Фейки про "екологічні лиха": що доводилось спростовувати в Україні і світі

Фейки про "екологічні лиха": що доводилось спростовувати в Україні і світі

Фейки про "екологічні лиха": що доводилось спростовувати в Україні і світі

Однією із ТОП-тем середи, 23 вересня, стало фейкове повідомлення про екологічну катастрофу, яка сталась на Рівненській АЕС та введення там надзвичайного стану. І сайт мерії, де знаходиться "атомка", і сайт поліції атакували хакери й розмістили цю дезінформацію. Також про втручання у роботу сайту заявили у Нацполіції України, на регіональних сторінках також з'являлись різні неправдиві повідомлення.

Суспільне зібрало інформацію про те, які "фейкові" новини про АЕС або загрозу екологічного лиха в останні роки доводилось спростовувати в Україні та світі.

Україна

17 лютого 2019 року у кількох ЗМІ з'явилась інформація, що начебто в Тернопільській області є радіаційне забруднення. Згодом цю інформацію спростували, пояснивши, що це – фейк, адже ані на Хмельницькій, ані на Рівненській АЕС подібних викидів зафіксовано не було.

27 червня 2017 року через масштабну хакерську атаку перестав працювати сайт Чорнобильської АЕС, але технологічні системи станції не постраждали. Через тимчасове відключення системи Windows радіаційний моніторинг промислового майданчика проводився в ручному режимі.

11 квітня 2016 року ресурс ALEXTV.ZP.UA опублікував інформацію про нібито аварійну зупинку енергоблоку №6 Запорізької АЕС, і що радіаційний фон на станції став вищим за норму в 10 разів. Повідомлення підхопили інформресурси терористичних організацій "ЛНР", "ДНР", і ряд російських інтернет-видань. На офіційному сайті Запорізької АЕС цю інформацію заперечили, назвавши це вигадкою та елементом інформаційної війни.

28-29 грудня 2014 року російські ЗМІ розповсюджували фейк про начебто витік радіації на Запорізькій АЕС, посилаючись на "доповідь ДСНС", що рівень радіації перевищує норму в 16 разів. 30 грудня 2014 року на Запорізькій АЕС це спростували і повідомили, що на станції працюють всі шість енергоблоків на максимальній потужності.

27 червня 2012 року гендиректор Хмельницької АЕС спростував інформацію щодо забруднення навколишнього середовища через нібито аварію на ХАЕС та закликав громадян не вірити чуткам. Директор запевнив, що протягом 25-ти років експлуатації атомної станції змін радіаційного стану навколо Хмельницької АЕС практично не було.

5 червня 2012 року в інтернеті ширилися фейкові чутки, що Хмельницька АЕС – вибухнула. Інформацію спростували та зазначили, що у людей викликала паніку пара, яку атомники викидають у повітря. Такий процес відбувається щоночі, а інколи вдень. Тому біла пара, яка клубками піднімалася в небо, створюючи гучний свист, і привернула увагу немісцевих.

31 травня 2012 року в інтернеті з’явилось спростування інформації щодо забруднення повітря радіаційним фоном з Хмельницької АЕС. У спростуванні йдеться про те, що Хмельницька АЕС працює у звичайному режимі. Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах залишається незмінним.

Світ

7 липня 2017 року відбулась хакерська атака у Сполучених Штатів Америки на АЕС, яка знаходиться в Канзасі. Фейкову інформацію спростували і запевнили, що це не призвело до пошкодження енергогенеруючих об'єктів та не вплинуло на громадську безпеку і постачання електроенергії споживачам.

24 грудня 2012 року в Південній Кореї невідомі хакери зламали комп‘ютерні системи атомної станції. Компанія-власник АЕС повідомила про викрадення даних, які не мають критичного значення і запевнила, що загрози безпечному функціонуванню ядерних реакторів немає.

25 січня 2011 року турецькі експерти провели заміри радіаційного фону в районах, які межують з Вірменією. Про це повідомляє РІА "Новости" з посиланням на турецький телеканал NTV. За його інформацією, це пов'язано з можливим витоком радіації, що буцімто відбувся на Вірменській АЕС. Міністерство енергетики і природних ресурсів Вірменії спростувало всі ці чутки. І запевнили, що ніякого витоку радіації немає, а радіаційний фон знаходиться в межах норми.

Думка експерта

Тиждень тому в ефірі Суспільного експерт з національної безпеки Тарас Жовтенко коментував прояви дезінформації в Україні і не виключив, що такі повідомлення можуть бути вигідні країні-агресору.

"Ми повинні бути свідомими того, що це теж є одним із елементів стратегії росіян – зробити так, щоб критична маса цих фейкових повідомлень була досить високою, для того, щоб знизити поріг сприйняття і поріг обережності і стійкості українського суспільства", – каже Жовтенко.

Зазначимо, що у тексті фейкової новини міську раду Вараша "автор" обізвав її "Варашская міська дума".

Автори: Марія Коваль, Іван Марчук

На початок