Навчання офлайн на Харківщині, робота дитсадків та вишів у 2024 році: за яких умов працюватимуть

Навчання офлайн на Харківщині, робота дитсадків та вишів у 2024 році: за яких умов працюватимуть

Харківщина, освіта, дитсадки
Ілюстративне фото. Джерело: Суспільне Харків

У Лозівському та Красноградському районі зводять укриття, щоб відновити офлайн-навчання з 1 вересня. А Лозівська та Близнюківська громади планують відновити роботу у 16 закладах дошкільної освіти.

Про це Українському Радіо Харкова розповів заступник директора департаменту науки і освіти обладміністрації Андрій Васильєв.

Змішане навчання відбувається у Харкові в метрошколі, чи ще в певних громадах у форматі гуртків?

Давайте трохи інакше називати — дистанційна форма навчання, офлайн-навчання і змішана форма навчання. У Харківській області, згідно з рішенням Ради оборони, всі освітні заклади навчають дистанційно, якщо територіальна громада не подала відповідні документи і не підтвердила своє бажання працювати в змішаному або офлайн-форматі. У нас єдиним закладом освіти, який навчає в офлайн-форматі — це метрошкола у Харкові. Її відвідують частина учнів з міських шкіл.

Щодо гуртків, десь може і відбувається, але це не погоджували з адміністрацією. І це лише припущення, що вони працюють.

Тобто, якщо громада в безпечному місці організовує формат навчання, який передбачає уроки або якісь позакласні заходи, це вже відповідальність місцевого самоврядування на тій території?

На зараз у нас було таке рішення лише щодо Харкова і метрошколи, інші заклади не подавали нам інформації. Деякі громади надали інформацію про те, що вони не готові працювати в офлайн-форматі, а пропонують залишити дистанційну форму.

У нас існують державні будівельні норми, відповідно до яких для того, щоб заклад працював, там має бути не найпростіше укриття, а укриття яке відповідає певним нормам.

Харків метрошкола
Уроки в метрошколі, Харків, 2023 рік. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Як готується регіон, щоб за можливості відновити офлайн-навчання. У Харкові за словами міського голови Ігоря Терехова зводиться підземна школа. В області теж говорив очільник обладміністрації Олег Синєгубов, що 18 таких проєктів підготували. Але має бути набагато більше, понад сотня.

Виходимо з того, що офлайн-навчання планується не раніше, ніж з 1 вересня 2024 року, і за умови, що не зміниться ситуація. Тобто, ми лише можемо спрогнозувати можливу ситуацію. Для того, щоб відновити офлайн-навчання, нам необхідно визначитися з районами. Це може бути лише Лозівський та Красноградський райони. Тому що вони найбільш віддалені від кордону з Росією.

У Харкові ми неодноразово спочатку чули вибух, а після спрацьовувала тривога. Діти не встигнуть сховатися в укритті. Я не так давно був у Лозівському районі і відвідував ліцеї №1 та №7: там повним ходом триває підготовка укриттів для можливого навчання. Сподіваємося вдасться підготуватися до офлайн-навчання хоча б у тих районах.

Лозова
Ліцей №8 у Лозовій на Харківщині, в який торік влучила російська ракета. Червень, 2023. Фото: Юлія Токар/Суспільне Харків

А загалом у більшій кількості громад так має бути таке укриття?

В ідеалі, у нас кожна школа повинна обладнати захисну споруду, яка відповідає або нормам протирадіаційного укриття, або є бомбосховищем. У нас є державні будівельні норми які передбачають використання найпростішого укриття з елементами, або з ознаками бомбосховища.

Скільки таких укриттів планують зробити на Харківщині?

У кожному закладі освіти, який працює. Якщо говорити про цифри, то на обліку перебувають 125 захисник споруд, з них — 10 сховищ і 115 протирадіаційних укриттів. Зараз з об'єктивних причин з одного боку намагаємося скоротити кількість закладів освіти, які будуть здійснюватися освітній процес. Тому що не всі вони обладнані укриттями. Ми розглядаємо лише ті, які на 100% забезпечують можливість навчання, у тому числі саме у захисних спорудах. Але у нас є заклади освіти, де взагалі немає укриттів, ось така проблема ще.

На сьогодні потребуємо 491 захисну споруду цивільного захисту по області.

Дергачі ліцей
У Дергачах готують укриття для офлайн-навчання. Липень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Якщо брати Красноградський і Лозівський райони, там для частини шкіл буде офлайн-навчання?

Так. Ми виходили з того, що там повинні задіяти в будь-якому випадку опорні школи, і ті школи, в яких є досить великі укриття. Частину закладів ми не розглядаємо для відкриття у такому форматі взагалі. З них, за наявності автобусів ми будемо підвозити дітей до опорного закладу і там, можливо, у разі безпеки навчання в декілька змін.

Яка ситуація у Красноградському районі? Я розмовляв з міською головою Краснограда, там ніби не були готові.

Не готовий сказати про Красноград. Поки що мова йде про Лозівський район.

Які перспективи підземних шкіл у Коротичі та Люботині, на якій стадії ремонту ці укриття?

