Понад 25 тисяч слідчих справ репресованих зберігається у фонді хмельницького архіву

Понад 25 тисяч слідчих справ репресованих зберігається у фонді хмельницького архіву

У фонді Державного архіву Хмельницької області зберігається більше як 25 тисяч слідчих справ репресованих жителів регіону. Усі вони були покарані за проукраїнські погляди у роки правління радянської влади. Політичні репресії в Україні тривали до вісімдесятих років минулого століття.

Про це розповів начальник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи Державного архіву Хмельницької області Юрій Олійник.

За його словами, найбільша кількість засуджених за політичні погляди була у період "великого терору" — 1937-1938 роки. Позасудові органи арештували майже 14 тисяч людей, з них 96% розстріляли.

"Людей звинувачували в "націоналізмі", "українському шовінізмі", співчутті "націоналістичній контрреволюції". Восени 1937 року органи НКВС Народний комісаріат внутрішніх справзаарештували понад дві тисячі мешканців Хмельницької області. Найжахливіші звірства "трійки" Орган позасудового винесення вироків в СРСР, що функціонував у 1937-1938 роках. "Трійка" складалася з начальника підрозділу НКВС, секретаря обкому партії та прокурораНКВС були здійснені в грудні 1937 року, коли до розстрілу засудили 1956 людей. У березні 1938 року за вироком позасудових органів було страчено 1797 заарештованих, у квітні — 858, у травні — 1868, у вересні — 1662. Людей розстрілювали у проскурівській, кам’янець-подільській та шепетівській тюрмах", — зазначив Юрій Олійник.

Начальник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи пояснив, більшість репресованих були реабілітовані приблизно через 30-40 років після арешту чи розстрілу.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок