"Америка не проводить коронацій" — що відомо про Ніккі Гейлі, яка конкурує з Трампом на перших праймериз

"Америка не проводить коронацій" — що відомо про Ніккі Гейлі, яка конкурує з Трампом на перших праймериз

Претендентка від республіканців на виборах президента Ніккі Гейлі
Претендентка на отримання номінації від Республіканської партії на виборах президента США 2024 року Ніккі Гейлі виступає перед прихильниками в Університеті Франкліна Пірса в Рінджі, Нью-Гемпшир, 20 січня 2024 року. Фото: Joseph Prezioso/AFP/Getty Images

21 січня кандидат у президенти США від Республіканської партії Рон ДеСантіс знявся з перегонів і підтримав іншого республіканця — Дональда Трампа. Раніше те саме зробили ще деякі кандидати-республіканці — губернатор Північної Дакоти Дуг Бургум, підприємець Вівек Рамасвамі та сенатор від Південної Кароліни Тім Скотт. На цей момент єдиною опоненткою Трампа від республіканців залишається Ніккі Гейлі — колишня губернаторка Південної Кароліни. 23 січня американці будуть вибирати між ними на перших праймериз Республіканської партії у Нью-Гемпширі. Суспільне розповідає, хто така Гейлі та як влаштована передвиборча система в США.

Що таке праймериз

5 листопада 2024-го американці будуть голосувати на виборах президента. Перед тим вони мають номінувати кандидатів на цю посаду від кожної з партій на передвиборах — у серії праймериз та кокусів. Перші від других відрізняються масштабом. Праймериз тривають протягом дня, голосувати на них можна як особисто, так і поштою. Кокуси — це система місцевих зустрічей, які зазвичай тривають лише кілька годин, а голосування там іноді відбувається просто руками.

Більшість з кокусів та праймериз ще попереду. Лише Айова визначилася: там на кокусах переміг Трамп. Останні праймериз відбудуться 4 червня (останній кокус — 8 червня), а найбільше праймериз в один день пройдуть 5 березня — тоді обиратимуть кандидатів 16 штатів.

Влітку у партій пройдуть зʼїзди, на яких вони мають висунути єдиного кандидата від себе на президентські вибори. Кандидатів обиратимуть серед тих, кого американці номінують на праймериз та кокусах. Проте, більшість основних конкурентів Трампа по партії знялися з перегонів ще до початку серії праймериз республіканців. Перші з них відбудуться 23 січня у Нью-Гемпширі. На них конкурувати з експрезидентом буде Ніккі Гейлі — ексгубернаторка Південної Кароліни.

Хто така Ніккі Гейлі

Німарата Ніккі Рандхава народилася 20 січня 1972-го у родині сикхів-іммігрантів з Індії. Вона була в сім’ї третьою з чотирьох дітей. Батько — біолог, професор коледжу Вурхіз. Мати керувала бізнесом з виробництва одягу. Спершу подружжя переїхало до Канади, потім сім’я осіла в Південній Кароліні, в невеличкому місті Бамберг, де Рандхави були першою і єдиною індійською родиною.

З 13 років Ніккі займалася бухгалтерією в бізнесі мами, поки не вступила до університету Клемсона. Там познайомилася з майбутнім чоловіком Білом Майклом Гейлі. За два роки пара побралася, а Ніккі прийняла християнство. У шлюбі народилися двоє дітей.

Піти в політику, каже Гейлі, її надихнула Гілларі Клінтон після лекції в інституті лідерства. Там вона наголошувала, що коли йдеться про жінок, які балотуються на якусь посаду, всі наводять аргументи, чому жінки не повинні цього робити, але ці аргументи насправді кажуть жінкам, чому потрібно балотуватися.

У 2004 році Гейлі балотувалася на місце в Палаті представників Південної Кароліни, а у 2010-му стала її губернаторкою — наймолодшою головою штату на той час, першою жінкою-губернатором та першою не білою людиною на такій посаді.

На президентських перегонах 2016 року (коли зрештою переміг Трамп), Гейлі на праймериз підтримувала інших кандидатів від республіканців. Після перемоги Трамп призначив її послом в ООН. Коли Гейлі ішла у відставку наприкінці 2018-го, в New York Times описали її як "найрідкіснішого з призначенців Трампа: того, хто може покинути адміністрацію, зберігши при цьому гідність".

Президент Дональд Трамп з послом США в ООН Ніккі Гейлі
Президент Дональд Трамп під час зустрічі у Вашингтоні з пані послом США в ООН Ніккі Гейлі, яка покидає свій пост, 9 жовтня 2018 року. Фото: AP Photo/Evan Vucci

З чим Гейлі йде на праймериз

"У мене інший стиль і підхід, ніж у Джо Байдена і Дональда Трампа. Жодної драми. Жодних вендет. Жодного ниття. Тільки результати", — говорить Ніккі Гейлі. Порівняно з Трампом вона має більш традиційні консервативні погляди — менш крайні в таких питаннях, як аборти, та рішучіші в питаннях зовнішньої політики.

На думку Гейлі, загрозою №1 для національної безпеки США є Китай. У разі перемоги вона заявляє, що не буде обмежувати торгівлю з КНР споживчими товарами та сільськогосподарською продукцією, але вважає за потрібне зупинити експорт американського технічного обладнання до Китаю.

Представники Трампа називають Гейлі "кандидатом глобалістів і демократів, які зроблять все, щоб зупинити рух "Америка понад усе". Сам Трамп на зустрічі з виборцями в Конкордії 19 січня заявив: "Все, що вам потрібно знати про Ніккі Гейлі — кожна корумпована і зловісна група, з якою ми боролися протягом останніх семи років, на її боці".

Не гребує Трамп і зауваженнями про етнічну та расову приналежність опонентки. У дописах на своєму акаунті в соцмережі Truth Social він неодноразово називав її "Німброю" — натяк на індійське ім’я політикині Німарата.

Натомість Гейлі апелює до віку припустимих основних кандидатів — Трампа та Байдена. Виступаючи перед виборцями в Нью-Гемпширі 21 січня вона сказала: "Ми справді хочемо мати двох 80-річних кандидатів у президенти?" А на заклик до неї вийти з перегонів дочасно, як зробили деякі інші республіканці на підтримку Трампа, Гейлі відповіла: "Америка не проводить коронацій. Ми віримо у вибір. Ми віримо в демократію і свободу".

Що Гейлі каже про Україну

У своїх виступах Гейлі називала Путіна тираном, виступала за військову підтримку України, пояснюючи, що для США допомога обійдеться лише в 3,5% оборонного бюджету, та заявляла, що перемога Росії призведе до ще більш смертоносної глобальної кризи. "Росія сказала, що коли загарбає Україну, наступними будуть Польща та країни Балтії. Йдеться про запобігання війни. Ми не хочемо, щоб наші чоловіки та жінки йшли воювати", — писала Гейлі 5 січня.

Вона вважає, що перемога Росії означатиме й перемогу Китаю як союзника РФ та імовірне його вторгнення у Тайвань. Також Гейлі критикує Байдена щодо зовнішньої політики, зокрема, щодо виведення військ США з Афганістану, не завершивши там місію та лишивши зброю: "Після цього [виведення військ] сталася катастрофа. Тринадцять американських військовослужбовців було вбито. Китай ставав дедалі агресивнішим щодо Тайваню. Росія вторглася в Україну. Терористи захопили Афганістан за допомогою американського обладнання".

Які шанси у Гейлі

Ніккі Гейлі програла Трампу на кокусах в Айові та, імовірно, за місяць програє з великим відривом у рідному штаті Південна Кароліна. Проте праймериз у Нью-Гемпширі й для неї, й загалом для республіканців вважаються важливими, бо вони будуть першими й, як ідеться в аналітиці CBS, здебільшого визначать тренд підтримки кандидатів у США загалом.

"Цей штат — вирішальний для Ніккі Хейлі, — говорить нині безпартійний Майк Деннехі, ветеран республіканської стратегії в Нью-Гемпширі, який працював над переможними президентськими кампаніями Джона Маккейна в штаті у 2000 і 2008 роках, — Їй потрібно йти ва-банк і звертатися саме до незалежних виборців, які хочуть змін у країні". Йдеться про виборців, що не належать до жодної партії. Таких в Нью-Гемпширі 40% (30% мешканців штату — республіканці).

"Є люди, які сподіваються, моляться і бажають, щоб Ніккі Хейлі змогла обігнати Трампа, що було б цікаво", — говорить Тара Сетмайєр, старший радник антитрампівської групи "Проєкт Лінкольна", та прогнозує, що Трамп все ж переможе у Нью-Гемпширі. Перемогу йому віддають і попередні опитування виборців у штаті.

Республіканка Ніккі Гейлі у Нью-Гемпширі
Кандидатка на номінацію від Республіканської партії на виборах президента США Ніккі Гейлі (в центрі) разом з губернатором штату прямує на виборчу дільницю в середній школі Віннакуннет у місті Гемптон, штат Нью-Гемпшир, 23 січня 2024 року. Фото: Joe Raedle/Getty Images

Звинувачення Трампа

Поки Дональд Трамп бореться за голоси, але ще до літнього з’їзду його можуть зняти з виборів. Трампу вже висунули 91 кримінальне звинувачення і хоча у США судимість — не перепона, аби балотуватися на найвищу державну посаду, проте є статті, які не дозволять людині стати кандидатом у президенти. Третій розділ 14-ї поправки до американської Конституції забороняє обіймати державні посади тим, хто коли-небудь брав участь у повстанні.

4 березня 2024 року розпочнеться судовий розгляд по суті федеральної кримінальної справи "США проти Дональда Дж. Трампа" про ймовірну участь експрезидента у спробах скасувати президентські вибори 2020-го, включно з нападом на Капітолій 6 січня 2021 року.

***

Партій у США не лише дві, тож, окрім республіканців і демократів свого висуванця в більшості штатів, імовірно, матимуть Партія зелених та Лібертаріанська партія. Але востаннє кандидат, який не належить до Демократичної чи Республіканської партії, на загальні вибори проходив ще у 1968 році. Ним був Джордж Воллес з Американської незалежної партії, який переміг у пʼяти південних штатах. Президентом на тих виборах став республіканець Річард Ніксон.

На початок