Як виглядає економіка "в тіні". Найпоширеніші способи махінацій з податками

Як виглядає економіка "в тіні". Найпоширеніші способи махінацій з податками

Як виглядає економіка "в тіні". Найпоширеніші способи махінацій з податками
Суспільне

Згідно з дослідженням компанії Ernst&Young, рівень тіньової економіки в Україні за 2018 рік становив 23,8%, тобто майже четверта частина ВВП Україні перебуває “в тіні”. У січні-березні 2020 року, за попередніми розрахунками Мінекономіки, рівень тіньової економіки склав 31% від обсягу офіційного ВВП. Це тягне за собою серйозні бюджетні недоотримання, оскільки з цієї частини економіки не сплачується жодних податків.

Розповідаємо про найпопулярніші способи махінацій, через які потерпає бюджет.

Зарплати в конвертах

Одна з найпоширеніших махінацій – зарплата в конвертах, або так звана “чорна” зарплата. Це схема, коли людина працює неофіційно, зарплату отримує готівкою “на руки”, а працедавець завдяки цьому не платить податки. Держава в цьому випадку втрачає суттєвий дохід, а співробітник жодним чином юридично не захищений. 

Існує також і варіант “сірої” заробітної плати, коли співробітнику офіційно нараховують мінімальну зарплатню, з якої податки сплачуються, а все, що понад цю суму, він отримує готівкою.

ФОПи

Варто уточнити, що зараз ми говоримо не загалом про ФОП як явище, оскільки воно абсолютно законне, а про використання ФОПів замість найму. Із зарплати найманого працівника до бюджету України загалом йде18 % із зарплатні – податок на доходи фізичних осіб (ПДВ); 1,5 % із зарплатні – військовий збір, 22% зарплатні – єдиний соціальний внесок ЄСВ (сплачує роботодавець). 41,5% Якщо ж співробітник зареєстрований як ФОП, він сплачує 5%, плюс 1039,06 гривень ЄСВТобто 22% від мінімальної зарплати, яка наразі складає 4723 грн..

Крім того, підприємці, зареєстровані як ФОПи, можуть приховувати частину своїх доходів від податкової, спеціально занижуючи оборот, щоб не реєструватись як юридична особа або ж не змінювати групу ФОПу.

Контрабанда

Основна асоціація – незаконне ввезення чи переміщення товару або занижена митна вартість посилок з-за кордону з метою їх подальшого перепродажу.

У випадку "незаконного переміщення" йдеться про переміщення, яке здійснюється з порушенням встановлених законом процедур, частіше за все, таємно, а також про товари, переміщення яких заборонено чи обмежено законом.

Контрафакт

Контрафакт – це схема із ввозом або ж виготовленням підробок на товари, захищені інтелектуальною власністю. По суті, це новий продукт, створений на основі вже наявного оригіналу, проте без отримання прав чи дозволу на це.

Серед основних видів контрафакту:

  • використання чужого логотипу або ж настільки схожого, що їх важко відрізнити;
  • підробка зовнішнього вигляду товару чи певних дизайнерських рішень. Найбільш актуально для предметів декору, меблів, одягу, аксесуарів;
  • порушення авторського права. Найчастіше стосується книг, фільмів та серіалів, комп’ютерних програм. Яскравий приклад – продаж піратських дисків;
  • незаконне використання патентів.

Чи не найпопулярнішими в Україні є контрафакт підакцизних товарів – тютюнової та алкогольної продукції, підпільні цехи з виробництва яких час від часу знаходять у різних містах України. Наприклад, нещодавно таке виробництво викрили на Волині, де вилучили продукції на 4 мільйони гривень, та на Херсонщині.

Офшори

Представники українського бізнесу та політикуму, на жаль, часто стають героями розслідувань через свої офшорні рахунки. Якщо говорити просто, то замість сплачувати податки в Україні за її відсотковими ставками, компанії реєструються в офшорних зонах. Це країни, які пропонують значно вигідніші умови оподаткування. Компанії або взагалі його не сплачують, або віддають дуже малий відсоток.

Відмивання грошей

Конвертаційні схеми, або ж відмивання грошей. Суть схеми полягає у тому, що одне підприємство платить іншому за фіктивні послуги чи оплачує послуги за завищеною ціною. Це дає можливість конвертувати гроші з безготівкової форми в готівкову, не сплачуючи податків до держбюджету, оскільки підприємства платять податки не загального доходу, а з чистого прибутку.

Тіньова оренда сільгоспземель

Агрохолдинги й фермери для вирощування можуть використовувати землю селян, що живуть в тому чи іншому регіоні, не укладаючи офіційних договорів оренди. Гроші ж, у свою чергу, отримують або готівкою в кінці року, або ж у вигляді натуральних продуктів (наприклад, зерна).

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту №3131-д “щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції”, у 2019 році обсяг тіньової оренди сільськогосподарських земель в Україні складав від 19 до 69 млрд грн, а втрати бюджетів усіх рівнів від недоотримання податків та інших платежів становлять 6-22 млрд грн на рік.

Читайте також

Місцеві вибори-2020. Як маніпулюють рейтингами й соціологічними даними

Як читати економічні дані, щоб вами не маніпулювали. Пояснюємо на прикладі звіту уряду

На початок