Що таке осіннє рівнодення, коли настане та яке його значення в інших культурах

Що таке осіннє рівнодення, коли настане та яке його значення в інших культурах

Ексклюзивно
Що таке осіннє рівнодення, коли настане та яке його значення в інших культурах
Associated Press

Дата осіннього рівнодення у 2021 році настане 22 вересня. З цього моменту тривалість дня стає коротшою, а ніч довшою. Суспільне поспілкувалося з молодшим науковим співробітником у Головній астрономічній обсерваторії Максимом Василенком, аби розібратись, як визначають дату рівнодення та що це взагалі за явище.

Що таке рівнодення і чому саме 22 вересня

Земля обертається вздовж уявної лінії по еліптичній орбіті, яка проходить від Північного полюса до Південного полюса. Вона називається віссю, і це обертання є тим, що дає нам день і ніч.

Як пояснив експерт, через нахил земної осі обертання – приблизно 23,5 градуса, Сонце завжди більше світить лише на одну з півкуль. Утім, двічі на рік воно висвітлює як Північну, так і Південну півкулі одразу. У такі дні обидві сторони планети отримують приблизно по 12 годин, день майже рівний ночі. Це явище називається рівноденням.

Таким чином у Північній півкулі настає астрономічна осінь, що передбачає зниження температури і скорочення тривалості дня, а у Південній – весни. У день рівнодення Сонце встає рівно на сході і заходить точно на заході.

Коли точно буде рівнодення

Звісно, рівнодення залежить від того, де ви живете. Осінь офіційно настає в 2020 році о 9:30 за східним літнім часом. Щоб дізнатись, у який саме час осінь настане у вашому районі, можна ввести своє місто на норвезькому сайті Time and date. За київським часом осіннє рівнодення настане о 16 годині 31 хвилині.

Як визначають час рівнодення

Астроном розповів, що в давнину люди для визначення часу використовували цикли: річний та денний, а для точного визначення часу – прилад гномон (вертикальна палиця, яку встромляли в землю для того, аби по її тіні вимірювати час). Надалі з'явилися сонячні годинники, а давній прилад зазнав модифікацій.

Науковці визначали час за допомогою довжини тіні, коли кожного дня робили засічки на землі і бачили, що максимальна довжина тіні кожного разу змінюється. Таким чином люди визначали тривалість дня.

Експерт також розповів, що зміна пір року залежить не від того, що Земля знаходиться ближче чи далі від Сонця, а за рахунок нахилу осі до площини екватора. Саме тому, за словами астронома, у Північній північній влітку сонце знаходиться далі, і воно прохолодніше, ніж у Південній, а взимку – навпаки ближче.

Таким чином, за словами астонома, дата осіннього рівнодення не є усталеною і варіюється щороку в межах 20-23 вересня. Як у давнину, так і зараз, люди визначали дату рівнодення, спостерігаючи за сонцем. Цього року воно припадає на вівторок, 22 вересня.

Що таке осіннє рівнодення, коли настане та його значення в інших культурах
Щороку осіннє рівнодення відбувається у вересні. NASA

Звідки походить рівнодення

Термін рівнодення з'явився від латинського слова "equinoxium", що означає "рівність між днем ​​і ніччю".

Чи справді рівнодення рівне

Як пояснює Національна служба погоди США , приблизно однакові години дня і ночі пов'язані зі складним способом вимірювання сходу сонця та заломленням сонячного світла в атмосфері. Таким чином день триває трохи довше у вищих широтах, ніж на екваторі, оскільки сонцю потрібно більше часу, щоб сходити ближче до полюсів.

Для справді рівного розподілу дня та ночі доведеться почекати наступного дня після офіційного рівнодення. Він називається еквілюксДата, коли день і ніч абсолютно однакові, відома як еквілюкс; неологізм, який, як вважають, був винайдений у 1980-х роках, досяг більш широкого визнання в 21 столітті. і настане в середу, 23 вересня.

Чи є рівнодення ще десь

Рівнодення відбувається на всіх планетах з нахилом осі обертання. Наприклад, на Сатурні це явище трапляється кожні 15 років, тому що Сатурн проходить орбіту Сонця за 30 років. Останнє рівнодення на Сатурні було 11 серпня 2009 року, а наступне буде 6 травня 2025 року.

Що означає рівнодення в різних культурах

  • В Ірані день рівнодення знаменує фестиваль Яшне Міхраган або фестиваль спільного використання та любові.
  • День поряд з осіннім рівноденням є офіційним святом у материковому Китаї , Гонконгу, Тайвані та в багатьох країнах зі значною китайською меншиною. Оскільки місячний календар не синхронний з григоріанським календарем, ця дата визначається із середини вересня до початку жовтня.
  • У Кореї святкують Чхусок – це головне свято врожаю та триденне свято, яке відзначається навколо осіннього рівнодення.
  • В Японії Осінній день рівнодення – це державне свято Хіган.
  • Дожинки - це слов’янське свято врожаю. У дохристиянські часи свято зазвичай припадало на осіннє рівнодення.
Що таке осіннє рівнодення, коли настане та яке його значення в інших культурах
Весняне рівнодення: 20 березня, осіннє – 22 вересня. Літнє сонцестояння: 21 червня, зимове – 21 грудня.

У чому різниця між рівноденням і сонцестоянням

Слово "рівнодення" має латинське походження. Два слова, які складають його, "aequus" і "nox" – означають "дорівнює" і "ніч". Отже, рівнодення приблизно означає з англійською "рівна ніч". Рівнодення відбувається, коли сонце проводить однакову кількість часу нижче і вище горизонту і нахил Землі однаковий. В результаті все області на поверхні земної кулі отримують рівну кількість сонячного світла, денного світла і темряви.

З іншого боку, слово "сонцестояння" походить від двох латинських слів; "Sol", що перекладається як "сонце" і "sistere", що означає "стояти на місці". У цей час сонце зупиняється, перш ніж змінити напрямок. Ця подія відбувається лише тоді, коли шлях Сонця знаходиться в найдальшій точці від екватора. В результаті південні та північні міста отримують довші ночі та довші дні.

Читайте також

День літнього сонцестояння. Наукове пояснення та народні традиції

Дідух, колядки, прикрашання ялинки: як язичницькі традиції стали християнськими

Чому українці святкують два Різдва – роз’яснення митрополита Черкаського і Чигиринського

На початок