Уп’ятеро більше ніж торік. На Кіровоградщині 2023 року зафіксували понад пів сотні випадків сказу

Уп’ятеро більше ніж торік. На Кіровоградщині 2023 року зафіксували понад пів сотні випадків сказу

Уп’ятеро більше ніж торік. На Кіровоградщині 2023 року зафіксували понад пів сотні випадків сказу
2023 року на Кіровоградщині сказ виявили у домашніх та безпритульних котів та собак, худоби, лисиць, шакала, єнотоподібної собаки та борсука. Фото: unsplash

На території Кіровоградської області з початку 2023 року зафіксували 56 випадків сказу серед тварин. Це дані на 21 вересня. За аналогічний період 2022 року їх було 11, а за весь рік – 36. Майже 300 людей у цьому році проходили курс щеплень проти сказу.

2021 року зафіксували 43 випадки сказу серед тварин, 2020-го – 82. Таку статистику під час брифінгу навела головна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук.

Де і серед яких тварин зафіксували випадки сказу

  • 25 випадків виявили у Кропивницькому районі,
  • 12 – у Голованівському,
  • 10 – в Новоукраїнському,
  • 9 – в Олександрійському.

Сказ виявили у п’яти безпритульних собак і одного кота, у 22 домашніх собак та дев’яти котів, 11 – серед худоби.

"На домашніх тварин нападають дикі, заражають сказом. Серед диких тварин – 14 випадків сказу. Це 11 лисиць, шакал, єнотоподібна собака та борсук".

Майже 300 людей у цьому році проходили курс щеплень проти сказу

За вісім місяців 2023 року до лікарень області звернулись 1231 людина, яких вкусили чи подряпали тварини, сказала Надія Оперчук. Майже четвертій частині з них – 297 людям – призначили курс щеплень проти сказу.

Найчастіше до лікарів звертались жителі Кропивницького та Олександрії – 455 та 147, відповідно.

2022 року в лікарні звернулись 1616 жителів області, курс щеплень призначили п’ятій частині з них.

"Торік в Україні зареєстровані два випадки сказу у людей – в Житомирській та Харківській областях, хворі померли. Останній випадок сказу людини в Кіровоградській області фіксували 2019 року . Тоді невакцинована собака вкусила 65-річного чоловіка з Петрівської громади Олександрійського району. Він помер, адже пізно звернувся в лікарню".

Що таке сказ, шляхи зараження та симптоми

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин та людей. Характеризується енцефалітом, ураженням центральної нервової системи. За словами лікарки, людину заражає інфікована тварина через укус, подряпини, потрапляння слини на ушкоджену шкіру, через слизові оболонки.

"Найчастіше інфікуються люди через котів та собак, а в дикій природі – від лисиць та вовків. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини. Заразитись можна й в лабораторних умовах або під час відвідування печер, де живуть кажани. Зволікання стосовно отримання допомоги може коштувати життя".

Інкубаційний період у людей – з моменту потрапляння вірусу в організм і до розвитку симптомів – триває від місяця до трьох. Але трапляються випадки, коли інкубаційний період триває від тижня до року. Це залежить від місця, кількості та глибини укусу.

"Найбезпечніші місця: голова, обличчя, руки, проміжність. Багато залежить й від віку травмованого. Діти набагато вразливіші"

Початкові симптоми сказу у людини: підвищення температури тіла, біль, незвичні та незрозумілі відчуття, поколювання й печіння в місці травмування. Після появи симптомів у більшості випадків людина помирає. Відбувається це внаслідок стрімкого розвитку запалення головного й спинного мозку.

"У людини сказ проявляється у двох формах. Перша – активна (70% випадків), якій притаманні гіперактивність, боязнь води, аерофобія, коли людина боїться протягів та свіжого повітря. Друга форма – паралітичний сказ. Він триває довше. М’язи паралізує, найперше – в місці укусу. Розвивається кома, людина помирає".

Лікування сказу

Після травмування твариною обов’язково слід звернутись до лікаря, сказала Надія Оперчук. Інфіковану людину госпіталізують, вводять антирабічну вакцину. Таких щеплень має бути п’ять: перше – в день звернення, решта – на третій, сьомий, 14-й та 28-й день. Вакцинація безплатна.

"Якщо вакцину ввели своєчасно та повний курс, це запобігає виникненню захворювання майже на 97%. Вакцинація ефективна не пізніше 14-го дня від моменту укусу чи ослизнення. Імунітет зберігається протягом року".

Якщо після укусу чи ослизнення немає можливості швидко отримати медичну допомогу, слід промити рану мильною водою протягом 15 хвилин, дезінфікувати 70-відсотковим спиртом чи п’ятивідсотковим розчином йоду. Після – обов’язково звернутись в лікарню.

У Кіровоградській області є вакцина від сказу, сказала головна санітарна лікарка. 1100 доз отримали централізовано 7 серпня, розподілили її серед лікарень регіону. 7 вересня отримали ще 110 доз як гуманітарну допомогу від Європейського регіонального бюро Всесвітнього організації охорони здоров’я.

Вакцинація від сказу не входить до переліку обов’язкових десяти щеплень в Україні. Тому за гроші з державного бюджету на регулярній основі її не купують, гроші на неї мають виділяти з бюджетів громад, сказала Надія Оперчук.

На початок