Чому українці святкують два Різдва – роз’яснення митрополита Черкаського і Чигиринського

Чому українці святкують два Різдва – роз’яснення митрополита Черкаського і Чигиринського

25 грудня частина українців святкує Різдво за новим стилем – вже три роки цей день вважається офіційним святковим днем в Україні. Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з митрополитом Черкаським і Чигиринським Іоаном, щоб дізнатись історію "розділення" свята, та чи святкує православна церква цей день.

Чому українці святкують два Різдва – роз’яснення митрополита Черкаського і Чигиринського

Владико Іоане, скажіть, будь ласка, як так склалося, що ми маємо два Різдва?

– Насправді, Різдво одне, але його святкують у дві дати. Так склалось історично, оскільки вчені ще в середні віки виявили, що літочислення відстає на 13 від астрономічного циклу. Тоді вирішили "наздогнати" час і 13 днів календаря просто вирізали. Тоді не було такої комунікації між народами і державами, тож не всі прийняли зміни. І ті, й ті святкували Різдво 25 грудня, проте різниця між датами становила майже два тижні і згодом це стало причиною святкувань 7 січня, по новому стилю.

Чи правильно називати Різдво, яке святкують 25грудня, "католицьким"?

– Ні. Ми святкуємо одне й те ж Різдво. Всі православні церкви, як і католицькі, святкують Різдво так, як було написано ще в апостольських постановах, де вказано, що Різдво має святкуватись 25 грудня. Коли настає Різдво 7 січня, ми наголошуємо парафіянам, що насправді сьогодні по церковному стилю 25 грудня. Тож фактично, ми не суперечимо правилам апостолів, але з наукової точки зору – відстаємо.

Чи робила церква якісь кроки, щоб уніфікувати "святкування Різдва"?

Раніше були спроби святкувати одне Різдво, об’єднати два свята. Зараз ми не робимо цих кроків, бо вони об’єднують свято, але роз’єднує людей. Наприклад, у минулому столітті Російська православна церква зібрала помісний собор і прийняли постанову святкувати Різдво згідно з астрономічним циклом і святкувати 25 грудня. Постанова прийшла до священників, вонни її виконали, але люди на святкову службу не прийшли. Коли ж настало 7 січня, всі пішли до храмів святкувати і священники мусили святкувати 7 січня. Ряд церков теж робили такі спроби, наприклад, польська церква, але знову ж люди не прийняли нововведення, бо у звичці людей було все ж таки 7 січня. Тож наша церква веде поки лиш просвітницьку роботу, але постанов чи рішень не приймає, щоб ця, за суттю, "технічна" річ не стала причиною розділення серед християн.

Як проходить служба у церкві 25 грудня?

– Минулого року ми започаткували таку ініціативу: 25 грудня, після звичайної, не різдвяної літургії ми співаємо колядки на знак солідарності з християнами інших православних церков, які святкують 25 грудня. Таких є десять церков: Константинопольська, Румунська, Болгарська, Кіпрська, Елладська, Олександрійська, Антиохійська, Албанська, Православна церква Чеських земель і Словаччини і Православна церква в Америці. Лише чотири церкви – Єрусалимська, Грузинська, Російська і Сербська – святкують 7 січня. Тож, насправді виходить, що більшість християн – як православних, так і католиків – святкують Різдво 25 грудня.

Чи можна святкувати обидва Різдва?

– Я вважаю, так. До того ж, багато українців їздять на заробітки і, природньо, занурюються в середовище, де святкують Різдво 25 грудня. Вони звикають до цього, вітають своїх родичів в Україні зі святом, тож святкування це є цілком нормальним. Проте є інша проблема: жоден храм православної церкви не має права на відправу різдвяного богослужіння. Православна церква не дала такого благословіння, щоб не породити розділення. Тож, в таких умовах, це може бути лише особисте святкування.

25 грудня припадає на період передріздвяного посту – Пилипівки. Які страви можна вживати під час святкування?

– Традиція така – готуються 12 різдвяних страв і піст продовжується. Хоча, по суті, в цей день вже має бути розговлення, але, оскільки ми офіційно не святкуємо в цей день, надавати благословення на припинення посту ми не можемо, бо все ж таки святкуватимемо Різдво 7 січня.

Читайте також

На початок