Дитяча залежність від гаджетів: які причини та як із цим боротися. Пояснює психологиня

Дитяча залежність від гаджетів: які причини та як із цим боротися. Пояснює психологиня

Більшість батьків, спостерігаючи за тим, скільки часу їх дитина користується телефоном чи комп'ютером, ототожнюють залежність від гаджета як від предмета. Однак за допомогою телефону діти задовольняють потребу у спілкуванні.

Про це в етері "Суспільне. Спротив" розповіла рівненська психологиня Діана Савенко.

Як зрозуміти, чи залежна дитина від гаджетів

"Підлітки за допомогою телефону задовольняють свою базову потребу — це спілкування і комунікація. І коли ми потрапили в період ковіду та війни, коли дітки були закриті, гаджет став єдиним способом комунікації. Діти забули, як це дружити без нього і знайшли єдиний спосіб комунікації через нього. Більшість батьків ототожнює залежність від самого телефону чи комп'ютера з тим, що це залежність від самого предмета. Але насправді наші діти задовольняють зовсім іншу потребу.

Дитина може мати порушений сон, бути знервованою, агресивно реагувати на щось. Але, якщо ми підійдемо і різко заберемо у вас телефон, то, думаю, що реакція агресії і крику теж буде з вашого боку. Тому дуже важливо з дитиною домовлятися і мати правила — це саме те, що допомагає в цьому", — розповіла фахівчиня.

Як спілкуватися з дитиною щодо користування гаджетами

Психологиня зазначила:

"Як і в будь-якій незрозумілій ситуації з дітьми, правило будується на березі, до початку чогось. Ми говоримо про те, як поводити себе в людних місцях до виходу з дому, як поводити себе в школі — вдома. Точно так само, у спокійній атмосфері вранці або на вихідних ми з дітьми проговорюємо певні правила. Наприклад, скільки годин ти будеш користуватися телефоном. Така домовленість дає нам можливість, коли ми бачимо, що дитина ще в телефоні, то ми говоримо, що твій час завершився і даємо дитині закінчити певний процес, закрити його, а не виривати.

Так ми поважаємо і рамки дитини, її простір, але і дотримуємось наших правил. Це створює безпеку і для нас, і для них та зменшує конфлікти в сім'ї стосовно гаджетів".

Коли варто знайомити дитину з гаджетами

"Ми живемо у сфері гаджетів і насправді просто логічне дозоване видавання телефону буде нам допомагати в тому, щоб, починаючи з дошкільного віку... Я знаю, що певні розвиткові ігри ставлять для діток. Це може бути, але дозовано", — розповіла Діана Савенко.

Вона також додала, що кількість часу, проведеного в телефоні, впливає на психіку.

"Багато родин забули, що можна проводити спільний час разом і дуже часто, коли родини приходять на консультування — даю їм пораду створити хоча б одну годину в тиждень, коли вся родина не користується гаджетами, лише для селфі. Тоді діти відчувають певну рівність", — додала фахівчиня. 

Як зменшити тривалість використання гаджета

"Наші діти забули, що таке гратися. Гра є провідною діяльністю дошкільного віку і в молодшому шкільному віці вони ще продовжують гратися. Вони просто не знають цих ігор. Якщо мама чи тато будуть вдень, ввечері виділяти від 5 до 20 хвилин —  більшого часу дитині насправді не дуже й потрібно, саме якісного проведення. Дитина буде розширювати знайомство з тим, що можна робити", — зауважила психологиня.

Вона порадила відвідувати майстер-класи, ігри, гуртки, ті місця, де дитина зможе задовольнити потребу комунікації:

"Важливо почати домовлятися з чогось дрібного, не одразу з телефону. Адже для дитини й підлітка телефон буде стояти в пріоритеті. Якщо мама, тато або родина взагалі не можуть знайти з підлітком спільної мови, то тут питання не в гаджеті, а в комунікації всередині родини".

Користування гаджетом як винагорода: чи варто так робити

Діана Савенко зауважила, що в спілкуванні з дитиною може бути мотиваційна система і багато батьків її використовують:

"Це може бути бальна система, яка переводиться в кошти і тоді ми формуємо фінансову грамотність. Це може бути бальна система, якщо менші дітки, і ми використовуємо на похід в улюблений магазин або розважальний центр. Так само ми можемо вдома "торгувати" хвилинами в телефоні.

Звичайно, це не має бути плюс година, це може бути плюс 15 хвилин, але це може стати місточком домовленості, адже ми все-таки живемо у світі в торговельну пору".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок