Науковець дав оцінку викидам коксового заводу в Харкові

Науковець дав оцінку викидам коксового заводу в Харкові

Науковець дав оцінку викидам коксового заводу в Харкові Суспільне Харків

Вміст хімічних речовин у викидах заводу, встановлений перевіркою Держекоінспекції, відповідає або нижчий за допустиму норму.

Про це в ефірі Суспільного в рамках проєкту "Місцеві" розповів начальник сектору Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем Георгій Гутков. Він дав оцінку результатам перевірки, оприлюдненим на сайті Держекоінспекції 19 вересня.

Викиди коксового заводу, як і будь-якого підприємства зі схожою діяльністю, регулюються наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

Речовини, які утворюються внаслідок виробництва коксу на заводі, існують у місті й у більших концентраціях, стверджує Гутков.

"Річ у тому, що оксиди азоту викидає не тільки коксовий завод, дуже велику кількість його викидають автомобілі, які набагато небезпечніші, тому що труби викидають десь вгору, а автівки — прямо на землю, і людина дихає", — каже він.

Гутков говорить, вміст оксиду азоту на котельній трубі, за наказом, дозволений у концентрації 500 мг/м³. У коксового заводу — 428,1 мг/м³. На коксових батареях вміст речовини — 750 мг/м³ норми проти 517,9 мг/м³ на заводі.

Як пояснює Гутков, ще однією речовиною, яку викидає завод, є оксид вуглецю — чадний газ. У висновках екоінспекції його вміст у трубі котельної складає 166,9 мг/м³ і не перевищує допустиму норму у 250 мг/м³.

Окрім цього Держекоінспекція вимірювала вміст діоксиду сірки: 1500 мг/м³ норми проти 783,3 мг/м³ реальних викидів.

"Діоксид сірки належить до кислотоутворювачів. Також випадає у вигляді кислотних дощів. При високій концентрації дихати нею ви не зможете — це похідна сірчаної кислоти. Українське вугілля містить велику кількість сірки", — каже Гутков.

За його словами, речовини фенол, сірководень та аміак, які також виявили у вентиляційній трубі фахівці екоінспекції, у невеликій концентрації і в робочій зоні допустимі: "З фенолом ми стикаємося кожен день — він є у плитах ДСП, з яких зроблено більшу частину наших меблів. Вони просочуються фенолформальдегідною смолою".

За словами Гуткова, викиди заводу можна мінімізувати.

"Можна зробити так, щоб не викидалися ніякі речовини. Існують технології з уловлювання сірки та інше. Це очисні споруди. Також є малотоксичні пальники. Наприклад, на ТЕЦ-5, де котли більші ніж на заводі, процес горіння організований так, що СО практично не викидається", — сказав Гутков.

У Держекоінспекції ж наполягають на припиненні роботи харківського коксового заводу. Після перевірки інспектори очікують відповіді від підприємства "щодо фактично відпрацьованого часу джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря".

Що відомо

  • Напередодні виборів у проєкті "Місцеві" Суспільне Харків розповідає про проблеми, якими живуть жителі Харківщини, й про варіанти їх вирішення. Перша тема була присвячена медицині, системі паліативної допомоги, якої на Харківщині потребують чотири тисячі дітей. Друга — інфраструктурі в регіонах. Третя тема — екологія.
  • Як громада протистоїть викидам коксового заводу у Харкові — репортаж.

Авторка: Віта Дубовик

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди