Перейти до основного змісту
ГУР не очікує довгих пауз в обмінах полонених, як було пів року до цього

ГУР не очікує довгих пауз в обмінах полонених, як було пів року до цього

обмін полон полонені військовополонені ГУР Юсов Росія
Обмін полоненими 3 січня 2024 року. Додому повернулися 230 українців. Фото: Zelensky/Telegram

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов прокоментував перше за довгий час повернення українських військовополонених 3 січня. Сказав, що наразі не очікують таких тривалих перерв між обмінами.

Про це Юсов заявив в ефірі телемарафону.

Представник розвідки пояснив, що в Україні є різні форми і методи повернення полонених додому, але обмін — основний і найбільш масовий. Робота над обмінами ведеться щодня, використовуються різні інструменти, такі як посередництво третіх країн, зокрема цього разу — ОАЕ.

"Ми чекаємо, що довгих пауз і обмінах, які були [після 7 серпня 2023 року], бути не повинно", — сказав Юсов.

Він додав, що Росія нехтує міжнародним правом, зокрема Женевськими конвенціями. Наприклад, це стосується 48 полонених, яких повернули 3 січня — вони вважалися безвісти зниклими. Ці люди не випадково потрапили до списків, просто інформацію про них росіяни не повідомляли в Міжнародний комітет Червоного Хреста.

Є категорії полонених, повернути яких Росія більш зацікавлена, — це офіцери, родичі впливових осіб. Але конкретних прізвищ, кого передали до РФ під час обміну 3 січня, Юсов не назвав.

Раніше уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець говорив, що впродовж найближчих тижнів може відбутися ще один обмін військовополоненими між Україною та Росією.

Обміни військовополоненими між Україною та РФ

3 січня Україна за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін. На цей день обміняли вже 2828 військовослужбовців України.

Востаннє обмін полоненими відбувся у серпні 2023 року. Тоді додому повернулись 22 українських військовослужбовці.

Попередній найбільший обмін був 21 вересня 2022 року. Тоді звільнили 215 військових. З них 108 — бійці "Азову". Також 10 іноземців, які воювали на боці України, серед яких громадяни США, Британії, Марокко, Швеції, Хорватії.

19 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський розповів, що процес обміну полоненими ускладнений, але "трек відкриється".

Раніше представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко заявив, що РФ призупинила обміни військовополоненими, намагаючись цим вплинути на суспільство й створити враження, ніби українська влада не працює над відповідним питанням.

До цього Мінреінтеграції озвучувало цифри тих полонених, чиї особи вдалося встановити. Станом на 17 листопада 2023 року це 4 337 українців, з них 3 574 військових та 763 цивільних. Петро Яценко не прокоментував ці дані.

Топ дня
Вибір редакції
На початок