його дослідження про гриби визнала вітчизняна наука.

Також він був хорошим художником. Дуже природно малював гриби акварельними фарбами. Завзятий природоохоронець, адже до 1976 року очолював полтавське відділення Українського ботанічного товариства. Як вчений-міколог опублікував понад 100 наукових друкованих видань, — розповіла Олена Шиян.

Дослідник вивчав природу на околицях Полтави, сіл Копили, Терешки, Зіньці, Безручки, також на рідній йому Новосанжарщині. Ганжа любив ліс, де знаходив рідкісні види грибів. Відкрив і вперше описав невідомий до того у науці новий гриб.

У 50-х роках минулого століття у Чалівському лісництві Ростислав Ганжа проводив дослідження посівів арахісу, щодо його врожайності та методів боротьби з грибом фузаріум – шкідником посівів цієї культури. За це він отримав срібну медаль на Всесоюзній виставці досягнень народного господарства, — додала Олена Шиян.

Як розповіла професорка Світлана Гапон, Ростиславу Ганжі через переслідування батька довелося часто переїжджати. А після звільнення Полтави 1943-го року він розміновував місто.

Для мене він був взірцем викладача як для студентки, а потім став дороговказом і в науці, і просто у житті. Я приятелювала з сім’єю Ганжів. Часто ходила з подружжям на екскурсії природою, — поділилася своїми спогадами колишня студентка Ростислава Ганжі, а нині професорка Полтавського аграрного університету Світлана Гапон.

Більше про Ростислава Ганжу слухайте в ефірі Українського радіо "Полтава" за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок