Укриття з вільним доступом: як облаштовуватимуть у хмельницьких багатоповерхівках

Укриття з вільним доступом: як облаштовуватимуть у хмельницьких багатоповерхівках

Програму "Моє укриття", прийняту на останній сесії Хмельницької міської ради у 2023 році, починають втілювати. Цього року вже відбулась нарада з підрядниками, які встановлюватимуть на входах в укриття, в тому числі найпростіші, двері з автоматичною системою доступу.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла заступниця директора Хмельницького департаменту інфраструктури міста Наталія Вітковська.

Головний інженер управляючої муніципальної компанії "Озерна" Хмельницького Галина Сладкомедова показала найближче найпростіше укриття в підвалі багатоповерхівки в мікрорайоні Озерна. Там є стільці, світло, інтернет, запас води. За її словами, в підвал під час повітряної тривоги спускаються мешканці двох під'їздів, рідко заходять люди, які там не живуть.

"У нас є старший під'їзду, той хто відкриває і закриває укриття. Але, в основному, тут відкрито весь час. Ну от скільки я тут, то весь час воно відкрито", — сказала Галина Оксюта.

укриття Хмельницький, укриття Хмельниччина
Галина Сладкомедова показала найближче найпростіше укриття в підвалі багатоповерхівки в мікрорайоні Озерна, січень 2024, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

Підвал прибирали працівники комунальної компанії, вивозили сміття, провели електрику й купили за бюджетний кошт прості лавки, яких уже немає, каже Галина: "Лавочки якимось чином зникли. Зараз ми поставили інші й приварили їх. Брали арматуру, забивали в підлогу, в стіну і приварювали. Ці лавки вже не зрушиш з місця і нікуди не занесеш".

За словами Галини, те, що підвал завжди відчинений — правильно, але краще б туди могли заходити лише під час повітряної тривоги. Тому, каже, мешканці цього будинку, швидше від усього, приєднаються до нової програми "Моє укриття".

Програма "Моє укриття" передбачає встановлення дверей з автоматичною системою доступу на входах у сховища та підвали, де є укриття. І які відчинятимуться на сигнал "Повітряна тривога" та зачинятимуться після відбою. Це не стосується мешканців, які матимуть доступ постійно, каже начальниця управління житлової політики і майна Хмельницької міської ради Наталія Вітковська.

"Ми хотіли б, щоб люди усвідомлювали, що небезпека може стосуватися всіх, в тому числі не тільки тих мешканців, в підвалі яких поставлені двері. Вони мають розуміти, що вони мають пустити будь-якого перехожого у свій підвал", — говорить Наталія Вітковська.

Укриття Хмельницький, укриття Хмельниччина
Мешканці однієї з багатоповерхівок обласного центру встановили в укритті лавочку, січень 2024, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

За її словами, вирішувати чи встановлювати двері з вільним доступом для всіх чи ні можуть лише самі мешканці. Для цього в кожному будинку мають провести збори, де жильці ухвалюватимуть рішення. В разі згоди управителі мають звернутися до департаменту інфраструктури міста.

"На кожного комунального управителя передбачено по мільйону, в нас їх п’ять. Коли до нас будуть звертатися приватні управителі, ми передбачили півтора мільйона гривень в базовому бюджеті", — сказала Наталія Вітковська.

Що передбачається зробити за бюджетні гроші, розповідає директорка комунального підприємства "Управляюча муніципальна компанія "Озерна" Валентина Тимошенко: "Це заміна трубопроводів холодного водопостачання, заміна трубопроводів водовідведення, також улаштування електричних мереж і встановлення лавочок".

А також — оплата нового мобільного додатку, каже Валентина: "В цьому мобільному додатку буде приходити повідомлення. І на смартфоні кожна людина, яка перебуває в будь-якому місці, буде бачити на якій відстані знаходиться це найпростіше укриття".

За словами Наталії Вітковської, наразі є приблизно десять будинків комунальних управителів, які вже вирішили скористатися програмою "Моє укриття", розрахованою на 2024-2025 роки.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок