40 укусів за тиждень. На Кіровоградщині з початку року підтвердили дев’ять випадків сказу

40 укусів за тиждень. На Кіровоградщині з початку року підтвердили дев’ять випадків сказу

40 укусів за тиждень. На Кіровоградщині з початку року підтвердили дев’ять випадків сказу
Фото ілюстративне: Unsplash

На території Кіровоградської області з початку 2024 року зареєстрували дев’ять лабораторно підтверджених випадків сказу тварин.

За даними головної санітарної лікарки регіону Надії Оперчук на 24 січня, п’ять випадків сказу підтвердили у Кропивницькому районі, три – в Олександрійському, один – у Новоукраїнському.

"Аналіз структури хворих на сказ тварин у поточному році свідчить, що понад дві третини становлять домашні собаки та коти, решта – дикі лисиці".

З початку 2024 року до лікарень області звернулись 103 людини, покусані тваринами, курс антирабічних щеплень призначили 33 з них ,сказала Надія Оперчук.

"За останній тиждень зареєстровано 40 звернень з приводу травмування безпритульними тваринами".

Протягом 2023 року 43 випадки сказу зареєстрували лише у Кропивницькому районі Кіровоградщини. А за даними на 21 вересня 2023-го з початку року в області підтвердили 56 випадків сказу серед тварин. 2021 року зафіксували 43 випадки сказу серед тварин, 2020-го – 82.

Що таке сказ, шляхи зараження та симптоми

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин та людей. Характеризується енцефалітом, ураженням центральної нервової системи. За словами лікарки, людину заражає інфікована тварина через укус, подряпини, потрапляння слини на ушкоджену шкіру, через слизові оболонки.

Інкубаційний період у людей – з моменту потрапляння вірусу в організм і до розвитку симптомів – триває від місяця до трьох. Але трапляються випадки, коли інкубаційний період триває від тижня до року. Це залежить від місця, кількості та глибини укусу.

Початкові симптоми сказу у людини: підвищення температури тіла, біль, незвичні та незрозумілі відчуття, поколювання й печіння в місці травмування. Після появи симптомів у більшості випадків людина помирає. Відбувається це внаслідок стрімкого розвитку запалення головного й спинного мозку.

Лікування сказу

Після травмування твариною обов’язково слід звернутись до лікаря, сказала Надія Оперчук. Інфіковану людину госпіталізують, вводять антирабічну вакцину. Таких щеплень має бути п’ять: перше – в день звернення, решта – на третій, сьомий, 14-й та 28-й день. Вакцинація безплатна. Нині вакцина в області є.

"Антирабічні препарати в закладах охорони здоров’я Кіровоградської області є в достатній кількості – це антирабічна вакцина та антирабічний імуноглобулін".

Якщо після укусу чи ослизнення немає можливості швидко отримати медичну допомогу, слід промити рану мильною водою протягом 15 хвилин, дезінфікувати 70-відсотковим спиртом чи п’ятивідсотковим розчином йоду. Після – обов’язково звернутись в лікарню.

На початок