Щодо Люботина, це у нас нове будівництво захисної споруди цивільного захисту гімназії №1. Там будівництво двох споруд заплановане на 2024 рік, ще у школі №3. І другий об'єкт — це комунальна мистецька школа-інтернат "Дивосвіт". Тут роботи виконали на 30-35%. Якщо нічого не трапиться, буде працювати. Плануємо до 1 вересня. До нас надходили листи від громадських організацій, від будівельників, що зокрема, мобілізація призупиняє процес робіт.

Люботин
Будмайданчик підземної школи в Люботині, Харківська область, 2023 рік. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

І також в Коротичі будують протирадіаційне укриття. Роботи розпочали в 2023 році, вони трохи повільніші, виконали лише на 20%. Там зробили бетонування стін.

Коротич укриття школа
Будівництво підземної школи у Коротичі, Харківська область, листопад 2023 року. Фото: Олег Синєгубов/Telegram

За сприятливих умов скільки можуть охопити школярів на Харківщині офлайн-навчанням або змішаним навчанням, враховуючи що їх понад 200 тисяч? Це буде частина, чи буде намагатися область якомога більше учнів задіяти?

У 2023-2024 навчальному році 621 школа продовжує навчання, у них здобувають освіту 223 525 учнів. До повномасштабного вторгнення працювали 715 закладів, в яких навчалися 260 964 учні.

Поки можемо розраховувати на можливість офлайн-освіти лише в двох районах. Плюс метрошкола Харкова. У нас існує тут дуже багато проєктів за співфінансування з державного бюджету, і є міжнародні організації, які також долучаються до допомоги в будівництві шелтерів і укриттів. У тому числі ЮНІСЕФ організовує освітні центри.

На останній сесії обласної ради один з депутатів порушував питання, чому, наприклад, приватні дитсадки, школи працюють, а комунальні — ні. Яке ваше бачення щодо цього Депутат Олександр Скорик говорив, що в тому числі, через це виїжджають родини до сусідньої Полтавської області і так далі.

У нас є приватні заклади, які мають укриття. Тут основна проблема в тому, що немає законодавчого механізму притягнення до відповідальності. У нас заклади освіти повинні забезпечити безпечні умови навчання. Створення таких умов контролюється поліцією, ДСНС. Відповідно, ми вплинути на призупинення діяльності не маємо можливості, але це не виключає можливості притягнення до відповідальності тих, хто не створив безпечних умов, щоб у цих закладах могли перебувати діти.

Дергачі оосвіта
Освітній центр у Дергачах, Харківська область, грудень 2023 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Є дані щодо приватних навчальних закладів, чи багато з них працюють на Харківщині?

До нас звертаються правоохоронці із запитами про те, чи можуть працювати певні заклади, але ну під час перевірки, як правило, встановлюється, що там або громадські організації, або волонтерські працюють, і діти там перебували не під час шкільного навчання.

А які перспективи, що дитсадки працюватимуть офлайн у Харкові та в області?

Ми також говоримо про Красноградський і Лозівський райони. Лозівська та Близнюківська громади планують організувати офлайн-навчання в 16 закладах дошкільної освіти, за наявності безпекової ситуації. Там близько 1659 вихованців.

Якщо у школах можемо забезпечити підвіз дітей, наприклад, з сільської місцевості, або з інших районів, то є певні обмеження щодо дошкільнят. Нам це заборонено.

Щодо наслідків російської агресії: скільки пошкоджених або зруйнованих шкіл за час повномасштабної війни?

У нас ліквідували 17 шкіл — це в Ізюмській, Оскільській, Борівській, Кегичівській, Первомайській, Лозівській, Близнюківській та Зміївській громадах. Вони взагалі закрилися. Є група закладів освіти, які призупинили діяльність з можливістю відновлення. А є такі, що взагалі закрилися. Зокрема, 72 заклади освіти призупинили діяльність на деокупованих територіях, бо там і інфраструктура знищена або пошкоджена, і неможливо організувати навчання, навіть онлайн.

Крім того, вісім закладів Дворічанської територіальної громади розташовані на окупованій території, там навчання за українською програмою не проводять.

Руська Лозова
У ліцеї в Руській Лозовій влаштували толоку, Харківська область, серпень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Щодо вищої школи, у нас принаймні медичний університет заявляв, що готовий до очного навчання. Яка ситуація зараз?

Поки виші залишаються на дистанційній формі. Але є п'ять закладів Харкова, які планують у 2024 році відновити навчання в змішаному форматі, це з вересня. Проблема у вишах, як у фахової вищої освіти, так і профтехнічної освіти є частина ще практичної складової. Важко сказати, чи змішане це навчання, чи офлайн-навчання. Якщо студенти Харківського медичного університету проходять стажування або практику в наших міських лікарнях, то це — змішаний формат чи не змішаний формат? У закладі освіти вони навчаються дистанційно. Але ж вони повинні набувати практичних навичок. У технікумах направляємо слухачів останніх курсів на практику до підприємства.

Які саме виші планують змінити форму навчання?

Мова йде про змішану форму навчання в університеті імені Каразіна, медуніверситеті, економічному університеті імені Кузнеця, в університеті мистецтв імені Котляревського і державній Академії дизайну і мистецтв. Змішаного навчання зараз немає. Сподіваємося, що ми рухаємося до перемоги, що наші плани будуть реалізовані.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок