Реформа НУШ: у місті на Рівненщині батьків опитують, який ліцей зробити академічним

Реформа НУШ: у місті на Рівненщині батьків опитують, який ліцей зробити академічним

Ексклюзивно
Ліцей у Дубні
Колаж: Суспільне Рівне/сайт УО Дубенської міськради

Батьки дошкільнят та учнів у Дубні на Рівненщині обирають між двома ліцеями, на базі якого з вересня 2027 року має запрацювати академічний ліцей. Для цього працівники міського управління освіти 26 січня розпочали опитування, яке триватиме три дні і допоможе визначитися з вибором.

Результати оголосять 29 січня о 14:00, повідомили Суспільному у міському управлінні освіти.

Вранці 26 січня спеціалісти Дубенського міського управління освіти розіслали онлайн-опитування керівникам усіх навчальних закладів міста, щоб вони поширили його батькам дошкільнят та учнів. В опитувальнику треба зазначити, "який рівень освіти здобуває Ваша дитина", та обрати, "який заклад, на Вашу думку, має бути академічним ліцеєм" – Дубенський ліцей №6 чи Дубенський ліцей №8.

Голосувати з одного облікового запису можна лише раз.

У Дубно на Рівненщині батьки обирають майбутній академічний ліцей
Опитувальник, який отримали батьки дошкільнят та учнів у Дубні. Суспільне Рівне

У понеділок, 29 січня, о 14:00 в міській раді працюватиме робоча група, яка в онлайн-режимі зупинить голосування та оприлюднить результат, пояснив Суспільному начальник відділу загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти міського управління освіти Сергій Кедись:

"Робимо все прозоро, щоб потім ніхто не казав про сфабриковані результати. При виборі кандидатів на академічний ліцей ми враховували матеріально-технічну базу закладу, потужності, укриття. Навчальний заклад має вмістити як мінімум 720 дітей, які навчатимуться там з 10 по 12 клас. Також має бути зручне логістичне розташування. Усім вимогам відповідають лише ліцей №6 та ліцей №8".

Сергій Кедись зазначив, що раніше проводили опитування лише серед батьків 8-10 класів. Але потім вирішили створити онлайн-опитування, щоб охопити більшу кількість батьків.

У Дубні на Рівненщині батьки обирають майбутній академічний ліцей
Заклади, що претендують на статус академічного ліцею у Дубні та порівняльний аналіз усіх ліцеїв у місті. Суспільне Рівне

Створення академічного ліцею на базі одного з навчальних закладів Дубна є частиною впровадження реформи старшої профільної освіти у рамках реформи Нової української школи (НУШ), що стартувала в 2018 році. Вона передбачає, що до 1 вересня 2024 року в Україні має бути сформована мережа закладів старшої профільної освіти академічного або професійного спрямування, яка має запрацювати у вересні 2027 року.

Тобто діти, які зараз навчаються в 6 класі, через чотири роки мають піти не до 10 класу, а до академічного ліцею чи професійного коледжу, де будуть вчитися з 10 по 12 клас. Після того, як, наприклад, у Дубні визначаться з мережею закладів старшої профільної освіти, цей план має затвердити обласна рада, роз'яснили в управлінні освіти.

У Дубні на Рівненщині батьки обирають майбутній академічний ліцей
Два варіанти шляхів реалізації реформи старшої профільної школи у Дубні, що пропонує управління освіти міста. Суспільне Рівне

"Найважче у запровадженні цієї освітньої реформи те, що у нас досі немає положення про ліцей, затвердженого постановою Кабміну. Якби було положення, де чітко було би прописано, як мають формуватися і функціонувати ліцеї, то було би менше питань. А так ми не знаємо, чи, наприклад, старшокласники лише з міста мають навчатися у академічному ліцеї, чи, можливо, з усього району. Поки що ми керуємося законом, який вимагає подати пропозиції. Ось ми їх і подаємо", — додав Сергій Кедись.

Що передбачає реформа

Суспільне раніше повідомляло, що згідно із Законом України “Про освіту” перехід на 12-річну систему шкільної освіти має відбутися у 2027 році як частина реформи НУШ. Нині експерти тільки працюють над розробленням державного стандарту про профільну старшу школу. Цей документ визначатиме, яким буде навчання у старших класах.

“Тож наразі не можна говорити про будь-яке прискорення переходу на 12-річне навчання, оскільки освітній процес повинен бути послідовним і безперервним. Окрім того, такий перехід потребує значних фінансових ресурсів, яких нині в бюджеті не передбачено”, — йдеться у повідомленні Міністерства освіти.

Як зазначили у відомстві, освітні втрати, спричинені ковідом і повномасштабною війною — це однозначно великий виклик для української системи освіти і МОН разом із низкою профільних експертів шукає різні варіанти для розв’язання проблем, однак прискорений перехід на 12-річну систему шкільної освіти нині не розглядають.

22 квітня 2023 року заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко заявив, що МОН вивчає думку експертного середовища, батьків та дітей, аби вже з 2024 року перейти на 12-річну систему навчання.

У вересні 2017 року було ухвалено новий Закон “Про освіту”, який регулює основні засади нової освітньої системи. У 2018 році Кабінет Міністрів затвердив новий Державний стандарт початкової освіти. Із 2018/2019 навчального року за цим стандартом розпочали навчання першокласники по всій Україні. У 2021 році стартував пілот НУШ у базовій школі — п’яті класи у понад 130 школах з усієї України. А 2022 року старт НУШ відбувся в усіх 5-х класах України.

Тож навчання за програмами 12-річної школи для початкової освіти розпочалося 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти мало розпочатися 1 вересня 2022 року і для профільної середньої освіти має розпочатися з 1 вересня 2027 року.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок